Ana SayfaTOGG'un Başlangıç Paketli Aracının 175 Bin Lira Civarında Olacağı İddia Ediliyor!

TOGG’un Başlangıç Paketli Aracının 175 Bin Lira Civarında Olacağı İddia Ediliyor!

Tüm Türkiye’de büyük ilgi ve heyecanla karşılanan ve dünyada ses getiren TOGG’un, Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ yakın zamanda gerçekleştirilmişti. Gün geçtikçe ayrıntıların ortaya çıktığı TOGG‘un fiyatı ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor ancak bununla alakalı yeni bir iddia ortaya atıldı.

Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı Fatih Altaylı, yazdığı “Yerli otodan sızdırdıklarım: Yerli otomobil yerlileşmeye çalışıyoradlı köşe yazısında TOGG’un başlangıç paketli aracının 25 bin dolar yani yaklaşık (güncel kur seviyelerinde) 175 Bin Türk Lirası, orta seviye paketli aracının ise 30-35 bin dolar yani yaklaşık (güncel kur seviyelerinde) 200-250 Bin Türk Lirası civarında olabileceğini belirtti.

TOGG’un yerlilik oranının daha önce yüzde 51 olarak açıklandığını ancak üç yıl içerisinde yğzde 68’e çıkarılmasının planlandığını aktaran Altaylı: “TOGG’un yerlilik oranı daha önce yüzde 51 olarak açıklanmıştı. Hedef bu idi. Ben de “Yahu şu anda bile yüzde 60’lara yakın yerlilik oranı var” demiştim. Bu oran revize edilmiş ve 3 yıl içinde yüzde 68’e çıkarılması planlanmış. Bu iyi bir oran diyebilirim. Çünkü şu anda Türkiye’de üretilen otomobillerde en yüksek yerlilik oranı yüzde 66,3. Tedarikçi seçimlerinin de yüzde 93’ü tamamlanmış. Yani kimden ne alınacak, kime ne verilecek yüzde 93 oranında kesin. Bu tedarikçilerin yüzde 78’i yerli, yüzde 22’si uluslararası tedarikçiler.” olduğunu söyledi.

TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş bu konuyu TOGG tesis açılışındaki törende dile getirerek, “Batarya ve modül paketlerimizi üretim başlangıcından itibaren yerlileştiriyoruz. Marka beğeni endeksinin kısa süre içerisinde yüzde 73 artması, TOGG markası ile devam konusunda bizi cesaretlendirdi. Pandemi döneminde kullanıcı araştırmaları ve mühendislik çalışmalarımızı planlarımız dahilinde sürdürdük, bu takvim dönemindeki çalışmaları tamamladık” demişti. TOGG’un neden ‘Türkiye’nin Otomobili’ olduğu sorusunu cevaplayan Karakaş, milli ve yerli kavramlarına açıklık getirdi. TOGG’un fikri ve sınai mülkiyet hakları %100 kendisine yani Türkiye ait ürünler geliştirdiği ve bu sayede milli olduğunun altını çizen Gürcan Karakaş: “Bu da bağımsız ve özgür olmamızı sağlıyor; kararlarımızı Türkiye’deki merkezimizde alıyoruz, özgün teknolojimizi kendimiz geliştiriyoruz, lisans ve imtiyaz hakları bize ait, tedarikçilerimizi kendimiz belirliyoruz. Bu sebeple yüzde 100 milliyiz. Ama biz yerliyiz de. Yerlili oranımız üretim başlangıcında yüzde 51 gibi yüksek bir orana ulaşacak. Ülke olarak ilk defa elektrikli otomobil yapıyoruz, henüz tedarik sanayimiz elektrikli araçlar yönünde oluşmaya başlamadı. Biz işte dönüşümü tetikleyeceğiz, birlikte tedarik sanayimizi geleceğe hazırlayacağız ve TOGG olarak yerlilik oranında lider hale geleceğiz” diye konuştu.

Tedarikçi seçimlerimizin yüzde 93’ünü tamamladıklarını ifade eden Gürcan Karakaş, “Yaptığımız seçimlerin yüzde 78’i Türkiye’den yüzde 22’sini Avrupa ve Asya’dan şirketler. Ama aynı zamanda ilk kez TOGG’la birlikte büyük bir OEM’e çalışacak genç parlak girişimcileri de bulduk ve tedarikçimiz haline getirdik” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER