Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriTeknoloji Şirketleri Koronavirüs ile Mücadelesini Maddi Olarak da Sürdürüyor

Teknoloji Şirketleri Koronavirüs ile Mücadelesini Maddi Olarak da Sürdürüyor

Koronavirüs pandemisi ile mücadele küresel bir şekilde devam ederken, özel sektör de hükümetlerin ve sağlık kuruluşlarının durumla başa çıkabilmeleri için yardımcı olmaya çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün hayatımızın içinde olan ve yaklaşık 4.7 trilyon dolara değere sahip olan büyük teknoloji şirketleri Facebook, Google, Amazon, Apple ve Microsoft koronavirüs pandemisiyle savaşmaya devam ediyor.

Google

Google, koronavirüs pandemisi sürecinde yalan haber üretimine karşı çalışmalarını sürdürüyor. Google’ın ana şirketi Alphabet, küçük işletmelere ve sağlık araştırmacılarına bu konuda maddi destek sağlıyor. Yaklaşık 900 milyon dolar harcayan Alphabet, CDC Vakfı (CDC Foundation) için 3 milyon maske üretimi yapacağını da açıkladı.

Facebook

Facebook, yalan ve asılsız haberin hızlı ve kolay şekilde yayıldığı platformlardan biri. Özellikle kriz zamanlarında bilgi kirliliği insanlar açısından tehlikeli hale gelebilmektedir. Facebook, bunun için bir fon ayırarak yalan haberin önüne geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ek olarak Facebook ve Alphabet, koronavirüs pandemisi için oluşturulan ve bugüne kadar 127 milyon dolar bağış toplanan COVID-19 Dayanışma Fonu için 15 milyon dolar bağış yaptı.

Amazon

Koronavirüs pandemisi süresince karantina kuralları nedeniyle online satış siteleri vazgeçilmez hale geldi. Amazon, operasyonlarını başlattığı Seattle’da işletmelerine ve çalışanlarına yardımcı olmak amacıyla birçok girişimde de bulunuyor. İşçilerinin saat ve mesai ücretlerini de artıran Amazon, Seattle bölgesindeki devlet okullarına 800 dizüstü bilgisayar bağışladı.

Ayrıca Amazon CEO’su Jeff Bezos, kar amacı gütmeyen bir gıda bankası Feeding America’ya 100 milyon dolar bağışta bulundu. Amazon, koronavirüs pandemisi mücadelesinde -Jeff Bezos’un bağışı haricinde- şimdiye kadar toplam 72 milyon dolar harcama yaptı.    

Microsoft

Microsoft, koronavirüs pandemisi mücadelesinde sağlıkta yapay zeka programı için çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar koronavirüs pandemisi mücadelesi için toplam 27.5 milyon doları gözden çıkaran Microsoft, bu program için başlangıç olarak 20 milyon dolar bütçe ayırdı. Bunların yanı sıra Microsoft kurucusu Bill Gates tarafından kurulan Gates Vakfı (Gates Foundation), 100 milyon dolar fon sağlayarak koronavirüs araştırmaları ve aşısı için çalışmalarını sürdürüyor.

Apple

Apple, hem Çin’de hem de dünyanın her yerinde koronavirüsten etkilenen insanlara yardımlarını sürdürmeye devam ediyor. Sağlık çalışanları için 20 milyon maske bağışlayan Apple, haftada 1 milyon yüz kalkanı üretmeyi de hedefliyor. Apple ise koronavirüs pandemisi mücadelesinde şimdiye kadar toplam 22 milyon dolar harcamış görünüyor. Microsoft ve Apple, bugüne kadar toplam 15.7 milyon dolar bağış toplayan COVID-19 Müdahale Fonu için de birlikte hareket ederek 2 milyon dolar katkıda bulundu.

Koronavirüs pandemisi mücadelesinde Alphabet 856.5 milyon dolar, Facebook 248 milyon dolar, Amazon 98.5 milyon dolar, Microsoft 27.5 milyon dolar ve Apple 22 milyon dolar katkı sağlamış görünüyor. Teknoloji şirketlerinin bu çabaları dikkate değer görünse de sadece medyada gündem olmak amacıyla bir strateji izleyip izlemedikleri sorusunu da akıllara geliyor. Beş büyük teknoloji devinin toplam 1.25 milyar dolar para harcaması bu miktarın az olduğu yorumlarına da neden oluyor. Bununla birlikte Twitter CEO’su Jack Dorsey’in koronavirüs pandemisi mücadelesi için 1 milyar dolarlık söz vermesi nedeniyle diğer şirketlerin ayırdığı miktarlar eleştiriliyor. Ancak bu şirketler finansal desteğe ek olarak, koronavirüs pandemisi etkilerini azaltmak amacıyla kritik eğitim ve veri odaklı teknolojik çözümlerini de geliştirmeye devam ediyor.  

Kaynak: Visual Capitalist

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER