Ana SayfaMotorlu TaşıtElektrikli AraçlarTESLA, Elektrikli Minibüs Yapacak

TESLA, Elektrikli Minibüs Yapacak

Tesla, Boring Şirketi için 12 yolcu kapasiteli elektrikli minibüs ürettiğini söyledi. Elon Musk’ın sahibi olduğu Boring Company’den yeni bir projenin parçası olarak yeni bir Tesla elektrikli minibüs hakkında bilgi sızdırılmış olabilir.

Tesla yıllardır elektrikli bir yolcu otobüsü veya minibüs yapmaktan bahsediyor.

“Tesla Master Planı Bölüm 2” de CEO Elon Musk, Tesla’nın heyecanlandırmak istediği iki yeni bölümden bahsetti:

Tüketici araçlarına ek olarak, ihtiyaç duyulan iki tür elektrikli araç daha vardır: ağır hizmet kamyonları ve yüksek yolcu yoğunluklu kentsel ulaşım. Her ikisi de Tesla’daki gelişimin ilk aşamalarında ve gelecek yıl tanıtılmaya hazır olmalıdır. Tesla Semi’nin güvenliği arttırırken ve çalıştırmayı gerçekten eğlenceli hale getirirken kargo taşımacılığında maliyette önemli bir azalma sağlayacağına inanıyoruz.

Tesla, “ağır hizmet kamyonu” Tesla Semi’yi tanıttı ancak asla “yolcu yoğunluğu yüksek şehir içi ulaşım” için bir araç ile ilgili bilgiler vermemişti.

Musk, Tesla’dan daha önce Model X’e dayanan bir elektrikli minibüs ürettiğinden bahsetti, ancak onun da sonuçlarını kimseyle paylaşmadı.

Tesla’nın Musk’a ait Boring Company için bir yolcu aracı yapmasıyla ilgili görüşmeler yapıldı, ancak zaman geçtikçe, tünel yapımında mevcut Tesla araçlarını kullandılar. Yani yeni minibüs ile ilgili bir bilgi hala yoktu.

Ancak şimdi yeni bir Boring Company projesi üzerinde çalışan yetkili, Boring Company’nin kullanacağı yeni bir Tesla araç programını sızdırmış olabilir.

Boring Company, büyük Los Angeles bölgesindeki Rancho Cucamonga’yı Ontario Uluslararası Havalimanı’na bağlamak için bir “Loop” projesi sundu.

Projeyi denetleyen San Bernardino İlçesi, şirketin teklifinden o kadar etkilendi ki, diğer ulaşım seçenekleri hakkındaki çalışmaları bıraktılar ve bunun yerine “Loop”a odaklandılar.

Mercury News haberine göre: “San Bernardino İlçesi ulaşım ajansı, Rancho Cucamonga’yı Ontario Uluslararası Havalimanı’na bağlayan yüksek hızlı bir tünel için Elon Musk’ın The Boring Company’si ile anlaştı.”

Proje, Las Vegas’taki inşaat ve Chicago O’Hare havaalanı için önerilen projeye benziyor.

2,8 millik bir tünel sistemi havaalanını Rancho Cucamonga’daki bir istasyona bağlayacak ve tünel içindeki elektrikli araçlar insanları taşıyacaktı.

San Bernardino İlçe Danışmanı Curt Hagman’ın Mercury News’e Boring Company’nin proje için elektrikli minibüsler geliştirmek için Tesla ile birlikte çalıştığını söylediği bildirildi:

“Başlangıçta, teklif özel olarak tasarlanmış Tesla arabalarını içeriyordu. Ancak Hagman, şirketin 12 kişiye ve bagajlarına yetecek kadar oturulabilecek elektrikli minibüsler geliştirmek için kapasiteyi günde 1.200 kişiye ya da yılda 10 milyondan fazla kişiye kadar artırabileceğini söyledi.”

Araç hakkında daha fazla ayrıntı yayınlamadılar.

İlçe ve Boring Şirketi Ağustos veya Eylül aylarında sunulacak güzergahlar, maliyetler ve çevresel kaygılar hakkında bir rapor üzerinde çalışacak.

Kaynak

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER