Ana Sayfa Gündem Trump, TikTok ve WeChat ile İşlem Yapmayı Yasakladı

Trump, TikTok ve WeChat ile İşlem Yapmayı Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump Çinli şirketlerle herhangi bir işlem yapmayı yasaklayan bir talimat imzaladı. Bu şirketler WeChat ve ByteDance (TikTok’un sahibi) olarak biliniyor.Emir 20 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Microsoft ise özellikle TikTok’un ABD operasyonlarını devralma sürecini bu süreden sadece birkaç gün önce tamamlamayı hedefliyor.

20 Eylül’den sonra, ByteDance artık ABD’den gelir elde edemeyecek, hatta yasak nedeniyle ABD personeline ödeme yapamayacak gibi görünüyor. Bununla birlikte, sipariş (aşağıya bakın), son tarih geçtikten sonra ne olacağı konusunda oldukça belirsiz.

Siparişin bir bölümünde şöyle yazıyor: “Çinli ByteDance Ltd. şirketinin sahip olduğu bir video paylaşım mobil uygulaması olan TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde 175 milyondan fazla ve dünya çapında bir milyardan fazla indirildiği bildirildi. TikTok, İnternet ve konum verileri, tarama ve arama geçmişleri gibi diğer ağ etkinliği bilgileri de dahil olmak üzere kullanıcılarından çok sayıda bilgiyi otomatik olarak alıyor. Bu şekilde veri toplanması, Çin Komünist Partisinin Amerikalıların kişisel ve özel bilgilerine erişimine ulaşmakla tehdit oluşturuyor – potansiyel olarak Çin’in Federal çalışanların ve yüklenicilerin konumlarını izlemesine, şantaj için kişisel bilgi dosyaları oluşturmasına ve kurumsal casusluk yapmasına izin veriyor.” 

Yürütme emri ayrıca Hindistan’ın TikTok yasağına ve Hindistan hükümetinin yasağı uygulamak için öne sürdüğü gerekçelere de değiniyor. “Hindistan Hükümeti kısa süre önce TikTok ve diğer Çin mobil uygulamalarının ülke çapında kullanımını yasakladı; Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “kullanıcıların verilerini çaldıklarını ve gizlice kullanıcıların verilerini Hindistan dışında konumlara sahip sunuculara yetkisiz bir şekilde ilettiklerini” iddia etti.

WeChat için de benzer bir yönetici emri imzalandı.

Bu arada, ABD senatosu, TikTok’u Federal çalışanlar için yasaklayan bir tasarıyı kabul etti. Tasarı Meclis ve Senato’dan geçti, bu da yakında ülkede bir yasa olarak uygulanabileceği anlamına geliyor.

ByteDance ve WeChat, Trump’ın yeni yönetim düzenine henüz herhangi bir yanıt vermedi, ancak sorunları daha yeni başlıyor ve dünya çapında büyümeye devam ediyor gibi görünüyor.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,927TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan: “Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ediyoruz”

Sentez Medya markalarından Satcom Vision, ilk video konferans etkinliğini Satcom Vision Digital adı altında ve "Salgın Dönemi ve Sonrasında Uydu Sektörü" teması...

Simülasyon VR ile Emlakta Alternatif Satış Kanalları Dönemi

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ İLE ADRİYATRİK ÖNÜNÜZE SERİLECEKCovid 19 pek çok sektörde iş yapış biçimlerini kökten değiştirdi. Emlak sektörü...

The Haunting: Bly Malikanesi’ni Mike Flanagan’dan Dinleyin

Netflix, Mike Flaganan ve Kate Siegel'in THE HAUNTING: BLY MALİKÂNESİ'nin 8 bölümüne dair detayları anlattığı özel bir video paylaştı

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Televizyonunuzun Doğru Konumunu Bulun!

LG, artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) kullanan LG TV AR' App ile, tüketicilerin bir TV satın almadan önce, evlerinin hangi bölümünde nasıl duracağını,...

Cumhuriyet Coşkusu Dijitalde Kutlanacak

Vedubox ve Bi' Dünya İçerik, 29 Ekim'de Cumhuriyet galası düzenliyor. Online olarak gerçekleştirilecek galaya 1.000'in üzerinde genç katılacak.