Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiTürkiye, ABD ve Japonya'dan Sonra Dünyada En Çok Kripto Para Ticareti Yapılan...

Türkiye, ABD ve Japonya’dan Sonra Dünyada En Çok Kripto Para Ticareti Yapılan Üçüncü Ülke!

Türkiye’nin ABD ve Japonya’dan sonra dünyada en çok kripto para ticareti yapılan üçüncü ülke olması nedeniyle MXC Global, Türkiye ve İslam coğrafyasındaki marketlere MenaPay yardımıyla açılmayı planlıyor. MXC Global ve MenaPay* fiat para birimlerinin kullanımını kolaylaştırmak için bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

MXC Global, Türkiye kripto marketini genişletmek için sıkı bir şekilde çalıştığını ifade ediyor. Türkçe seçeneğinin geçen seneden itibaren kullanıma sunulduğunu ekliyorlar. Bunların yanında, MXC Türkiye Topluluğu ise şuan kuruluş aşamasında olduğunu ekliyorlar. 17 Mart 2020 tarihi itibariyle ise MXC Global resmi olarak Blockchain Türkiye Platformuna (BCTR) katıldı. BCTR, Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) girişimiyle kurulan ve bağımsız, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyonu, kamu kurumları, üniversiteler, bilim, sanayi ve teknoloji kuruluşları ile yerel ve uluslararası işbirliğişbirlikleri yoluyla bir ekosistem oluşturmaktır. Üyeleri arasında Türkiye’nin en büyük bankalarından Akbank, elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi BELBİM gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri yer almaktadır.

MXC Group Başkan Yardımcısı Henry Wu, “MenaPay ile olan işbirliğimiz, MXC Global’in Türkiye’deki yerel pazarı genişletmesine ve kullanıcılara daha kullanışlı fiat para işlemleri ve diğer birçok hizmeti kolayca sunmasına yardımcı olabilir” dedi.

MenaPay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş, “MenaPay’in yeni ürünü olan entegre ödeme sistemimizi dünyanın en itibarlı borsalarından MXC Global ile yaptığımız anlaşma ile bu sektörde ilk defa kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Özellikle ülkemizde ve MENA bölgesinde kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda, kripto para yerine direkt fiat para birimleri ile borsa hesaplarına hızlı bir şekilde yükleme yapabilmeleri için geliştirdiğimiz sistemi farklı sektörlerde de iş ortaklarımıza sunuyoruz.” dedi. Entegre ödeme ürününe yeni özellikler ekleyerek kapsamını sürekli genişletmek istediklerini belirten Gül Şenkardeş, kullanıcılar banka transferi ve kredi kartı ile bakiye yükleme seçeneğinin yanında MenaPay QR kod ile de yükleme işlemlerini saniyeler içinde, kolaylıkla yapabildiklerini ifade etti.

2018 yılında Türk Lirasının sert düşüşü ve Bitcoin’in Kasım ayındaki %36,98’lık değer kaybına rağmen Türkiye’deki Bitcoin ticaret hacmi aylık bazla %37 oranında artış gösterdi. Ing Bank’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaşayanların %18’inin kripto parası bulunuyor, bu oran %9 olan Avrupa ortalamasından ise çok daha fazla.

Coinhills verileri ise 17 Temmuz tarihi itibariyle Türk Lirasıyla yapılan Bitcoin ticaret hacminin yaklaşık 49.13 milyon USD değerinde olduğunu ve ABD Doları, Japon Yeni ve Euro’dan sonra geldiğini söylüyor.

MXC Global, Ocak 2020’de Güneydoğu Asya’da bir ödeme işleme platformu olan Banxa ve AUD, USD, GBP, EUR para birimleriyle ticarete uyumlu Avrupa’lı bir ödeme şirketi olan Simplex ile ortaklık kurmuştu. Böylelikle, kullanıcılar BTC ve ETH gibi kripto paraları satın almak için Visa ve Master kartları kullanabilecekler.

*MenaPay, İslami Finans kurallarına uygun olarak MENA bölgesinde kullanılan ilk, tamamen destekli, blockchain tabanlı banka dışı mobil ödeme çözümü ve SuperApp’tir. MENA bölgesi, 440 milyondan fazla insanın yaşadığı, 18 ülkeden oluşan ve coğafi olarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır’ı da kapsayan Orta Doğu, Kuzey Afrika bölgeleridir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER