Ana SayfaSpotify vs Tidal: Hangisi Sana Uygun

Spotify vs Tidal: Hangisi Sana Uygun

Spotify ve Tidal’ın temel amacı aynı. Her ikisi de müzik dinlemenize, çalma listeleri oluşturmanıza, çevrimdışı dinleme için şarkı indirmenize ve diğer şeylerin yanı sıra kişisel zevkinize göre yeni parçalar keşfetmenizi sağlar. Bununla birlikte, iki hizmet arasında büyük ve küçük bazı farklılıklar var.

Tidal vs Spotify savaşında hangisi bana daha uygun sorusuna yardımcı olmak için ikisi arasındaki farkları sizin için sıraladık. Bunlar ses kalitesi ve fiyatlandırmadan müzik keşfi ve sosyal özelliklere kadar her şeyi içerir. Hadi başlayalım.

Tidal vs Spotify: Müzik keşfi

Dinlenecek yeni parçalar bulmak söz konusu olduğunda, her iki akış hizmeti de kendi çapında iyi bir iş çıkarır. Müziğe türlere (dans, ülke…), ruh hallerine ve etkinliklere (parti, rahatla…) göre aramalar yapabilir ve bulduğunuza benzer şarkıları ve sanatçıları keşfetmek için radyo özelliğini kullanabilirsiniz. Her ikisi de kişisel zevkinize göre yepyeni şarkılar da öneriyor.

İki hizmet de, müzik keşfi söz konusu olduğunda benziyor ancak arada bazı farklılıklar mevcut. Spotify, temel olarak dinlediğiniz sanatçıların ve türlerin şarkılarını içeren küratörlü bir çalma listesi olan, popüler Haftalık Keşif özelliğine sahiptir. Her Pazartesi 30 parça içeren yeni bir tane listeyi size önerir. Ek olarak servis, dinleme alışkanlıklarınıza göre altı adede kadar günlük mix de oluşturur.

Tidal’ın ise haftalık çalma listesi yok. Ancak, her biri içinde bulunduğunuz belirli bir tür etrafında dönen sekiz adede kadar çalma listesi sunuyor. Hizmet ayrıca, dünyanın dört bir yanından gelecek sanatçıların parçalarını ve albümlerini gösteren Tidal Rising adlı bir özelliğe de sahip. Ardından, Billboard’un türüne göre en iyi şarkılarına ve en iyi parçaların, albümlerin ve son on yılın şarkılarının bir seçimine erişmenizi sağlayan “En İyi” özelliği de var.

Hem Spotify hem de Tidal, müzik keşfinde harika bir iş çıkarıyor. Ancak, Spotify bu konuda Tidal’ın bir miktar daha önünde. Bunun ana nedeni, az çok her tür için çok daha fazla çalma listesi sunması. Tidal daha çok hip-hop ağırlıklı olsa da (Tidal, Jay-Z’ye ait), sadece 32 hip-hop çalma listesine sahipken Spotify’da 54 tane var. Spotify ayrıca ülkeye göre en iyi şarkıları listeleyen daha fazla üst listeye sahip.

Bu yüzden İsveç’li Spotify bu turu kazanıyor, ancak ikisi arasında çok büyük bir fark mevcut değil.

Tidal vs Spotify: İçerik

Her iki içerik sağlayıcıda da popüler şarkıların neredeyse tümü var. Sayı olarak bakıldığında Spotify’da 60 milyon şarkı bulunurken en büyük rakibinden 50 milyon parçaya bulunuyor. Ancak, tabi ki sayılar her şey değil.

Tidal, çok ünlüler söz konusu olduğunda daha iyi bir iş çıkarıyor. Jay-Z’nin bağlantıları ve etkisi sayesinde, Beyonce ve Rihanna gibi birçok ünlü sanatçı, albümlerini/şarkılarını ilk aylarda Tidal’da yayınladılar.

Bununla birlikte, farkında olmanız gereken içerikteki ana fark, Spotify’ın podcast’ler için harika, Tidal ise videolar için harika olmasıdır. Spotify’da bir milyondan fazla podcast içeriği bulunuyor. Popüler veya niş, aradığınız podcast’lerin Spotify’da olma şansı yüksek. Eğer sıkı bir podcast dinleyicisiyseniz, podcast’ler için ayrı bir uygulamaya ihtiyacınız olmaması Spotify’ı bir adım öne geçirebilir.

Tidal ayrıca podcast’ler de sunuyor, ancak yelpaze oldukça küçük. Çoğu popüler podcast Tidal’da mevcut değil.

Tidal’ın elini güçlendiren ne var peki? Tabi ki videolar hem de 250.000’den fazla. Ana gezinme sekmesindeki “Videolar” seçeneği sayesinde kolayca erişebilirsiniz. Müzik videoları, canlı performanslar ve müzikle ilgili çeşitli film ve belgeselleri bulunuyor ve bunların çoğu hizmete özel.

Spotify’ın da videoları var, ancak Tidal’daki kadar önemli bir rol oynamıyorlar. Örneğin, videolar için ayrılmış bir bölüm yok. Bir sanatçı veya şarkı ararken videolarla karşılaşabilirsiniz, o kadar. Spotify’da tam olarak kaç video bulunduğunu tam olarak bilmiyoruz ve bulamadık. Muhtemelen çok fazla olmadığı anlamına geliyor. Eğer olsaydı, Spotify onları çok daha fazla ön plana çıkarırdı.

Tidal vs Spotify: Ses kalitesi

Ses kalitesi Tidal’ın Spotify’ı delik deşik ettiği nokta. Gerçek zamanlı aktarımda Tidal dört ses ayarı sunuyor: Normal, Yüksek, HiFi ve Master. Normal, veri kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır ve sınırlı internet paketine sahip bir hücresel ağdakiler için kullanışlı. Yüksek ayarı, AAC üzerinden 320 kb/sn hızında akış sağlayarak ses kalitesi ve veri kullanımı arasında güzel bir denge kurar.

Daha sonra, her ikisi de Tidal’in en pahalı planının bir parçası olan HiFi ve Master var. HiFi kayıtları CD kalitesinde kayıpsız FLAC dosyalarıdır, yani 44,1 kHz / 16 bit ses dosyalarından faydalanırsınız.

Master Quality Authenticated (MQA) ise FLAC veya WAV dosyası aracılığıyla iletilen yüksek çözünürlüklü (96kHz/24bit) ses vaat ediyor. Tidal altında MQA olarak etiketlenen herhangi bir medya, doğrudan sanatçı tarafından doğrulandığı anlamına gelir. Ancak, tüm şarkıların bu kalitede bulunmadığını unutmayın. Ayrıca, HiFi ve MQA ayarlarından yararlanmak için yüksek kaliteli kulaklıklara ihtiyacınız olacak. Yani telefonun kutusundan çıkan ucuz kulaklıklar bir işe yaramıyor bu ses seviyesinde.

Spotify ise beş ses ayarı sunar: Otomatik, Düşük, Normal, Yüksek ve Premium. Ses kalitesi, Tidal’ın Yüksek moduyla aynı olan yaklaşık 320 kb / sn’de (Premium ayar) öne çıkıyor. Spotify, Tidal gibi kayıpsız akış sunmuyor, bu nedenle ses tutkunuysanız ve kaliteden ödün vermem diyorsanız sizin için en iyi seçim değil.

Eğer müzik tutkunuyum ve en yüksek kalite isterim diyorsanız Tidal sizin için ideal. Ancak o kulak bende yok normal halkın içinden geliyorum diyorsanız Spotify’ın ses kalitesi de gayet yeterli. Hem de bunun için yüksek kalitede kulaklıklara ihtiyacınız yok.

Tidal vs Spotify: Planlar ve fiyatlandırma

Öncelikli olarak belirtmek isteriz ki Spotify’ı ücretsiz kullanabilirsiniz. Evet, akış devinin reklamlar tarafından desteklenen ücretsiz bir versiyonu var, ancak birçok sınırlama mevcut. Müziği yalnızca karışık modda çalabilir ve bir saatte altı defaya kadar şarkı değiştirebilirsiniz. Çevrimdışı dinlemek için ise müzik indiremezsiniz.

Spotify aylık normal 13,99₺. Ayrıca, altı hesaba kadar izin veren bir aile planı da 26,99₺, öğrenci ise 8,99₺.

Tidal’in ücretsiz bir planı yok, kullanmak için ödeme yapmanız gerekecek. Fiyatlandırma stratejisi Spotify’a benziyor, ancak bir noktaya kadar. Temel bir abonelik için aylık 9,99₺, altı hesap için bir aile planı aylık 14,99 ₺. Öğrenciler ise aynı aboneliğe 4,99 ₺ ödüyorlar. Yani bu fiyatlar küçük farklar olsa da Spotify ile aynı gibi.

Bununla birlikte, Tidal ayrıca daha yüksek kalitede akış sunan bir HiFi planına sahip. Bu seçeneklerde maliyet iki katına çıkıyor. Temel abonelik ayda 19.99₺, bir aile planı ayda 29.99₺’ a sunulurken, öğrenciler aylık 9.99 ₺ ödemek zorunda.

Tidal vs Spotify: Sosyal özellikler

Spotify, Tidal’dan çok daha sosyal. Arkadaşlarınızın tam olarak ne dinlediğini kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde yeni müzikler keşfedebilirsiniz. En sevdiğiniz şarkıları Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda da paylaşabilirsiniz.

Sevdiğim bir diğer harika sosyal özellik, belirli bir sanatçının kaç aylık dinleyicisinin olduğunu görme özelliğidir. Bu, Spotify kullanıcıları arasında en popüler olanları belirlemenizi sağlayan karşılaştırma amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, hangi listenin kaç takipçiye sahip olduğunu görebilir bu şekilde başarılı listeleri de keşfedebilirsiniz.

Tidal, sevdiğiniz şarkıyı sosyal medyada paylaşmanıza olanak tanır. Başka bir sosyal özellik mevcut değil. Arkadaşlarınızın ne dinlediğini veya belirli sanatçıların ve çalma listelerinin ne kadar popüler olduğunu göremezsiniz.

Spotify vs Tidal: Diğer farklılıklar

İki hizmet arasında başka küçük farklılıklar da var.

Örneğin, Spotify’ın belirli bir süre sonra müzik çalmayı durduracak bir uyku zamanlayıcısı var. Bu, uyurken müziğin gece boyunca çalınmamasını sağlıyor. Ayrıca şarkılar arasında kesintisiz bir geçiş sağlayan Crossfade özelliği ve bir şarkı bittikten ve yeni bir şarkı başladıktan sonra duraklamayı ortadan kaldırmaya çalışan aralıksız mod bulunuyor.

Spotify ayrıca Google Haritalar ve Waze ile de çalıyorken Tidal yalnızca Waze’i destekliyor. Bu, navigasyon sırasında uygulamadan ayrılmadan parçaları çalabileceğiniz, duraklatabileceğiniz veya atlayabileceğiniz anlamına geliyor. Son olarak Spotify cihazınızdaki yerel dosyaları da oynatmaya izin veriyor.

Öte yandan, Tidal şarkılar için daha iyi bilgilendirme sayfalarına sahip yani daha ayrıntılı bilgiler gösteriyor. Hizmet ayrıca sanatçılara Spotify’dan çok daha fazla ödeme yapıyor, ancak zaten bu durum son kullanıcıların umurunda değil.

Tidal’ın daha iyi bir kullanıcı arayüzü var, ancak arama özellikleri söz konusu olduğunda Spotify’ın gerisinde kalıyor.

Tidal’ın kullanıcı arayüzü (UI) tartışmasız daha iyi. Daha güzel görünüyor ve gezinmesi daha kolay. Varsayılan olarak, özellikle kontrast mavi aksanlarla eşleştirilmiş çarpıcı görünen karanlık bir moda sahiptir. Daha sonra canlı akışlı konserler ve diğer etkinlikler aracılığıyla insanları favori sanatçılarıyla buluşturan Tidal X var.

Önemli bir diğer fark arama yetenekleridir. İşte Spotify’ın gücü burada ön plana çıkıyor. Bir sanatçının veya şarkının adını yanlış yazarsanız (örnek: Avicii yerine Avvici), uygulama ne aradığınızı bilecek kadar akıllı ve size ilgili sonuçları gösteriyor. Aynı arama sonucunda Tidal, size ya alakasız birkaç arama sonucu gösteriyor veya hiç bir şey göstermiyor.

Son olarak kullanılabilirlik. Spotify şu anda 79 ülkede mevcutken, Tidal 56 ülkede kullanılabilir durumda.

Tidal vs Spotify: Hangisi sizin için uygun?

Burada net bir kazanan yok – hem Tidal hem de Spotify harika müzik akışı hizmetleri. Hangisinin en iyisi olduğu tamamen size daha fazla değer katan ekstra özelliklere bağlı.

Spotify’ın ücretsiz bir planı vardır, daha fazla çalma listesi sunar, müzik keşfinde biraz daha iyidir ve sosyal özelliklerle doludur. Ayrıca, çok sayıda podcast’e erişmenizi sağlar ve Google Haritalar entegrasyonu ve crossfade dahil olmak üzere çeşitli harika özelliklerle birlikte gelir. Bunların tümü veya sadece bazıları sizin için önemliyse, Spotify’ı tercih edebilirsiniz.

Tidal ise, canlı performanslardan müzik videolarına kadar bir ton videoya erişmenizi sağlar. Ayrıca daha iyi ses kalitesine sahip. Tidal X ve Tidal Rising gibi harika özellikleri de unutmayalım. Bu özellikler sizin için daha önemliyse Tidal sizin tercih etmeniz gereken uygulama.

Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna hala karar veremiyorsanız, her iki uygulama da ücretsiz deneme sunuyor. Umarız ücretsiz deneme sonunda karar vermiş olursunuz.

spotify-vs-tidal-hangisi-daha-iyi-teknoloji-haberleri-teknorex

Kaynak: Android Authority

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER