Ana SayfaDonanım & YazılımSiber GüvenlikSevgililer Günü’nde En Kötü Hediye Hackerlardan Geliyor

Sevgililer Günü’nde En Kötü Hediye Hackerlardan Geliyor

Sevgililer Günü yaklaşıyor, akıllarda ise “Gönül yarası mı daha acı olur, yoksa kişisel verilerin kaybı mı?” sorusu beliriyor. Bu sevgi gününü iple çekenlerin ve en çok kutlayanların hackerler olduğuna dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, özel güne yönelik hem bekarları hem de sevgilisine hediye almak isteyenleri hackerlerin tuzaklarına karşı uyarıyor.

Aylardan Şubat ve günlerden 14 olunca havada aşk kokusu beliriyor. Ancak sadece aşk kokusu değil, hackerlerin tuzakları da her bir köşede internet kullanıcılarını bekliyor. Tüm dünyada en çok hediye alışverişinin gerçekleştiği ve mail trafiğinin daha yoğun yaşandığı 14 Şubat’ta hackerlerin sinsi planlarıyla karşılaşılabileceğine dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal’a göre, sadece sevgilileri için alışveriş yapmak isteyenler tuzağa çekilmiyor, bekarların bugüne özel daha dikkatli olması gerekiyor.

Hackerler Aşkınızı Daha Çok Önemsiyor

Alışveriş çılgınlığı özellikle de online ortamda gerçekleşiyorsa her zaman sorunları da beraberinde getiriyor. Bir de alışverişin genel amacı tüm dünyanın kutlamaya hazırlandığı bir güne özel oluyorsa orada sizden daha çok hazırlık yapanların olduğunu unutmamak gerekiyor. Birçok çiftin birbirlerine özel hediye almak için indirimleri kovaladığı güne özel hackerlerin özel çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Serap Günal, istekleri, amaçları ve duygulara göre davranışları bilen bir bilgisayar korsanına karşı kullanıcıların bilinçli ve dikkatli davranmasının elzem bir görev olduğunu aktarıyor. Serap Günal, özellikle de güvenilir olmayan kaynaklardan gelen mesaj ve maillere karşı temkinli olmaya ve gerekli siber güvenlik adımlarını arka plana atmamaya özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

Hackerler Bekarları da Unutmuyor

Hackerler için Sevgililer Günü sadece ilişkisi olanların kutlaması ya da heyecanlanması gereken bir gün olarak değil aksine bekarların bugüne özel hayatlarının aşkını bulması için çaba gösterilmesi gereken bir gün olarak görülüyor. Öyle ki hackerlerin bugüne özel ciddi web tehditlerini bekar internet kullanıcılarını avlamak için kullandığını belirten Serap Günal, yine mail ve mesajlar üzerinden kitleye uygun içeriklerin hazırlandığını ya da arkadaş edinme platformlarına ya da uygulamalarına özel kötü amaçlı yazılımların yüklendiğine dikkat çekiyor. Bekar olsun ya da olmasın tüm internet kullanıcılarının bugüne özel kişisel verilerini korumak için çeşitli önlemleri alması gerektiğini ifade eden Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, 14 Şubat özelinde kişisel verileri korumak isteyen kullanıcılara 5 önemli öneride bulunuyor.

1. Yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen e-postaları açın.

2. İnandırıcı olmayan hiçbir alışveriş bağlantısına tıklamayın.

3. Mobil arkadaşlık uygulamalarında paylaşılan bilgileri sınırlayın.

4. Güçlü parolalar kullanın.

5. Çok faktörlü kimlik doğrulamadan faydalanın.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER