Ana SayfaBilimTeknoloji Yalnızlığımızı Hafifletiyor Mu?

Teknoloji Yalnızlığımızı Hafifletiyor Mu?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle dünya çapında birçok insan yalnız olmak zorunda… Bununla birlikte sosyal mesafe kuralları, sosyal bir varlık olan insanın yaşam koşullarını daha da zorlaştırıyor.

Aniden sosyal olarak etkileşimin azalmasıyla birçoğumuz artık daha fazla yalnızlık çekiyoruz. Normal dönemlerde diğer insanlarla yaşadığımız gündelik olayları bile özlediğimiz bu dönemlerde boşluğu Netflix gibi platformlar, oyunlar ve görüntülü sohbet programlarıyla doldurmayı deniyoruz. Ancak bunlar ne kadar yardımcı oluyor?

Başka birileriyle vakit geçirdiğimiz zamanlar içimizde sevinç yaşıyoruz. Geçmişte yapılan beyin ile ilgili çalışmalara göre motivasyonda en önemli rol oynayan etkenlerin başında sosyal ve parasal olarak ödüllendirilmek geliyor. Yalnız hissettiğimizde ise beynimizin sıkıntı ve üzüntü ile ilişkili bölgeleri aktif oluyor. Bunun nedeni ise hayatta kalmamız için bile sosyal bağlantılar kurma ihtiyacı hissetmemiz olabilir. Yalnız insanların bakış açıları genellikle daha olumsuzdur ve insanların tepkilerini değerlendirirken endişeli bir tavır takınırlar. Bu durum bazen ise yalnız bir insanın daha güçlü hissetmesine neden olacak bir döngüye sokabilir. Ancak yine de herkes sosyal bağlantıyı aynı ölçüde sevmiyor. Dışa dönük bir şekilde yaşamayı seven insanlar daha fazla sosyal etkinlik arayarak hayatlarında daha büyük sosyal ağlar oluştururlar. Bu da onların yalnızlıktan daha uzak olduğunun bir göstergesidir.

Peki sosyal olarak izolasyon olduğumuz bugünlerde yalnızlıkla nasıl başa çıkabiliriz?

Koronavirüs pandemisi günlerinde sosyal olarak izolasyon olan birçok insan sosyal medyaya güveniyor. Her ne kadar Facebook, Instagram, Twitter gibi anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya platformları insanlar tarafından daha fazla kullanılır hale gelse de sosyal hayatta insanların ihtiyaç duyduğu jest ve mimikleri orada görmek mümkün değil. Bu nedenle online platformlar karantina ve izolasyon günlerinde yardımcı olmasına rağmen yine de sosyal bir varlık olan insan için bir eksiklik bulunuyor. Yapılan bir çalışmada, iki kişinin birbiriyle görüntülü sohbet etmesini ve etkileşime girmesini sağlamak amacıyla artırılmış gerçeklik kullanıldığında daha ilgi çekici olduğu ve kişilerin kendilerini daha fazla sosyal bir varlık hissettiği tespit edildi. Benzer şekilde paylaşılan etkinliklere katılmak başkalarıyla yakın ilişkiler kurmaya da yarar sağlayabilir. Sanal olarak gerçekleştirilen dans partisi gibi etkinlikler karantina ve izolasyon günlerinde insanlar için çok değerli olabilir.

Henüz hayatımızda yeri olmayan robotlar belki gelecekte insanların yalnızlığına bir çare olarak düşünülen bir araç haline gelebilir. İnsanları sosyal olarak meşgul etmek için tasarlanan robotlar belki insanların daha az yalnız hissetmesine neden olabilir. Bunama, alzheimer ve diğer zihinsel hastalar için tasarlanmış bir terapi robotu olan Paro ile yapılan bir deneyde ise bakım evinde yaşayan ve onunla etkileşime giren kişilerin daha az yalnız hissettiği tespit edildi.

Yapılan bir diğer çalışmaya göre ise insanların, insansı olan robotlarla Siri veya Alexa gibi sosyal asistanlardan daha fazla etkileşime girdikleri tespit edilmiştir. Bu da gösteriyor ki; robotik özellikler veya robotik davranışlar, insanların bu makinelere sosyal olarak daha da bağlı hissetmesini sağlıyor.

Fotoğraf, Her filminden. Filmin konusu ise ilgi çekici. Bir bilgisayar programına aşık olan adamın hikayesi…

Sosyal robotların yükselişi her ne kadar fütüristik görünse de evler, marketler ve hastaneler başta olmak üzere fabrikalardan hayatımıza yavaş yavaş adım atıyorlar. Koronavirüs pandemisi sırasında insanlara sağlık kurallarını hatırlatan süpermarket asistan robotları gibi… Ancak bu robotlar yalnızlığımıza çare olabilir mi? Belki sadece erteleyebilir…

Kaynak: The Conversation

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER