Ana Sayfa TikTok'ta #Sansür Skandalı

TikTok’ta #Sansür Skandalı

Son zamanların en gözde sosyal video ağı olan TikTok, fazla kilolu ve engelli kullanıcıların videolarına erişimi sınırlandırdığını duyurdu

Netzpolitik’e göre TikTok’daki “kilolu ve kendine güvenen” bireyler, LGBTİ destekçisi kullanıcılar ve otizmli kullanıcılar da dahil olmak üzere içeriklerinin sınırlandırılıyor. Hatta bir TikTok temsilcisi yaptığı açıklamada, “Erken dönemde, uygulamadaki zorbalığın artmasına karşılık kör ve geçici olacak bir politika uyguladık” dedi.

TikTok daha önce de Çin hükümetini rahatsız edecek videoları sınırlandırma dahil olmak üzere siyasi sansür suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Kısa süre önce Çin’deki Uygur Türklerini savunan bir kullanıcıyı askıya almış ve buna ilişkin açıklama yapmamıştı.

Bir TikTok temsilcisi söz konusu karar için, “erken dönemde, uygulamadaki zorbalığın artmasına karşılık etkili bir yayın politikası uyguladık” ifadelerini kullandı.

Video paylaşım uygulaması TikTok daha önce de, Çin hükümetini rahatsız edecek videoları sınırlandırmıştı. Çin’deki Uygur Türklerini savunan bir kullanıcının hesabı askıya alınmış ve hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Tüm bunlar nedeniyle popüler uygulama, “siyasi sansür” suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

George Floyd olayından sonra Tiktok uygulamasının alacağı tavır da merak konusuydu. Ve bir diğer sansasyonel tavır burada başladı. George Floyd’un ölümü ile ilgili hashtag’leri içeren yayınları engellediğini iddia edildi.

TikTok, teknik bir aksaklığın geçici olarak #BlackLivesMatter ve #GeorgeFloyd hashtag’lerine sahip mesajların görüntülenmediğini söyledi.Platform, bir görüntüleme sorunuyla uğraştığını ve bu etiketleri içeren videolar 2 milyardan fazla görüntüleme topladığını söyledi.

TikTok’un ABD genel müdürü ve içerik oluşturucu topluluk Kudzi Chikumbu’nun direktörü Vanessa Pappas’tan bir blog yazısı okudu. “Ve bu güveni yeniden kazanmak ve onarmak için yapacak işlerimiz olduğunu biliyoruz. Onaracağız da…”

Sonuç? Tiktok ırkçı tavır sergilemiştir. Hiçbir özür bunu telafi edemez…

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...

Samsung’dan PC Olmadan Çalışabilen Akıllı Monitör!

Çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken Samsung Akıllı Monitör, "her şeyi yapabilen" ekranı sayesinde evde çalışma, öğrenme ve eğlence konusunda kullanıcılara büyük kolaylık...