Ana Sayfa Fotoğrafçılık Türk Fotoğrafçılar, Ase Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda Ödüle Layık Görüldü

Türk Fotoğrafçılar, Ase Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda Ödüle Layık Görüldü

Organizatörlüğünü Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un mühendislik biriminin yaptığı ASE Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Aralık ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan ve kazananların açıklandığı ödül töreninde, Türkiye’den 3 katılımcı da ödüle layık görüldü.

Jüri tarafından seçilen en iyi fotoğraf sanatçıları ile eserlerinin isimleri, canlı yayında açıklandı. 

Yarışmaya, Rus teknolojilerine dayalı nükleer güç santral projelerinin gerçekleştirildiği Bangladeş, Hindistan, Çin, Mısır, Macaristan, Finlandiya, Türkiye, Bulgaristan, Slovakya, Belarus, Özbekistan ile Rusya’dan profesyonel ve amatör fotoğraf sanatçıları katıldı.

Geleneksel olarak düzenlenen yarışma bu yıl, “Ülkem”, “Sabitleşmiş Kare”, “Doğa ile Diyalog”, “Ne Yiyorsak Oyuz”, “Portre” ve “Yanımızdaki Atom” olmak üzere altı dalda yapıldı. Fotoğrafçılar kendi ülkelerinin yaşamı ve kültürel zenginlikleri, Rosatom’un faaliyet yürüttüğü ülkelerin ulusal kimliği ile sosyal ve ekonomik özellikleri ile ilgili çalışmalarını gönderdi. Ayrıca insanların, doğanın ve nükleer teknolojilerin iyi komşuluğunu yansıttı. 

ASE Photo Awards-2020 yarışmasına 400’den fazla fotoğraf sanatçısı katıldı. Türkiye, başvuru sayısı açısından 3’üncü sırada yer aldı. 

Türk fotoğrafçılar, Alpay Erdem “Türk” adlı çalışmasıyla ve Kayhan Güç de “Ülkem” adlı çalışmasıyla sırasıyla “Ülkem” ve “Yakınımızdaki Atom” dallarında birinci oldu. “Sabitleşmiş Kare” dalında ise üçüncülüğü “Flyboard” adlı çalışmasıyla Zehra Çöplü aldı.  2020 yılında toplam 18 kişi ASE International Photo Awards fotoğraf yarışmasında ödüle layık görüldü.

Yarışmada ödül kazanan Alpay Erdem, çalışmasını şu sözlerle anlattı:

 “Koşullar ne olursa olsun, fotoğrafçı kusursuz olmalı ve birkaç saatlik çekimde elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Bazı kareler doğrudan yaşamın akışı içinde doğar ve daha kaliteli iyi bir kare elde etmek için onları tekrarlamak asla mümkün olmaz.”

Zehra Çöplü ise, “En zor şey, dış dünyaya ve kendinize karşı yüksek düzeyde bir duyarlılık sağlamak. Bir fotoğrafçının gelişmek için fikirleri üzerinde özveriyle çalışması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’de Nemrut harabelerinden Kapadokya’daki Peri Bacalarına, Antik Efes’teki Artemis Tapınağı’na, Pamukkale havuzlarına, Sümela Manastırı’na, Boğaz’a ve daha pek çok yere kadar fotoğraf çekmek için birçok güzel yer var. Türkiye’de seyahat etmekten ve fotoğraf çekmekten asla bıkmazsınız” diye konuştu.

Ödül töreni çevrimiçi olarak gerçekleşti ve farklı ülkelerden yarışmaya katılan herkes etkinliği izleyebildi. Canlı yayın sırasında kazanan katılımcılar törenin sunucusuyla iletişime geçti ve tüm seyircileri selamladı.

ASE Photo Awards-2020 Fotoğraf yarışmasına ilişkin organizatörler şunları söyledi: 

“2020 yılında yarışmaya 1.327 eser ile başvuruldu ve bu, geçmiş senelere göre çok daha yüksek bir rakam. Fotoğraf sanatçılarının yeteneklerine ve çevremizdeki dünyanın güzelliğini görme becerilerine hayranlık duyuyoruz. 2021 yılında ASE Photo Awards’te daha fazla katılımcı ve fotoğraf görmeyi umuyoruz.”

Yarışmanın kazananları, pandemi kısıtlamaları kalkar kalkmaz düzenlenecek olan Rusya gezisi ile ödüllendirildi. Ayrıca Rusya’nın en iyi müzelerinden birinde kazanan fotoğraflar sergilenecek.

ASE Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni, https://youtu.be/cDH2LFEObbI adresinden izlenebilecek.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Data Kullanımı Rekor Kırıyor!

Türkiye'nin 2020 yılı bireysel data kullanımı bir önceki yıla oranla büyük bir rekora imza attı. Türkiye'nin en büyük internet altyapı sağlayıcısı olan...

İlber Ortaylı, GAİN’deki Gündem Programında Trump’ın Gidişini Yorumladı

Hayata ve gündeme dair güncel konuların ele alındığı ‘İlber Ortaylı ile Gündem” ilk bölümü ile izleyicilerin beğenisini topladı. İlk...

GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Bilgisayarlar için Yeni Game Ready Sürücüsü ve NVIDIA DLSS Desteğiyle Güçlendirilmiş “The Medium” Geliyor

NVIDIA, korku oyunu The Medium'un yanı sıra bugün satışa sunulan yeni GeForce RTX 30 Serisi dizüstü bilgisayarlara destek sunan en yeni GeForce...

Microsoft’un “Geleceğin Sınıfını Yaratmak” Başlıklı Panelinde Hibrit Eğitimin Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

Geleceğin Sınıfını Yaratmak” başlıklı Microsoft panelinde bir araya gelen öğretmen ve eğitim liderleri, hibrit ve uzaktan eğitimde öğrenci deneyiminin nasıl geliştiğini değerlendirdi....

A101 – 28 Ocak Perşembe Kataloğunda Hangi Teknolojik Ürünler Var?

TOSHIBA MARKA TELEVİZYONLAR TÜM A101 MARKETLERİNDE…Şık tasarımı ile öne çıkan TOSHIBA 58UL3A63DT 58” Ultra HD Smart LED TV, 4K ultra...