Ana SayfaAppleTeknoloji Devleri Yılın İlk Çeyreğinde Büyümeyi Sürdürdü

Teknoloji Devleri Yılın İlk Çeyreğinde Büyümeyi Sürdürdü

Koronavirüs pandemisi döneminde hayatta kalmayı başarabilmek için mücadele eden havayollarının, otel zincirlerinin, restoranların ve milyonlarca küçük işletmenin aksine, 2020 yılı ilk çeyreğinde dünyanın en önde gelen teknoloji şirketleri krizden henüz fazla etkilenmiş görünmüyor.

2020 yılının ilk çeyreğinde, GAFAM grubu olarak adlandırılan teknoloji devi şirketler (Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft), Çin’in Şubat ayında koronavirüs pandemisinin zirvesinde olmasına, Mart ayında hızla denizaşırı yayılmaya başlamasına ve Avrupa’da ve ABD’nin büyük bölgelerinde hayatın ve ekonominin durmasına rağmen, gelirlerinde artış gösterdi. Bu grubun içinde en donanım odaklı şirket olan Apple, Çin‘deki arz ve talep etkilerinden muzdarip olduğu için pandemiden en çok etkilenen şirketlerden biri olarak Mart sonuna doğru bir talep düşüşüyle karşılaştı.

2020 yılı ilk çeyreğinde teknoloji devleri arasında Amazon yüzde 26’lık bir gelir artışıyla en fazla gelir artışını gösteren şirket oldu. Apple ise yılın ilk üç ayında yüzde 1 gelir artışı ile çift haneli büyüme görmeyen beş şirketten sadece biri. Google (Alphabet) yüzde 13, Microsoft yüzde 15 ve Facebook yüzde 18 büyüme kaydetti.

Teknoloji devlerinin 2020 yılı ilk çeyreğini gösteren bu sonuçlar olumlu olmakla birlikte, koronavirüs pandemisi etkilerinin ikinci çeyrekte daha belirgin olacağı tahmin edileceğini belirtmek de önemlidir. Çin’de hayatın ve ekonominin durması birçok şirket için tedarik zinciri sorunları yaratırken koronavirüs pandemisinin neden olduğu küresel talep şokunun Mart ayı sonlarında daha belirgin olduğu düşünülüyor. Ancak birçok şirket gözlemine göre, ikinci çeyrek başlarında yaşanan talep düşüşünün ardından Nisan ayı sonlarına doğru talepte bir artış olduğu belirtilerek, karantina kısıtlamaları kaldırıldığında hızlı bir iyileşme umudu beklendiği dile getiriliyor.

Kaynak: Statista

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER