Ana SayfaİnternetSosyal MedyaTikTok'a Ebeveyn Kontrolü Geliyor

TikTok’a Ebeveyn Kontrolü Geliyor

Ekran süre sınırı, DM’leri devre dışı bırakma ve içerik kısıtlama

TikTok, bugün yayınladığı bir güncelleme ile ebeveynlerin çocuklarının hesaplarında uzaktan kısıtlamalar koymasını sağlayan bir özellik getirdi. ‘Aile Eşleştirme’ adı verilen yeni özellikle ebeveynler artık çocuklarının hesaplarını kendi hesaplarına bağlayabilecekler. Bu sayede özel mesajlaşmayı devre dışı bırakabilecek, kısıtlı içerik modunu açabilecek ve ekran süresi sınırlarını ayarlayabilecekler.

Güncelleme, TikTok’un bir yıl önce bulunduğu noktaya göre büyük bir adım sayılmakta. Şubat 2019’da şirket, kısmen 13 yaşından küçük kullanıcıların ebeveynlerinin rızası olmadan kaydolmasına izin vermek için bir çocuk gizlilik yasasını ihlal ettiği iddiasıyla Federal Ticaret Komisyonu’na 5,7 milyon dolar ödemişti. TikTok o zamandan beri yasalara uymak için çeşitli değişiklikler yapıyor, kullanıcılara ve ebeveynlere uygulama üzerinde daha fazla kontrol sağlamak amacıyla özellikler ekliyor. TikTok, aynı özellikleri bu yılın başında Avrupa’da “Aile Güvenliği Modu” adı altında dağıtmaya başlamıştı.

Aile güvenliği modu, aile eşleştirme nasıl aktif edilir?

Bugünkü güncelleme bu sınırların belirlenmesini çok daha kolay hale getiriyor. İki hesap bağlandıktan sonra, ebeveynler bir çocuğun ayarlarını kendi telefonlarından kontrol edebilir hale geliyor. Daha öncesinde bu kısıtlamaları çocuklarının cihazından ayarlamak zorundaydılar. Ancak bu süreçte gençler telefonlarından ayarları tekrar eski hale getirebiliyorlardı. Sonrasında TikTok bu ayarları şifreleme yoluna gitmişti ancak bu da yeterli olmadı. Bu sebeplerden kontrolleri doğrudan ebeveynlerin cihazlarından düzenlenebilir hale getirdi.

Ebeveynler, yeni sistemi ayarlamak için, çocuklarının hesaplarının dijital refah bölümü içinde bulunan QR kodu taratacaklar. Çocuklar QR kod ile yapılan kontrol bağlantısını kapattıkları zaman ebeveynlerin cihazına bildirim gidecek.

Özel mesajlar 16 yaş altı kullanıcılar için devre dışı bırakılıyor

Yeni özelliklerin yanı sıra, TikTok bugün de başka bir değişiklik yapıyor: 16 yaşın altındaki tüm kullanıcılar için doğrudan mesajları devre dışı bırakıyor. BuzzFeed News, geçen yıl uygulamanın genç kullanıcıları mesajlaştıran yırtıcılarla ilgili sorunları olduğunu bildirdi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER