Tarımda Drone Dönemi

İçinde bulunduğumuz yüzyılın kuşkusuz en önemli icatlarından olan insansız hava araçları, gün geçtikçe çeşitli sektörlerde faaliyetler göstermeye başladı. Biliyorsunuz sinema ve televizyon gibi sektörler uzun zamandır drone’ ları havadan görüntüleme için kullanıyorlardı. Tabi bunun için kamera teknolojilerinin de tıpkı cep telefonlarındaki gibi gelişerek, kaliteli kayıt alan kameraların boyutlarının da küçülmesi gerekiyordu.

Bu kadar girizgâh yeter sadede gelelim artık. Kamera teknolojilerinin gelişmesiyle termal kameralar da drone’ lara sığacak kadar küçüldüler. Askeri İHA’ ların başarılarını hepimiz biliyoruz. Peki sivilde bu termal kameralı İHA’ lar ne işe yarayabilir? Geçtiğimiz yıllarda Hollanda tarım arazilerinin sıcaklık değişimi izlenmesinde, haşere ve mantar kontrolü gibi verimlilik artırmak için drone’ ları kullanmaya başladılar.

Bu yazıda değinmek istediğin esas drone, ilaçlama ve sulama işlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş DJI-Agras-MG-1S. Drone ile gerçekleştirilen ilaçlamalardaki en önemli detay cihazın ilacı eşit oranda ve hatasız olarak uygulamasıdır. Normalde 6000 metrekare bir tarlanın ilaçlanması 8 saat sürerken, profesyonel ekiplerce kullanılan DJI-Agras-MG-1S, aynı işi 10 dakikaya kadar düşürebiliyor. 4 Bu da ciddi bir zaman tasarrufu demek.

UÇUŞ PARAMETRELERİ

Toplam Ağırlık (Bataryalar Hariç):8.8 kg
Standart Kalkış Ağırlığı:22.5 kg
Maks. Kalkış Ağırlığı:24 kg (Deniz seviyesinden)
Maks. İtiş Ağırlık Oranı:1.81 (22.5 kg kalkış ağırlığı ile)
Batarya Gücü İhtiyacı:2 x 6S LiPo (12000 mAh 10C, şarj hızı 1C 2C önerilir)
Maks. Güç Tüketimi:6400 W
Asılı Kalma Tüketimi:3250 W (22.5 kg kalkış ağırlığı ile)s
Asılı Kalma Süresi:·  24 dakika (@ 12000 mAh, 12.5 kg kalkış ağırlığı ile) ·  10 dakika (@ 12000 mAh, 22.5 kg kalkış ağırlığı ile)
Maks. Operasyon Hızı:8 m/s
Maks. Kullanım Hızı:22 m/s
Önerilen Kullanım Isısı:0 ila 40℃

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER