Ana SayfaMobilAndroidTelefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Telefonunuz sizin arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalmanız için kritik bir parçadır, bu nedenle mümkün olduğunca uzun süre çalıştığından emin olmak için bu ipuçlarını izleyin.

Uygulama Güncellemelerini Atlamayın

Telefonunuzun mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için işletim sistemini ve üçüncü taraf uygulamaları piyasaya sürüldükçe güncellemeniz önemlidir. Bu güncellemeler uzun sürmez ve faydaları şu şekilde sıralanabilir: hataları düzeltmek ve güvenlik sorunlarını çözmek, yeni özellikler getiren ve genel performansı iyileştiren değişikliklere getirmek, cihazınızın daha sorunsuz ve daha hızlı çalışmasını sağlaması gibi.

Android bir telefonu Google Play Store’u açıp, ekranın sol tarafından menüyü kaydırarak, Ayarlar’a dokunarak ve Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğini işaretleyerek kontrol edebilirsiniz. İPhone’unuz varsa Ayarlar > iTunes ve App Store’a gidin ve Uygulama Güncellemeleri seçeneğini Açık konumuna kaydırmanız yeterli.  

Uygulamaları Silmek, Yavaş Bir Telefonu Canlandırmaya Yardımcı Olur

How to delete apps from your iPhone or iPad | Macworld

Telefonların sınırlı miktarda depolama alanı ve belleği vardır, bu nedenle kullanılmayan uygulamaların sayısını minimumda tutmak önemlidir. Telefonunuzdan kullanmadığınız uygulamaları rutin olarak silmek, depolama alanından tasarruf sağlar ve uygulamaların arka planda çalışmasını önler.

Uygulamalarınıza düzenli olarak takip etmenizi hatırlatmaması için “Kullanılmayan uygulamaları sil” başlıklı aylık bir takvim girişi ayarlayın. 

Bir iPhone’daki uygulamaları silmek kolaydır – kıpır kıpır hale gelene kadar uzun basın, ardından kaldırmak istediğiniz uygulamadaki X işaretine dokunun. 

Android kullanıcılarının birkaç seçeneği daha var, ancak benzer bir yaklaşımı izleyebilirler: Uzun basın, görüntülenen “i” nin Uygulama Bilgisi’ni ve ardından kaldırmayı seçin. 

Gelecek ay takvim uyarınız size hatırlattığında bu adımları tekrarlayın.

Yapabileceğiniz En Önemli Şey: İyi Bir Kılıf Alın

Bir telefon meraklısı için, en ince kılıflar bile çok fazladır. Ve hantal plastik bir koruyucu yerine telefonu asıl tasarımını görmek daha tercih edilesidir…

Bununla birlikte en akıllı bir seçim kaçınılmaz son olan telefonunuzun düşmesi durumunda kırılmasını önlemek için telefonu koruyucu bir kılıf kullanıyor olmaktır. Pahalı ekran onarımı için ödeme yapmak veya parmağınızı bir örümcek ağı üzerinden kaydırmak, yeni bir telefon almayı hayal etmenizi sağlamak için kesin bir yoldur – veya en azından ilk etapta koruyucu bir kılıf alamadığınız için ağıt yakmak.

En pahalı kılıfı almak zorunda değilsiniz, ancak telefonunuza bir şey olmaması için kesinlikle ömrünü uzatmaya yardımcı bir kılıf kullanmak zorundasınız. 

Ekranı ve Bağlantı Noktalarını Temiz Tutun

Yağ ve kir dolu bir telefon kullanmak hiçbirimizin yapmak istediği bir şey değildir. Ancak temiz ve parlak bir telefon kullanmak, hepimizin hoşuna gider.

Bir kılıf kullansanız bile, telefonunuzda varsa şarj bağlantı noktası, mikrofon alanı, hoparlör ızgarası ve kulaklık jakındaki tüyleri veya kiri temizlemek için birkaç dakika ayırmanız gerekir. Bir kürdan kullanarak içeri girebilir ve her şeyi dışarı atabilirsiniz.

Telefonunuzun Pilini Aşırı Çalıştırmaktan ve Aşırı Isıtmaktan Kaçının

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-10.png

Cihazınızı, pilin aşırı ısınabileceği durumlarda, örneğin sıcak bir günde dışarıda oturuyorsanız, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınmanız durumunda daha uzun süre dayanır. Çok ısınırsa kendini kapatacaktır, ancak bu, pili yorar ve bu da daha kısa bir pil ömrüne neden olur.

Tüm Telefonu Değiştirmek Yerine Bozulan Bataryayı Değiştirin

Telefonunuzu çok güzel kullanmış olsanız bile, zamanla kendinizi şarj tutmayı reddeden bir pil ile uğraşırken bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tüm telefonu değiştirmek yerine pili değiştirin. 

Genellikle bu basit ve uygun maliyetli bakım, telefonunuzun genel ömrüne birkaç ay hatta birkaç yıl ekleyebilir.

Telefonunuzu Düzenli Olarak Yedekleyin

Telefonunuzun verilerinin yedeğine sahip olmak, telefonunuzun ömrünü uzatmak için hiçbir şey yapmaz, ancak telefonunuza elveda demenin zamanı geldiğinde, tüm kişileriniz, fotoğraflarınız, videolarınız ve özel ayarlarınızı en baştan yapılandırmak zorunda kalmayacaksınız.iPhone sahibi iseniz, ayarlar uygulamasını açarak iCloud yedeklemesinin açık olup olmadığını kontrol edin. Ardından, ekranın üst kısmındaki adınıza ve ardından iCloud > iCloud Yedekleme’ye dokunun ve anahtarın Açık konumda olduğundan emin olun. 

Android sahiplerinde ise bu işlem, cihazınızın markasına bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle Ayarlar uygulamasını açıp Google > Yedekleme’ye gidebilirsiniz . Samsung gibi bazı cihaz üreticileri Google’ın yanı sıra kendi yedekleme hizmetlerini de sunuyor. Cihazınızın otomatik bulut yedekleme hizmetini bulmanın en kolay yolu, Ayarlar uygulamasını açmak ve “Yedekleme” yi aramak için üstteki arama kutusunu kullanmaktır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER