Ana SayfaİnternetSpotify, 235 Milyon $'a Podcast Şirketi Megaphone'u Satın Alıyor

Spotify, 235 Milyon $’a Podcast Şirketi Megaphone’u Satın Alıyor

Spotify, podcast mecrasında gelişim göstermeye ve satın almalara devam ediyor. Daha önceden de Anchor’u satıl alan şirket şimdi de başka bir büyük podcast yayınını satın alıyor. Şirkete yakın bir kaynağa göre bu kez podcast barındırma şirketi Megaphone’u 235 milyon dolara satın alıyor. Anlaşmaya göre Spotify’ın kendi podcast’lerini etkilemeyecek ancak “Spotify’ın Akışlı Reklam Ekleme” (SAI) adı verilen özel reklam ekleme teknolojisi sayesinde daha fazla podcast yayınına erişilebileceği anlamına geliyor.

SAI, bir dinleyiciye göre hedeflenen tipik dinamik podcast reklamlarına benzer şekilde çalışıyor. Ancak Spotify’ın durumunda, reklamlar dinlemeden önce değiştirilmek yerine gerçek zamanlı olarak ekleniyor. Dinletilecek reklam seçimleri, dinleyicinin daha önce yaptığı tercihlere ve dinlediği podcastlere göre anlık olarak dinamik olarak seçiliyor.

Bu satın alma sayesinde, şu anda Megaphone’da barındırılan tüm podcast’ler anlaşma kapandıktan sonra SAI’ye erişim sağlayacak. Mevcut durumda hiçbir barındırma hizmeti SAI sunmuyor. Bu nedenle podcast’ler veya reklamverenler, reklamlarını Spotify’ın verilerine hedeflemek ve potansiyel olarak dinleyicilere daha iyi ulaşmak isterlerse, ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Megaphone, platformda Slate iHeartMedia Disney ve Vox Media gibi büyük yayıncıların sunduğu 5.500’den fazla şovu barındırıyor.

Spotify, Megaphone sayesinde, özel şovlar ağı, bir podcast oynatıcı, podcast oluşturma yazılımı, bir barındırma şirketi ve kendi reklam satış ekibi de dahil olmak üzere artık tamamen kapsamlı bir podcasting ekosistemine sahip.

Bu gösterişli satın alma öncesinde Spotify zaten 200 milyon dolar karşılığında Gimlet Media’yı, 56 milyon dolara Parcast’i, 196 milyon dolarlık The Ringer’ı, 140 milyon dolara Anchor’ı satın almıştı. Spotify, podcast dünyasına sadece 2019’da ciddi anlamda girmişti ancak şimdiden sektörde egemen olmak için elinden geleni yapıyor.

Sizce podcast sektörünün en büyük oyuncusu Spotify mı yoksa Apple mı?

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER