Ana SayfaMotorlu TaşıtElektrikli AraçlarTesla'nın Otomatik Pilot'u Güvenlik Rekorunu Kırdı

Tesla’nın Otomatik Pilot’u Güvenlik Rekorunu Kırdı

Tesla, güvenlik raporuna göre, son çeyrekte Autopilot ile %50’den fazla iyileşme ile rekor bir güvenlik seviyesi elde etti.

Tesla, 2018’den bu yana, Autopilot’taki kilometre başına kaza sayısını karşılaştıran üç aylık bir rapor yayınlayarak Autopilot güvenliğindeki iyileşmesi için bir kıyaslama oluşturdu.

Ekim 2018’de Tesla’nın 2018’in üçüncü çeyreği için olan ilk güvenlik raporunu görmüştük. O raporda Tesla, “sürücülerin Otopilot’un devreye girdiği her 3,34 milyon milde bir kaza” kaydettiğini yayınlamıştı. Otopilot olmadan sürüldüğünde ise Tesla, “her 1,92 milyon mil için bir kaza veya kaza benzeri olay” kaydettiğini söyledi.

2019’da da Tesla’nın sonuçları yukarı aşağı aynı olmuştu. Ancak 2020’nin ilk çeyrek raporunda yer alana yeni veriler önemli bir gelişme olduğunu gösteriyor:

İlk çeyrekte, Tesla Autopilot’un kendi sürdüğü her 4.68 milyon mil için bir kaza kaydedildi. Otopilot olmadan ancak güvenlik önlemlerinin açık olduğu sürüşlerde ise “sürülen her 1,99 milyon mil için bir kaza” kaydedildi. Hem otopilot hem de güvenlik sürüş modlarının kapalı olduğu durumlarda ise “sürülen her 1,42 milyon mil için bir kaza” kaydedildi. NHTSA’nın son verileri ile karşılaştırıldığında ise oranlar gerçekten çarpıcı. Çünkü ABD’de her 479.000 mil’de bir otomobil kazası kaydediliyor.

Bu kaza oranı bir önceki çeyreğe göre %50 ve şimdiye kadarki en önemli gelişme. Tesla Otopilot konusunda kendisini aşmış, güvenliği en üst seviyelere kadar çıkarmış durumda.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER