Ana SayfaGirişimcilikTürk Firmaları Pandemide Tedarik Zincirini Doğru Yönetti

Türk Firmaları Pandemide Tedarik Zincirini Doğru Yönetti

Figopara’nın tedarik zinciri temalı webinar serisinin üçüncüsü ‘Tedarik Zincirinde Risk Yönetimi ve Maliyet Azaltma’ başlığıyla yapıldı. Etkinlikte, pandemiyle birlikte tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar ve bunlara karşı çözüm önerileri masaya yatırılırken, bu süreçte Türkiye’de birçok firmanın tedarik zincirini doğru yönettiğinin altı çizildi.

Koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünyada önemi bir kez daha ortaya çıkan tedarik zinciri konusunda Figopara’nın düzenlediği webinarların üçüncüsü gerçekleşti. EY Türkiye Şirketi Ortağı Tedarik Zinciri Hizmetleri Lideri Arda Karaçelebi, EY Türkiye Şirketi Ortağı Finansal Sektörler Hizmet Lideri Damla Harman, Figopara CEO’su Koray Bahar ve Figopara İş Geliştirme ve Uluslararası Büyüme Direktörü Bulut Arıkel’in katıldığı ‘Tedarik Zincirinde Risk Yönetimi ve Maliyet Azaltma’ başlıklı webinardapandemiyle birlikte tedarik zincirinde ortaya çıkan aksaklıklar, riskler ve risklerin yönetimine yönelik çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Pandemi döneminde tedarik zinciri yönetimini Türkiye’deki birçok firmanın çok başarılı bir şekilde yürüttüğünü söyleyen EY Türkiye Şirketi Ortağı Tedarik Zinciri Hizmetleri Lideri Arda Karaçelebi,busüreçte en büyük hatanın pandeminin lokal olarak düşünülmesi olduğunun altını çizdi. Pandemiyle birlikte tedarik ihtiyacının başta Türkiye’ye olmak üzere Akdeniz ülkelerine kayacağı düşüncesinin ortaya çıktığını belirten Karaçelebi, “Ancak Çin, kısa sürede durumu kontrol altına alarak 2 ay gibi bir sürede yeniden toparlanmaya başladı. Tedarik zincirinde sözünüzü tutabilmeniz çok önemli. Bu yüzden Çin uzak olmasına rağmen tercih edildi” diye konuştu. Şirketlerin tedarik zincirindeki maliyetleri azaltması konusunda belirli kırılımların olduğunu söyleyen Karaçelebi, “Tedarik zincirinde aldığınız ürünün sipariş miktarı ve ürünü aldığınız fiyatların kontrat ile uygunluğunun otomatize edilmesi, doğru planlama ve operasyonel süreçlerin başarılı yönetilmesi ve de en kritik alanlardan birisi olarak ortak inovasyonun sağlanabilmesi maliyet azaltma sürecinde etkili olmaktadır”değerlendirmesinde bulundu.

‘ÖLÇÜLEMEYEN RİSKİ YÖNETEMEZSİNİZ’

EY Türkiye Şirketi Ortağı Finansal Sektörler Hizmet Lideri Damla Harman ise, bu süreçte şirket birimlerinin uyum içerisinde çalışmasının öneminin bir kez daha görüldüğünü söyledi. Finans, bütçe, satın alma ve operasyon departmanlarının beklenmedik senaryolara karşı doğru bir iletişim kurmaları gerektiğini söyleyen Harman, risk yönetimi konusunun pandeminin en önemli gündem maddesi olduğunu belirtti. Harman, “Bugün ekonomide kur, likidite, fiyatlama ve alacak riski bulunuyor. Vade uyumsuzlukları ve kur dalgalanması likidite sıkıntısına yol açıyor. Otomasyon ve teknolojiyle bu riskleri minimize etmeye çalışıyoruz. Riskleri her zaman ölçmelisiniz. Çünkü ölçülemeyen riski yönetemezsiniz. Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği dalgalı ekonomide kurlardaki ufak dalgalanma bile büyük hacimlerde ciddi kayıplara yol açabilir” diye konuştu.

‘İHTİYACA GÖRE VADE SÜRELERİNDE DEĞİŞİM YAŞANDI’

Pandemi sebebiyle uzayan vade süreleri hakkında konuşan Figopara CEO’su Koray Bahar ise, pandemide hem alıcılar hem de satıcılar için en önemli problemin zaman olduğunun altını çizdi. “Bir teknolojik dönüşüme girmek, bir proje yapmak, projenin hayata geçmesi ve somut etkilerini görmek en büyük sorun” diyen Bahar, tam da bu noktada Figopara olarak çok hızlı bir şekilde alıcıyı, satıcıyı ve finansörleri ortak bir platformda buluşturduklarını söyledi. Figopara olarak son 6-7 ay içinde uzayan vadeler nedeniyle, nakit akışında yaşanan sorunları finans ve teknolojiyle birleştirerek hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde finansmana aracılık ederek çözdüklerini vurgulayan Bahar, “İhtiyaca göre vadeleri şekillendiriyoruz. Böylelikle hem tedarik zincirini koruyor hem de şirketlerin nakit akışını yönetmelerini sağlıyoruz” dedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER