Ana SayfaSağlıkŞimdiye Kadar Yapılmış En İyi Yüz Maskeleri

Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Yüz Maskeleri

Yüz maskeleri bu yıl küresel koronavirüs pandemisi nedeniyle bir gereklilik haline geldi. Bu maskeler Asya ülkelerinde uzun süredir aksesuar olarak yaygın olmakla birlikte, 2020 yılında Covid-19 virüsü baş gösterdiği için uluslararası alanda da yaygın olarak benimsendi.

Yüz maskeleri öncelikle sağlığı koruma amaçlı araçlar olsa da, hızlı bir şekilde olmazsa olmaz bir aksesuar haline de geldiğinden, çok sayıda ilginç ve göz alıcı tasarım ortaya çıktı. İşte 2020’nin en iyi yüz maskelerinden bazıları…

1. Canavar Örgü Maskeleri

Dünya korkunç, bu yüzden buna uyacak bazı korkunç maskeler olmalıydı. İzlandalı sanatçı Ýrúrarí yıllardır heykeltraşlık yapıyordu ancak 2020’de yüz maskelerine yumuşak dişler ve diller eklemeye başlayınca her şey değişti. 

2. “Yüz” Maskeleri

Baskin‘in tasarımı olan Maskalike , telefonun kilidini açamayan insanlar için kumaş üzerine yüz tasarlamayı geliştirmekle başlıyor.

Maskeleri iPhone ile uyumlu hale getirmek bu projenin tek avantajı değil. Baskin: “Hastanede kalan insanlar için bu maskelerin de faydalı olacağını düşünüyorum. Meçhul maskeli doktorların başınızda durduğu bir hastane odasında uyanmak kötü hissettirebilir, ancak her maskenin üzerinde benzersiz bir baskı olsaydı, belki bir hastane odasında uyanmak o kadar da kötü bir durum olmazdı.”

3. “Nefes Alamıyorum” Maskeleri

George Floyd‘un ölümünden sonra binlerce insan bu yıl protesto için sokaklara çıktı. Polis vahşeti ve sistemik ırkçılığa karşı yürüyüş yaptı. 46 yaşındaki baba Mayıs ayında bir Minneapolis polis memurunun onu kelepçelemesi ve yaklaşık dokuz dakika boynunda diz çöküp nefes aldırmayıp çığlıklarını görmezden gelmesi sonucu vefat etmişti.

Protestocular, şimdi gizliliklerini korumak ve COVID-19‘un yayılmasını önlemek gibi ikili bir amaca hizmet eden yüz maskeleri giymeyi tercih ediyorlar.

4. Saydam Yüz Maskeleri

ClearMask, işitme engelli veya işitme güçlüğü çeken kişilere yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Yüz maskeleri halk sağlığı için gerekli olsa da, duyma veya işitme güçlüğü çeken insanlar için yeni sorunlar yaratmış durumda. Bu insanların birçoğu insanların ne söylediğini anlamak için dudak okuma yöntemini kullanıyorlardı ve bu yüzden de maske kullanan insanların yüzlerinin alt kısmını görememek onlar için işleri zorlaştırmış oldu.

ClearMask ve Communicator gibi şeffaf yüz maskeleri tam da bu sorunları ele almak için tasarlanmış bulunuyor. 

5. Tesettür Maskeler

Halima Aden'in Tesettür Seti saatlerce rahatça giyilmek üzere tasarlanmıştır.

Sağlık çalışanları için, uzun vardiyalarda yüz maskesi takmak acı verici olabiliyor.  Bu sorunu hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla Anywear ismindeki bir şirket, başörtüsü takan kadınlar için pratik ve hoş tasarımlı maskeler üretti. Şirket bunun için Somali-Amerikan modeli Halima Aden ile bir araya geldi.

6. Boncuklu Veba Maskesi 

Veba maskesinin gagalı şekli, çoğu insanın geleneksel sanatla ilişkilendirdiği bir şey değil, ancak Cree sanatçısı Delores Gull için mükemmel bir anlam ifade ediyor. 

Ona göre bu maske derinden sembolik izler taşıyor; toprağı ve tıbbı temsil eden boncuklu çiçekler, yaşamı temsil eden üç daire ve “gözlerinizin görmesi, sizi dengede tutması ve inanması” için iki paralel yıldırım…

7. Facehugger Maskeleri

Neyse ki hiçbir göğüs patlaması yok.

Fiber Art Ateşi‘nin maske yarışmaları Mart ayından bu yana sürüyor ve fiber sanatçılarını çılgınca tasarımlar üretmeye teşvik ediyor. 

Bu keçeden yüz maskelerini tasarlayan Cristina Rodo: “Alien filminden ilham aldım.” dedi. “Hemen o aklıma geldi çünkü virüsün kendisi gibi, korkunç derecede korkutucu ve hayatı sizden emiyor, nefes almayı engelliyor.”

Birbirinden ilginç olan tüm bu maskeler gerçekten harika. Ama, en iyi yüz maskesi, sizi ve etrafınızdakileri koruyan herhangi bir maskedir.

Kaynak: Mashable

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER