Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriTayland Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlıyor

Tayland Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlıyor

Asya ülkeleri dijital para çalışmalarına hızla devam ediyor. Çin Merkez Bankası dijital Yuan için çalışmalarını sürdürürken bir haber de Tayland’dan geldi. Tayland Merkez Bankası, ödemelerde dijital para birimi kullanmak için testlere başladıklarını açıkladı.

Tayland Merkez Bankası, Inthanon ismi verilen dijital para projelerinin bir parçası olarak merkez bankası dijital para birimini prototip olarak Tayland’ın en büyük inşaat malzemesi şirketlerinden biri olan Siam Çimento Kamu Şirketi’nde kullanacak. Merkez bankası dijital para biriminin şirketin tedarik ve finansal yönetim sistemine entegre edilmesi bekleniyor. Proje önümüzdeki Temmuz ayında başlayacak.Çalışmanın önümüzdeki Temmuz ayında başlayıp yıl sonuna kadar sona ermesi bekleniyor.

Tayland Merkez Bankası‘nın ilk kez 2018’de açıkladığı merkez bankası dijital parası geliştirmeyi amaçlayan Inthanon projesi, merkez bankası ile Tayland’ın önde gelen sekiz finansal kuruluşu iş birliği ile geliştiriliyor. Ocak 2020’de banka, Hong Kong Para Otoritesi’nin de yardımıyla sınır ötesi bir ödeme prototipi tamamlamıştı.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER