Ana Sayfa İnternet Tesla Belgeleri, Zoox Tarafından Çalındı

Tesla Belgeleri, Zoox Tarafından Çalındı

Otonom sürüş konusunda dünyanın lider markası Tesla‘nın dört eski çalışanı, Tesla’dan gizli belgeler çalarak yeni çalıştıkları otonom sürüş girişimi Zoox‘a getirmiş. Tesla’nın açtığı dava karşısında suçu kabul eden girişim ve çalışanlar, gizli belgeleri aldıklarını itiraf ettiler.

Reuters‘a yapılan açıklamada Zoox, Tesla’da mal kabul, kargolama ve depolama süreçlerine ilişkin evrakların hazırlanmasında çalışan dört kişinin Zoox’un lojistik bölümünde çalışmaya başladığını kabul ediyor. Zoox, Tesla’ya bir miktar para ödeyeceğini (miktar açıklanmayacak) ve Zoox çalışanının Tesla’ya gizli bilgilerini tutmasını veya kullanmasını yasaklamak için bir denetim gerçekleştireceğini söyledi.

Zoox çalışanlarına gizlilik eğitimi verecek

Zoox, “bu çalışanlarının yaptıklarından pişmanlık duyduğunu” ve “tüm Zoox çalışanlarının gizlilik yükümlülüklerinin farkında olmasını ve onlara saygı duymasını sağlamak için gelişmiş gizlilik eğitimi vereceğini” söyledi.

2014 yılında kurulan Zoox’un amacı, kendi teknolojisi ile yenilenen, geleneksel araçlardan daha çok amaca yönelik ve çok daha manevra kabiliyeti yüksek, kendi kendini süren (otonom) araçlar inşa etmek. Teknolojisi birçok kişi tarafından övüldü ve şirket Temmuz 2018’de 3 milyar dolarlık bir değerlemeyle, 500 milyon dolar yatırım topladı. Ancak sadece bir ay sonra yönetim kurulu, kurucu ortağı ve CEO’su Tim Kentley-Klay’ı görevden aldı. (Onun yerine Intel’in eski strateji şefi Aicha Evans, halen Zoox’un CEO’su olarak görev yapmakta.) Şimdi ise, Zoox’un COVID-19 pandemisinin yarattığı kriz nedeniye yaklaşık 100 tam zamanlı çalışanı ve sözleşmeli çalışanları işten çıkarıyor.

Hangi belgeler, kim tarafından çalındı?

Dava Mart 2019’da, daha önce Tesla’da çalışan Zoox ve dört Zoox çalışanına karşı açılmıştı. Silikon Vadisi otomobil üreticisi, bu çalışanların Tesla’nın üretim operasyonu hakkında “tescilli bilgi ve ticari sırlar” getirdiğini iddia etti. Depolama, lojistik ve envanter kontrol operasyonlarını geliştirmek ve yürütmek için gereken yıllarca çalışma sonucu elde edilecek bilgileri elde etmeyi kolaylaştırdı. ”

Tesla bu çalışanların, şirketin “açık ve kasıtlı” bir eylem olarak adlandırdığı Zoox’a giderken “tescilli Tesla belgeleriyle kaçtığını” söyledi. Özellikle çalışanlar, şirketin Tesla’nın ürünlerinin üretimi, depolanması, envanteri, dağıtımı ve taşınmasını denetlemek için geliştirdiği tescilli bir lojistik yazılım platformu olan “WARP” sistemi ile ilgili gizli bilgileri çalmakla suçlanıyorlardı.

Tesla, davasında hırsızlığa karşı oldukça suçlayıcı deliller gibi görünen şeyleri anlattı. Daha önce Zoox’a katılmadan önce Tesla’nın dağıtım merkezlerinden birinde müdür olan Scott Turner’ın “bazı gizli depoların fiziksel yerleşimlerinin iç şemalarını ve eskiz çizimlerini” diğer gizli belgelerle birlikte kişisel e-posta adresine “seni sinsi köpek seni” konusu ile gönderdiği öğrenildi.

Ne Zoox ne de dört çalışan Tesla’nın mahkemedeki iddialarına resmen itiraz etmedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Heyecanla Beklenen POCO M3 için Erken Satış Fırsatı

Yeni eğlence canavarı POCO M3, N11 iş birliği ile Türkiye’de erken alım fırsatıyla satışa çıktı. Sadece 25, 26 ve 27 Ocak’a özel...

Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Fırtına gibi Başladı!

League of Şampiyonluk Ligi 2020 Kış Mevsimi heyecanı 23 Ocak Cumartesi günü başladı. 9 haftalık Kış Mevsimi maratonunun açılış...

The Witcher: Blood Origin’in Kadrosu Şekillenmeye Başlıyor

Netflix, dizide Éile karakterine hayat verecek kişinin Jodie Turner-Smith olduğunu duyurdu.Tıpkı bir tanrıçanın...

Instagram Hesap Yönetimini Kolaylaştırıyor

Instagram, işletme ve içerik üreticisi hesapları için Profesyonel Pano’nun kullanıma sunulduğunu açıkladı. Profesyonel Pano performans ölçümü, profesyonel araçları keşfetme ve kullanma ve...

OPPO’dan Sömestr Tatilinde Gençleri Sevindirecek Hediyeler

Günümüzde genç kuşağın en büyük ilgi alanlarından biri hiç şüphesiz ki teknoloji. Genç kullanıcılar son teknolojiye sahip akıllı telefon ve akıllı ürünleri...