Ana Sayfa Bilim Tesla, araba parçalarıyla solunum cihazı yaptı

Tesla, araba parçalarıyla solunum cihazı yaptı

Ford ve General Motors’un fabrikasında vatandaşlarına destek olmak amacıyla değişiklikler yaparak üretime katkıda bulunacağını açıkladı. Tesla CEO’su Elon Musk, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun şirketin yardımını istemesinin ardından geçen ay solunum cihazları inşa edeceğine söz vermişti. Bunun ardından Tesla da, COVID-19 krizi sebebiyle dünyada artan solunum cihazı ihtiyacını karşılamak amacıyla tesislerini yeniden şekillendirdi. Tesla YouTube hesabında, şirketin solunum cihazının tasarım sürecini ve bazı bilgileri içeren videoyu yayınladı.

Ford ve General Motors gibi, Tesla mühendisleri de havalandırma cihazlarını araçları için kullandığı parçalar ve teknolojiler ile inşa ediyorlar. Otomotiv şirketleri, son montaj için takıntılı olarak parçaları sahneler. Bunu yapmadan, örneğin kapı kollarında bir sıkıntı olması üretim hattını kapatabilir. Bu düşüncede, Tesla mühendisleri bu videoda mümkün olduğunca çok araba parçası kullanmaya çalıştıklarını söylüyor.

“Gerçekten iyi bildiğimiz parçaları kullanmak istiyoruz”

Tesla, mevcut bir tasarımı kullanmak yerine yeni bir solunum cihazı icat etmeye çalıştığı için eleştirilerin odağındaydı, ancak video neden bu yöntemin izlendiğinin açıklanmasına yardımcı oldu. Tesla’nın mühendislerinden biri “Gerçekten detaylarını iyi bildiğimiz, güvenilir ve elimizde mevcut olan parçaları kullanmak istiyoruz” şeklinde açıklıyor. Şirketin solunum cihazı tasarımı, Model 3’ün bilgi eğlence ekranı ve bilgisayarı ve Model S’in süspansiyon sisteminde kullanılan bir parça da dahil olmak üzere araçlarından birden çok bileşeni barındırıyor. Teorik olarak, bu bileşenleri kullanmak, makinelerin geliştirme ve üretim sürecini hızlandırmaya yardımcı oldu.

tesla giga factory teknorex

ABD‘de, diğer otomobil üreticileri Ford ve General Motors, tıp camiası için solunum cihazları ve diğer hayati ekipmanları yapma planlarını açıkladı. Ford, solunum cihazlarının “basitleştirilmiş bir versiyonunu” denemek ve yapmak için GE’nin(General Electric) sağlık hizmetleri bölümüyle birlikte çalışırken GM, makinelerinin üretimini artırmak için Ventec Life Systems ile ortaklık kurdu.

Musk, kendi solunum cihazı tasarımını geliştirmenin yanı sıra FDA onaylı “solunum cihazları” satın aldığını ve bunları ihtiyaç duyan hastanelere gönderdiğini söyledi.

Kaynak: The Verge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Schneider Electric’ten Türk Girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” Sertifikasyon Programına Başvuru Çağrısı!

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk...

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...