Ana Sayfa Yapay Zeka Robotik Spot, Şimdi de Çoban Köpeği Oldu

Spot, Şimdi de Çoban Köpeği Oldu

Yeni Zelanda merkezli robot şirketi Rocos, Boston Dynamics’in köpeğe benzeyen robotu Spot’un koyun yetiştirerek, mahsul verimlerini inceleyerek nasıl tarım işgücü sıkıntılarını giderdiğini gösteren bir video paylaştı.

Kirli işler ondan sorulur

Rocos, Boston Dynamics ile ortaklık yaparak robot köpeğinin çiftliklerde nasıl yardımcı olabileceğini araştırdıklarını açıkladı.

Rocos CEO’su David Inggs bir basın açıklamasında, “Müşterilerimiz genellikle sıkıcı, kirli veya tehlikeli fiziksel süreçleri otomatikleştirmek için insan iş gücünü artırıyorlar.” dedi.

Bu tür kirli işler için anlaşılan robotlar ilerleyen zamanlarda sıklıkla kullanılacağa benziyor. Teknolojinin ilerleyişi bu amaç için kullanıldığında pozitif yönde seyrediyor diyebiliriz.

Uzaktan kumanda ile kontrol

Şirket, Spot’un zorlu ortamlarda gezinirken ve tararken gerçek zamanlı geri bildirim sağlayabileceğini umuyor. Bu haritaları oluşturarak, çiftçiler dışarı çıkmak zorunda kalmadan bitkilerinin verim tahminlerini inceleyebiliyorlar.

Aslında robotu kullanmak, başka bir ülkeye destek olmak anlamına gelse dahi, hemen hemen herkes robotu yine de kullanmak istiyor.

Boston Dynamics robot köpeğini geçen yıl satışa sunduğundan beri, insanlar iPad’leri ile kontrol ederek TikTok’ta robot köpekleri ersatz doktorlarına, bol kapüşonlu dansçılara dönüştürmek için çok sayıda saçma kullanma yöntemi de buldu.

Kaynak: Futurism

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,931TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...

League of Legends: Wild Rift Bölgesel Açık Betası Başlıyor

Tüm dünyada çok sevilen League of Legends (LoL) deneyiminin yeni platformlarda da oyunculara sunulabilmesi için pek çok yenilikle, özel olarak geliştirilen League...

İşte Eylül Ayında En Çok Satılan SUV!

Otomotiv satışlarının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığı Eylül ayında, SUV sınıfında zirveye Nissan Qashqai yerleşti.10 yıldan uzun...