Ana SayfaBilimTürk Akademisyenler Blok Zinciri Küresel Para Sistemi İçin Alternatif Olarak Görüyor

Türk Akademisyenler Blok Zinciri Küresel Para Sistemi İçin Alternatif Olarak Görüyor

Dünya koronavirüs pandemisi ile mücadeleye devam ederken, insanlık hem pandemi döneminde hem de pandemi sonrasında ortaya çıkan sorunların çözümü için çalışmaya devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyeleri, blockchain (blok zinciri) teknolojisinin koronavirüs pandemisi sonrasında pek çok fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyeleri, Dekan Prof. Dr. Sayım Yorğun, Prof. Dr. Dilek Demirbaş ve Prof. Dr. Veysel Bozkurt “Kovid-19 Salgınının Ekonomik Sosyal ve Siyasal Etkileri ve Türkiye’ye Yönelik Öneriler” isimli yeni bir rapor hazırladılar. Hazırlanan raporda pandeminin dünya ekonomisine toplam maliyetinin yaklaşık 7.2 trilyon dolar olabileceği tahmin ediliyor. Dünya ekonomisinin yüzde 1.5 oranında küçüleceği düşünülen raporda, ürün ve hizmet zincirlerinin de büyük bir değişime uğrayacağı düşünülüyor. Aynı zamanda dünya genelinde turizm sektöründe yaklaşık 75 milyon çalışanın işini kaybedebileceği ve Türkiye’de de turizm sektörünün 25 milyar dolarlık bir zarar görebileceği tahmin ediliyor.

Öğretim üyeleri, koronavirüs pandemisi sonrası toparlanma ve iyileşme sürecinde dijital ekonominin ön plana çıkabileceğini düşünüyor. Özellikle blockchain teknolojisinin de bunun için kullanılabileceği dile getiriliyor: “Küresel yönetişim sorunu çözülmelidir. Küresel para sistemi yeniden düzenlenmelidir. Ulus devletlerde yeniden örgütlenme ihtiyacı artmıştır. Blockchain teknolojisi bir alternatif olarak uygulanabilir. Türkiye’de maliye politikalarına ihtiyaç vardır. Türkiye’de ekonomik performansın dijital dönüşümle uyumlanarak ekonomik faaliyetlerin devamı konusundaki dijital çözümler hayata geçirilmelidir. Türk turizminde yeniden yapılanmaya odaklanılmalıdır. Sosyal politikalara duyulan ihtiyaç artmaktadır ve yeni uygulamalara ihtiyaç vardır.”

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER