Ana SayfaGoogleSundar Pichai: Apple ile Google Daha Çok Beraber Çalışacak (Röportaj)

Sundar Pichai: Apple ile Google Daha Çok Beraber Çalışacak (Röportaj)

SUNDAR PICHAI’nin işi, Covid-19’dan önce de özellikle kolay değildi. Google’ın ve ana şirketi Alphabet’in 47 yaşındaki CEO’su için (Aralık 2019’da kurucu Larry Page’ın son görevini devraldı), antitröst iddiaları, çalışan huzursuzluğu ve bir trilyon dolarlık küresel arama ve reklamcılığa hâkim olan devasa şirket ile uğraşmak gerçekten ama gerçekten kolay değil.

Ancak, şirketlerin evden çalışma zorluğuna rağmen insanlar Google hizmetlerine daha fazla yöneldiği için şirket adeta bir kriz yaşıyor. Hatta bu krizi aşma amacıyla “temas izleme teknolojisi” konusunda önemli rakibi Apple ile işbirliği yapma fırsatını bile kullandı. Pichai, COVID sonrası dünyanın değişeceğini bilerek şimdiden geleceğe bakıyor. Ama virüs öncesi zorluklar hala onunla olacak.

Pichai, son 6 Haziran “Sevgili 2020 Sınıfı” YouTube etkinliği için başlangıç ​​konuşmasını hazırlarken oldukça dalgındı. (Obama, Beyoncé ve Taylor Swift’i içeren bir dizide konuşacak.) WIRED ile Google Meet aracılığıyla konuştu. Sundar Pichai Hindistan doğumlu ve güçlü olmayan bir aileden geliyor. Mark Zuckerberg’in Facebook’ta yaptığı gibi aileden gelen kültür ile bu sürece başlamadı. Dolayısıyla insanlar antitröst ve çeşitlilik, şirketin hala eski “Google” olup olmadığı ve Hindistan’daki küçük bir apartmandan bir trilyon dolarlık şirkete gitme yolculuğunu merak ediyor.

Google, dünyada olanların oldukça iyi bir dedektörü. Bir virüsün hepimiz için büyük bir fark yaratacağına dair erken bir uyarı sinyali aldınız mı?

Sundar Pichai: Hong Kong, Tayvan, Pekin ofislerimizden insanların birbirine gönderdiği e-postaları görmek benim için çok ama çok ilginçti. Ancak, Şubat ayının başlarında, bunun küresel olarak herkesi etkileyeceğini düşündüğümü söylemezdim. Görmek inanılmaz.

Google’ın tepkisini nasıl düşündünüz?

Bunun, düşündüğümüzden daha büyük olacağını fark ettikten sonra, iki hızlı düşünce üzerine yoğunlaştık: Birincisi, çalışanlarımızı nasıl güvende tutacağız? Bu nedenle, şirketi olabildiğince erken, ev modeline dağıtılmış, küresel bir çalışma düzenine taşımak zorunda kaldık. İkincisi, bazı açılardan Google ve Alphabet bu an için inşa edildi. İnsanlara bilgi vermek, yardıma ihtiyaç duydukları anlarda onlara yardım etmek için buradayız. Bu yüzden ürün ve hizmetlerimizi artırmanın yanı sıra topluluklara ve kurumlara verebileceğimiz yardımın da önemli olduğunu fark ettik.

Siz ve Apple, her iki mobil işletim sisteminizi de içeren “kişi izleme teknolojisinde” işbirliği yapıyorsunuz. Bu nasıl başladı?

Her iki ekip de sağlık kuruluşlarını “temas izleme” çalışmalarında desteklemek için bağımsız olarak teknoloji üzerinde çalışmaya başlamıştı. Her iki taraf da çok hızlı bir şekilde bunun iyi çalışması için her yerde mevcut olması gerektiğini fark etti. Böylece Android ve iOS’taki mühendislik ekipleri organik olarak ulaşmaya başladı. Bir noktada Tim ve ben doğrudan konuşmaya karar verdik.

Tim Cook ile ne sıklıkla konuşuyorsun?

Kesinlikle periyodik olarak buluşuyoruz. Apple ile birçok alanda ortaklık kuruyoruz. Bu durumda, bütünün parçalardan daha büyük olduğunu hissettik.

Her ikinizin şirketi de bazılarının dediği gibi, kapitalizmin odağında. Ancak bu ürün, gizliliğin aşırı bilincinde gibi görünen bir şekilde hazırlandı, o kadar ki bazı insanlar etkili olmayacağını söylüyor çünkü insanların çok fazla izin vermesini gerektiriyor.

Haklısın, kaydolmak ve bilgi paylaşmak önemli bir tercih. Ayrıca kullanıcılara gerçekten gizlilik garantisi vermemiz gerektiğini fark ettik. Bence doğru dengeyi kurduk. Kullanıcıların yalnızca yüzde 10 ila 20’si kaydolsa bile, bunun gerçek ve anlamlı bir etkisi olacaktır. Ne kadar çok, o kadar iyi.

sundar-pichai-google-teknoloji-haberleri-teknorex-1

Bunun, birlikte mobil işletim sistemleri dünyasına sahip olan şirketler arasındaki diğer işbirliklerine kapı açabileceğini düşünüyor musunuz? Yoksa bu sadece bir kerelik bir ilişki mi?

Toplumun hizmetinde birlikte çalışan büyük şirketler dünya için gerçekten çok iyi. Başka fırsatlar bulmaya kararlıyım ve bu konuda Tim ile aynı duyguyu taşıyorum.

Kazançlarınızı açıkladığınız toplantıda, bu acil durum gerçekleştikten sonra dünyanın aynı olmayacağını söylediniz. Detaylandırabilir misin?

Bu süreç ne kadar uzun sürerse, bazı etkiler o kadar kalıcı olur. Virüsün dokunduğu tüm alanlarda kalıcı değişiklikler olacaktır. Stanford gibi bir hastaneye bakın, çok daha fazla telehealth (mobil sağlık hizmeti) ziyareti yapın. Bir hastane sistemi, telehealth ile hizmet verdikleri insanların belki de yüzde 2-3’ünü yönetiyorsa ve bu sayı yüzde 70 ise, yüzde 2-3’e asla geri dönmeyecekler. Yine de, insanın paylaştığı deneyimlere duyulan ihtiyaç çok önemlidir. İnsanlar müzik konserlerine geri dönmek isteyecekler mi? Sanırım evet. İnsanlar stadyuma geri dönüp spor izlemek isteyecekler mi? Kesinlikle evet. Ama bence bazı kalıcı değişimler olacak.

Mark Zuckerberg, Facebook’un iş gücünün yarısının on yılın sonunda evden çalışacağını düşündüğünü söyledi. Bu Google için geçerli olacak mı?

Bundan çıkacağımızı ve her şey başlamadan önce olduğumuz yere geri döneceğimizi sanmıyorum. Bu yüzden adapte olmamızı bekliyorum ama ne kadar olduğunu söylemek için henüz çok erken. İlk başlarda, bunun iyi çalıştığından heyecan duyuyorum. Fakat bu pozitif işleyişin temelinde, hepimizin birbirimizi tanıması ve daha önce sahip olduğumuz düzenli etkileşimlere sahip olmasının temeline dayanır. (ofis içi tanışmışlık kişilere iletişim kolaylığı veriyor) Normalde birlikte çalışmayan farklı ekiplerin yaratıcı süreç beyin fırtınası için bir araya gelmesi gerektiğinde ne kadar verimli olacağız? Araştırma yapacağız, anketler yapacağız, verilerden öğreneceğiz, sonuç olarak neyin işe yaradığını öğreneceğiz.

Mountain View’da inşa ettiğiniz bu dev kampüse ya da New York’ta yenilediğiniz binaya ne dersiniz? Bununla ilgili farklı düşüncelerin var mı?

Tüm senaryolarda, insanları bir araya getirmek için kesinlikle fiziksel alanlara ihtiyacımız olduğunu umuyorum. Önümüzde çok fazla büyüme var. Bu nedenle, bazı düzeltmeler olsa bile, mevcut adımlarımızın sorun olacağını sanmıyorum. İyi bir şekilde kullanacağımızdan eminim ve bu projelerin bazılarının yapıldığını görmek için endişeliyim.

Google’ın reklamları özellikle seyahat gibi sektörlerde çok etkilendi. (Maaş)Kesim mi yoksa işten çıkarma mı yapacaksınız?

Küresel ekonomiye karşı bağışık değiliz ve etkilendik. Dünya genelindeki ortakları destekliyoruz ve işleri etkilendiğinde bunun da etkisi oluyor. Elbette bu zorluklardan geçme konusunda güçlü olduğumuzu düşünüyorum. Biz de fırsatları görüyoruz. Artan kullanım ve katılımı gördüğümüz alanlar var ve bunu destekliyoruz. İşe alma planlarımızı denetliyoruz ama hala insanları Google’a getiriyoruz. Bu, verimlilik aramayacağımız anlamına gelmez. Kursu düzeltebildiğimiz, daha verimli olabileceğimiz, akıcı hale getirebileceğimiz alanlara bakıyoruz.

sundar-pichai-google-teknoloji-haberleri-teknorex-3

Antitröst(rekabet ve tekelleşme) hakkında konuşalım. Eyalet ve federal yetkililerin bu yıl dava açacağına dair haberler var. Davalar, değişmiş ve kısıtlanmış bir Google ile sonuçlanabilir mi?

İncelemeler ve soruşturmalar bizim için yeni değil. Büyük şirketleri incelemenin toplumun gerekli bir işlevi olduğunu düşünüyorum. Birçok ekosistemdeyiz – örneğin, reklam teknolojisinde, kullanıcıları, yayıncıları ve reklamverenleri desteklediğimiz bir ekosistemin ortasındayız. Yapıcı bir şekilde meşgul olmak istiyorum. Kullanıcılara ve müşterilere yardımcı olma merceğiyle çalışmalarımıza nasıl yaklaştığımız konusunu ele alacağız.

Piyasa hakimiyetiniz nedeniyle satın alımlarınızın bloke olacağından, birleşme ve satın alma işlemlerinde kısıtlanmış hissediyor musunuz?

Neredeyse 10 yıldır bu şekilde çalışıyoruz. Kesinlikle “Tamam, belki bu bizim için anlamlı değil” dediğimiz kazanımlar var. Ancak, daha küçük bir oyuncu, gelişmekte olan bir oyuncu olduğumuz birçok alanın olduğunu hatırlamak önemli. Bu yüzden hala birleşme ve satın almalar için fırsatlar görüyoruz, ancak bu sadece bölgeye bağlı.

Alphabet’in CEO’su olduğunuzda, holding şirketi modeli kavramını ikinci kez incelediniz mi?

Larry ve Sergey’le 2015’te Alphabet’i düşünme ve yeniden kurma konusunda çok yakından ilgiliydim. Uzun vadeli düşüncemize uyum sağladık. Temel derin teknolojiye çok yatırım yapıyorduk, ama her şey internet alanı dediğim şeye uymayacaktı. Alphabet bunu yapabilmek ve Google’dan ayrılmak için ayarlanmıştı çünkü teknolojiyi uyguladığınız bazı problemler çok ama çok farklı. Hepimiz bunun uzun vadede bir bahis olacağını fark ettik. Bazı riskleriniz yoksa yeterince büyük hedeflememişsinizdir. Bence bu yapı çok ama çok yardımcı oldu. Zaten başa çıkmak için çok güçlü olan Google yönetim ekibinin diğer riskler hakkında endişelenmesine gerek yok. Ve çok ilerleme kaydettiğimiz bazı alanlar şimdi kendi şirketleri olarak ayağa kalkmaya başlıyor. Kısa süre önce Waymo’ya yatırımcıları getirdik, bu yüzden bağımlılıktan daha çok kendi başına işleyen bir şirket oldu.

Neden Waymo’yu tamamen bağımsız hale getirmiyorsunuz? Proje 10 yıldır devam ediyor.

Konu söylediklerime geliyor. Temeldeki ortak teknolojiye bakarsanız, Alphabet’te yapay zeka ile gördüğümüz birçok sinerji var. Yatırımcıların dışına çıkmamızın bir nedeni, şirkete yönetim yapısını, yönetişimi ve kendi yolunda ilerlemek için gereken uzmanlığı vermek. Yani her ikisinin de bir kombinasyonu oluşturmaya çalışıyoruz.

Yani bu adımlar Waymo’yu bağımsızlaştırmak için mi?

Hali hazırda böyle bir planımız yok. Ama sadece genel olarak Alphabet yapısında, gelecekte bir ihtimal var mı? Evet kesinlikle. Bunlar zaten bizim düşündüğümüz fırsatlar.

Waymo: Waymo LLC bir Amerikan özerk sürüş teknolojisi geliştirme şirketidir. Alphabet Inc.’in yüzde yüz iştiraki olan Waymo, Google’ın bir projesi olarak kuruldu ve Aralık 2016’da bağımsız bir şirket oldu. (İştirak şirketi-Bağlı şirket)

Larry Page ve Sergey Brin şu anda bu işe ne kadar katılıyor?

Geçiş boyunca, hem Larry hem de Sergey bana onlarla konuşmam gerektiğinde orada olacaklarını söylediler. Bu yüzden sürekli konuşuyoruz ama daha gayri resmi. Sohbetlerimizden zevk alıyorum. İkisi de parlak uzun vadeli düşünürler.

Larry şirketin geleneksel olmayacağına söz verdi.

Evet. Geleneksel düşünürler değiller. Onlarla konuşmak benim için her zaman canlandırıcı oluyor çünkü farklı zaman ve bakış açılarıyla konuşuyoruz.

Larry ile en son ne zaman görüştün?

Sadece birkaç gün önce.

Size göre neden Google’dan ayrıldılar?

Sanırım bu cevabı onlara bırakacağım.

Google’a 1 Nisan 2004’te, Gmail’in başlatıldığı gün vardınız. Larry Page her zaman rakiplerinden yüzde 10 daha iyi olan bir ürünün değersiz olduğunu ve yeni ürünlerin 10x veya 100x daha iyi olması gerektiğini söyleri. Google’da en son ürün ne zaman çıktı?

Gmail’i yaptığımızdan beri, birçok yeni ürünü milyarca kullanıcılı ürünler olacak şekilde oluşturduk ve ölçeklendirdik. Fotoğraflar önümüzdeki hafta beşinci yıldönümünde karşımıza çıkıyor. İlk aşamalarda olduğumuz diğer alanlara bakıyorum. Mesela Google Asistan bunun bir örneği. İnsanlar bir bilgisayara her zaman, her yerde soru sorabileceklerini hep düşünüyorlardı. Şimdi ise hayatımızın bir parçası. Bizim ölçeğimizde, bazı yenilikler belirli bir ürün bağlamında gerçekleşir. Örneğin Pixel’de her şey için canlı altyazı yapabilir, her çağrı için çağrı görüntüleme yapabiliriz. Mesela geçen sene başka bir şirketimizde kuantum üstünlüğünü gösterdik.

Google hala eski Google mı?

Kesinlikle. Hiçbir şeyin değişmediği birçok yönü var. Hala dolaşmak ve Google’a ilk geldiğimde bana hatırlatan bir iyimserlik ve merak duygusu bulmak için Googleyness var. Açıkçası şimdi farklı bir boyuttayız, bu yüzden bazı şeyler bireysel ekiplerinizin bağlamında ortaya çıkıyor. Ancak şirketin kalbi ve ruhu asla değişmedi.

Değişen bir şey, haftalık el ele TGIF ile tanışma şeklinizdi. Artık çalışanların size atacağı herhangi bir soru sormuyorsunuz.

TGIF’leri tekrar tekrar yapıyoruz. Aslında, sadece iki hafta önce yaptım. Şimdiye kadarki en yüksek katılımımızdan bazıları oldu. Yaptığımız tek değişiklik, onları ayda bir kez periyodik olarak daha düzenli olarak yapmaktır. Birim grup düzeylerinde sorular alıyoruz, çünkü bu onun iyi çalıştığı ölçek. Bunlar daha büyük bir şirket olarak yaptığımız doğal evrimlerdir.

NBC News geçtiğimiz günlerde Google’ın çeşitlilik arayışının bazı alanlarında geri çekildiğini bildirdi. Buna itiraz ettin. Ancak daha genel olarak Google, çeşitlilik raporlarını düzenli olarak yayınlamakta ve iyileştirmeler gerçekten alt düzeyde. Google, görünüşte imkansız görevler üstlenen, en çok çalışılmak istenen yer olarak gurur duyan bir şirket. Neden bu sayılarda önemli düşüşler yaşandı?

Güzel bir soru. Dediğiniz gibi, çeşitlilik raporu yayınlayan ilk şirketlerden biriydik. Geçen yıl, küresel olarak kadınlar ve ABD’deki siyah ve Latinx çalışanların temsiliyetini artırmaya devam ettik. Tarihsel olarak Siyah Kolej ve Üniversitelerle ortaklık gibi programlar yaptık. Sayıları hareket ettirmeyi zorlaştıran şeylerden biri, çok fazla büyümüş olmamız. Ama kesinlikle hepimizin geliştirmesi gereken önermeyi kabul ediyorum. Hepimiz kendimize göstergeyi en çok neyin hareket ettireceği ve daha çok ne yapmamız gerektiğini soruyoruz.

Çeşitlilik sayıları konusunda OKR’niz (hedefler ve kilit sonuçlar) nedir?

Bu alanlarda, uzun vadeli bir görüş aldık ve bu nedenle belirli hedeflerimiz yok. Sayılarımız olması gereken yerlerin çok altında, bu yüzden telafi etmek için çok yolumuz var.

Google şu anda Çin’de nerede duruyor?

Bugün Çin’de bir şirket olarak varlığımız var. Ancak şu anda Çin’deki temel ürünlerimizden hiçbirini yayınlamıyoruz veya yayınlamayı planlamıyoruz.

Dragonfly Çin arama motoru öldü mü?

Çin’de arama yapma planımız yok.

Başkanımız (Donald Trump) hakkında birkaç soru: Beyaz Saray, Büyük Amerikan Ekonomik Canlanma Sanayi Grubu’nda olduğunuzu açıkladı. Bunu önceden biliyor muydunuz?

Nasıl gerçekleştiğinin altında yatan tüm mekaniği bilmiyorum. Hükümetin elimizden gelen her şeyi yapmasına yardımcı olmayı zaten taahhüt ettik.

Başkanla ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?

Sivil sorumluluğumuzu ciddiye alıyoruz. Hükümete yardım etmeye hazırız. Cumhurbaşkanı ile tanıştım ve tanışmamız pozitifti.

İçerik kararlarına katılıyor musunuz?

Açıkçası, YouTube kararlarının büyük çoğunluğu önemine bağlı olarak kendi içinde ele alınmaktadır. Ben de toplantıdayım. Ancak birçok dış uzman getiriyoruz. Geçen yıl, örneğin taciz politikalarımızı genişlettiğimizde, bir grup dış uzmana danıştık. Aynı şeyi tıbbi yanlış bilgilendirme için de yapıyoruz. Dışarıdaki uzmanlarla ve dışarıdaki kliniklerle veya bazı sağlık vakalarında halk sağlığı kurumlarıyla geniş çapta ilgileniyoruz.

Tehlikeli tıbbi yanlış bilgi veren bir Trump konuşmasını veya ifadesini engellemeye hazır mısınız?

Varsayımlara cevap vermek istemiyorum. Genel olarak bir demokraside şirket olarak politik söylemi desteklememeniz gerçekten önemlidir. Bizim rolümüz, haber kaynaklarını aktif olarak yansıtmaktır.

ABD’ye Hindistan’dan bir göçmen olarak geldiniz ve şimdi dünyanın en güçlü şirketlerinden birinin başkanısınız. Kendi yolculuğunuzu nasıl gördüğünüzü söyler misiniz?

Teknolojiye hayrandım, ancak ona çok az erişebildim. İlk çevirmeli telefonumuzu, televizyonumuzu vb. çok iyi bir şekilde hatırlıyorum. ABD’ye gelmek ve bilgisayarlara daha geniş erişim sağlamak hayatımı değiştirdi. Bugün yaptığım işi hiç beklemiyordum ama gerçekten minnettarım. Bence milyarlarca insanın hayatına dokunabilecek şekilde çalışmak bir ayrıcalık.

Bu soru Sundar Pichai’nin gizemiyle ilgili. Hakkınızdaki en sık yorum, “çok iyi bir insan” olduğunuz. Ancak, acımasız bir yönetim tarzı olmadan trilyon dolarlık bir şirketin CEO’su olunamaz. Senin hakkında bilmediğimiz gerçekte ne?

İnsanların kullandığı ve yaşamlarını etkilediği şeyler inşa etmekten çok fazla memnuniyet duyuyorum. Gerisi de bunun bir sonucu.

sundar-pichai-google-teknoloji-haberleri-teknorex-2

Kaynak: Wired

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER