Ana Sayfa TikTok Aile Eşleşmesi İle Çocuklar Nasıl Korunur? Nasıl Kullanılır?

TikTok Aile Eşleşmesi İle Çocuklar Nasıl Korunur? Nasıl Kullanılır?

TikTok, özellikle ergen ve 8-12 yaş grubunda çok popüler olan bir uygulama, ancak pek çok ebeveyn çocuklarının burada yaşına uygun olmayan içeriklerle karşılaşabileceği konusunda kaygılı. TikTok, tam da bu nedenle “TikTok Aile Eşlemesi“ adlı özelliği kullanıma sundu. Siber güvenlik kuruluşu ESET’e göre bu özellik, ebeveynlere daha geniş seviyede kontrol sağlıyor. 

TikTok, kullanıcıların 60 saniyelik videolar izlemesini ve yayınlamasını sağlayan bir sosyal medya uygulaması. 155 ülkede 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Musical.ly isimli uygulamanın 2017 yılında Çinli ByteDance Technology tarafından satın alınmasıyla ortaya çıktı. 

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu TikTok’ta da gizlilik ve güvenlik endişeleri yoğun. Hatta o denli ki ABD Başkanı Doland Trump’ın isteğiyle uygulamanın Amerika’da yasaklanması gündeme geldi. TikTok üzerindeki videolar popüler kültüre hitap ettiği için küfür veya cinsel çağrışım öğeleri barındırabiliyor ki bu da pek çok ebeveyni kaygılandırıyor. Çünkü TikTok, özellikle ergen ve 8-12 yaş grubu olmak üzere daha genç hedef kitlede oldukça popüler. Tam da bu nedenle TikTok, Aile Eşlemesi (Family Pairing) modunu devreye soktu. Yeni özellik ebeveynlere daha geniş seviyede kontrol ve gözetim sunuyor.

Nasıl devreye sokuluyor?

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in paylaşımına göre Aile Eşlemesi’nin kurulumu oldukça kolay. Elbette ebeveynler, TikTok uygulamasını önce kendi cihazlarına da kurmalılar. TikTok’ta önce “Ben”, daha sonra üç noktaya dokunun. Buradan “Ayarlar ve Gizlilik Menüsü“ açılır. Aşağı doğru indiğinizde, “Aile Eşlemesi Modu“ bölümünü göreceksiniz. Aile Eşlemesi‘ne dokunarak ebeveyn mi yoksa ergen mi olduğunuzu seçebilirsiniz.

Ergen seçenekleri sınırlıdır. Kare kodu, sadece ebeveynlerinin uygulamasından taranabilir. Böylece çocuklar, uygulamanın kontrolünü kısmen ebeveynlerine devretmiş olurlar. Ebeveynler ise uygulamayı düzenleyebilir, bazı özellikleri kısıtlayabilir veya bazı özelliklere izin verebilirler.

Ekran zaman yönetimi 

Ebeveynler, Ekran Zaman Yönetimi’ni kullanarak çocuklarının uygulamada geçirdikleri zamana sınır koyabilirler. Ergenlerin telefonları ile yoğun zaman geçirdikleri, sosyal medyada dolaştıkları, oyun oynadıkları ve hayatlarını en ince ayrıntısına kadar paylaştıkları düşünülürse bu özellik oldukça yararlı.

İçeriklere dikkat!

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir başka konu da içeriktir. TikTok’ta yer alan pek çok şey, çocuklar ve ergenler için uygun değil. Bu nedenle uygulama, platformu aile dostu haline getirmek için ebeveynlere “Kısıtlı Mod“u ayarlama imkanı veriyor. Bu özellik sosyal medya uygulamasının belirttiği “genel kitleye uygun olmayabilir” içeriğini filtreler. Bunun tam olarak ne anlama geldiğinden emin değilseniz, daha geniş bir kitleye ulaşmak için platformu kullanan yetişkinler buna bir örnek olabilir.Ekran Zaman Yönetimi ve Kısıtlı Mod özelliklerinin her ikisi de “Dijital Refah“ menüsünde bulunuyor. 

Doğrudan mesaj kısıtlanabiliyor

Ebeveynlere sağlanan üçüncü seçenek de doğrudan mesajlaşma yoluyla çocukları ile iletişime geçebilenleri kısıtlamaktır. Ebeveynler bazı kişilerin, çocukları ile mesajlaşmasını engelleyebilir veya mesajlaşmayı tamamen kapatabilirler. Uygunsuz mesajlar devam ettiği sürece TikTok, doğrudan mesaj yoluyla kimsenin görsel veya video göndermesine izin vermez. Uygulama bu yılın başından bu yana 16 yaş altı kayıtlı kullanıcılara doğrudan mesaj gönderilmesini otomatik olarak engelliyor. 

Ebeveynlerin rehberliği önemli

Bazıları bu durumun çocukların özel hayatını ihlal emek olduğunu düşünebilir. Ancak Z kuşağı, modern dijital dünyada ebeveynlerinin karşılaşmadığı farklı tip riskleri gündeme getiren ilk nesil. Dolayısıyla, biraz rehberlikle onları sosyal medyada rahatlamak, cihazları ile baş başa bırakmaktan daha iyidir. Böylece sosyal medyadaki riskleri öğrenebilir, sorumlu ve dürüst birer internet vatandaşı olarak yetişirler.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,926TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Cep Telefonlarını POS Cihazına Çeviren Teknoloji

Şekerbank, cep telefonları ile uzaktan ve temassız ödeme alınmasını sağlayan teknoloji ürünü CEPOS'u esnaf ve işletmelerin hizmetine sundu. Banka ve kredi kartıyla...

Yeni İhracat İn, Eski İhracat Out

Son dönemde dijital dünyaya yönelik girişimleriyle dikkat çeken Digital Exchange’in yeni markası ihracat.in, veri madenciliği, yapay zeka, e-pazaryeri yönetimi özellikleriyle Türkiye’den dünyaya açılmak...

The Midnight Sky Fragmanı Huzurlarınızda

Kıyamet sonrası bir dünyada geçen The Midnight Sky, Kuzey Kutbu'nda yalnız bir bilim insanı olan Augustine'nin hikayesini konu alıyor. George Clooney'nin canlandıracağı...

Dijital Performans Platformu Musixen’den Yeni Özellikler

Dijital performans platformu ve müzisyen/mekan pazaryeri Musixen yeni özellikleriyle hem sanatçılara hem de kullanıcılara heyecan verici bir deneyim yaşatacak. Sanatçılar artık performansları...

LoL Dünya Şampiyonası İçin Dünyanın En Gelişmiş Sahnesini Kuruluyor

Riot Games, dünyadaki tüm espor tutkunlarının büyük heyecanla beklediği 2020 League of Legends Dünya Şampiyonası Finali için yepyeni bir deneyimin kapılarını aralıyor. League...