Ana SayfaMotorlu TaşıtElektrikli AraçlarTesla Artık Dünyanın En Değerli Otomobil Üreticisi

Tesla Artık Dünyanın En Değerli Otomobil Üreticisi

2003 yılında kurulan firma bugün artık dünyanın en değerli otomotiv şirketi konumuna geldi. Covid-19 salgının yarattığı ekonomik durgunluğa rağmen büyümesini sürdüren Tesla dünyanın en köklü otomobil üreticilerini geride bırakarak zirveye oturdu. Tesla’nın değeri geçen yılki zamandan bu yana %375 gibi etkileyici bir artış gösterdi ve güncel değeri 176 Milyar dolar olan Toyota firmasını geçerek 183 Milyar dolara ulaşan değeriyle dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu.

Tesla 2020 yılı başında GM ve Ford firmalarının toplam değerini aşarak etkileyici bir noktaya ulaşmasının ardından, firmanın değer artışı devam etti.

Firma ayrıca 2019 yılında özellikle Model 3 ‘ün başarısı ve yakaladığı satış adediyle önceki iki yılın toplam satış adedini geçmiş, göz kamaştırıcı büyüme trendi ile bugün elde ettiği zaferin sinyallerini vermişti.

Tesla bu başarıları elde ederken ABD ve dünya da Teslan’nın değerinin aşırı artış gösterdiğini ve bunun bir balon olduğu yönünde tartışmalarda devam ediyor.

Bu tartışmalar arasında ABD’li firma dünya çapında büyümeye devam ediyor. Şirket üretim kapasitesini arttırmak için yeni üretim tesislerinin yapımına hız veriyor. Avrupa’daki ilk üretim tesisi olan Giga Berlin ve Çin’de yapılmakta olan Giga Shanghai tesisleri ile büyümeye devam ediyor.

Kaynak: visualcapitalist

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER