Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiTürkiye, Avrupa'da En Çok Kripto Para Kullanan Ülke!

Türkiye, Avrupa’da En Çok Kripto Para Kullanan Ülke!

Statista, kripto paralar ile ilgili yaptığı araştırma raporunu yayınladı. Rapora göre Avrupa’nın en fazla kripto para kullanan ülkesi Türkiye!

Statista tarafından yapılan araştırmaya göre Nijerya‘da ankete katılanların yüzde 32’si kripto para kullanıyor. Bu da dünyadaki en yüksek oran. Nijerya‘yı yüzde 21 ile Vietnam ve yüzde 20 ile Filipinler takip ediyor. Dünyanın en çok kripto para kullanan dördüncü ülkesi ise yüzde 16 ile Türkiye. Ülke, aynı zamanda Avrupa‘nın da en çok kripto para kullanan ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Peru da aynı orana sahip olarak Türkiye ile sıralamayı paylaşıyor.

İsviçre, yüzde 11 ile dünyanın en çok kripto para kullanılan altıncı ülkesi. Çin, yüzde 7 ile yedinci sırada, ABD yüzde 6 ile sekizinci sırada, Almanya yüzde 5 ile dokuzuncu sırada yer alırken Japonya ise yüzde 4 ile onuncu sırada.

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Türkiye 2019 yılında yerli kripto para projesinin duyurusunu yapıp birçok kişiyi umutlandırmıştı. Çin, ABD, İngiltere gibi ülkeler kripto paralarla ilgili araştırmalar yapmaya devam ederken Türkiye de kendi kripto parası için harekete geçmişti. Hatta yakın zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları aramaya da başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Naci Ağbal, 2021 yılının ikinci yarısında dijital para pilot testlerine başlamayı hedeflediklerini açıklamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da bunu yineleyerek çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER