Ana Sayfa İnternet Dizi/Film Sinemada Unreal Engine Dönemi

Sinemada Unreal Engine Dönemi

Günümüz sinemasında görsel efektler hepimizin de bildiği üzere, yeşil veya mavi fonlarda çekilen görüntülerin dijital ortamda düzenlenmesiyle oluşturuluyordu. Evet fark ettiğiniz üzere geçmiş zaman kipi kullandım çünkü Epic Games’ in Unreal Engine oyun motoru ve sanal gerçeklik teknolojisinin harmanlanmasıyla yeşil ekran devri kapanmak üzere. Peki ama bu iş nasıl olacak?

Öncelikle konuya girmeden önce görsel efekt kısmını biraz açmak istiyorum, burada bahsetmek istediğim şey patlamalar, çatlamalar vs. değil. Esas görsel efekt kısmı, aslında var olmayan bir evrenin resmedilmesi, tasarlanması. Örnek vermek gerekirse Star Wars film evrenindeki uzay gemileri, gezegenler ve mekanlar.

“Dart Vader Eminönünde”

Sinemada uzunca bir zamandır görsel efektler kullanılıyor. Bilgisayar teknolojilerinden evvel mat boyama, projeksiyonla görüntüyü fona yansıtma, optik illüzyonlar gibi teknikler kullanıldı. Bizim bu yazıda üzerinde duracağımız teknik mat boyama tekniği. Eskiden mekan tasarımları ressamlar tarafından tuvallere çizilerek yapılırdı. Başka bir yazıda bu konuya daha derin değinebilirim, ama fakat şimdilik daha fazla detaya girmemize gerek yok.

Star Wars filmi için hazırlanan bit Mat Boyama

Günümüzde dijital teknolojiyle beraber mekan tasarımları bilgisayar programlarında tasarlanmaya başladılar. Bunlar ya illüstrasyoncu sanatçılar tarafından çizilerek (Adobe Photoshop) ya da üç boyutlu tasarım programlarında (Sinema 4D, Maya, 3Ds Max) hazırlanıyorlar. Yeni tekniklerle hazırlan mat boyama videosunu hemen alta koyuyorum izleyebilirsiniz.

Yeşil veya Mavi arka planda çekilen görüntülerdeki yeşil/mavi kısımlar dijital olarak yok edilerek, yerine tasarlanmış yeni görüntüler ekleniyordu.  Gelelim Industrial Light & Magic şirketinin kullandığı teknolojiye. Artık yeşil ekranların yerine yüksek çözünürlüklü LED paneller var. Kameraya hareket sensörleri koyulmuş, hareketlerine göre paneldeki görüntüler gerçek zamanlı olarak değişiyor. Peki bu teknolojinin ne gibi getirileri olacak.

  • Yönetmen çekim esnasında fondaki herhangi bir nesneyi beğenmedi mi, hemen değiştirebilecekler.
  • Oyuncuların üzerine düşen ışık gerçek zamanlı olarak değişeceği için gerçekçilik de oldukça artacak.
  • Oyuncular oluşturulan sanal gerçekliğin içinde rollerini daha iyi yapabilecekler.
  • Ve çekim maliyetler ciddi miktarda düşecektir.

Disney+ ‘ta yayınlanan Star Wars dizisi The Mandalorian, anlattığım bu yepyeni çekim tekniği kullanıyor. The Mandalorian’ın görsel efektlerini yapan Industrial Light & Magic şirketi, mekan tasarımlarının nasıl yapıldığı videoyla anlatmış.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Heyecanla Beklenen POCO M3 için Erken Satış Fırsatı

Yeni eğlence canavarı POCO M3, N11 iş birliği ile Türkiye’de erken alım fırsatıyla satışa çıktı. Sadece 25, 26 ve 27 Ocak’a özel...

Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Fırtına gibi Başladı!

League of Şampiyonluk Ligi 2020 Kış Mevsimi heyecanı 23 Ocak Cumartesi günü başladı. 9 haftalık Kış Mevsimi maratonunun açılış...

The Witcher: Blood Origin’in Kadrosu Şekillenmeye Başlıyor

Netflix, dizide Éile karakterine hayat verecek kişinin Jodie Turner-Smith olduğunu duyurdu.Tıpkı bir tanrıçanın...

Instagram Hesap Yönetimini Kolaylaştırıyor

Instagram, işletme ve içerik üreticisi hesapları için Profesyonel Pano’nun kullanıma sunulduğunu açıkladı. Profesyonel Pano performans ölçümü, profesyonel araçları keşfetme ve kullanma ve...

OPPO’dan Sömestr Tatilinde Gençleri Sevindirecek Hediyeler

Günümüzde genç kuşağın en büyük ilgi alanlarından biri hiç şüphesiz ki teknoloji. Genç kullanıcılar son teknolojiye sahip akıllı telefon ve akıllı ürünleri...