Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiTürkiye Kripto Para Kullanımında Orta Doğu Lideri!

Türkiye Kripto Para Kullanımında Orta Doğu Lideri!

Kripto para analiz firması Chainalysis’in yayımladığı yeni rapor, Türkiye’de komşu ülkelere kıyasla dijital varlıkların benimsenme oranının çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Chainalysis’in yayımladığı “2020 Geography of Cryptocurrency” raporuna göre Türkiye, şirketin Küresel Kripto Kabul Endeksi‘nde 154 ülke arasından 29. sırada, Orta Doğu’da ise ilk sırada yer alıyor.

Chainalysis’in raporunda yer verdiği ifadelere göre, Türkiye’deki ekonomik dalgalanma kripto para birimlerine yönelik ilginin artmasına yol açmış olabilir. Uzun süredir kripto para birimleri kabulü oranlarında ön sıralarda yer alan ülkede insanlar, kripto para birimlerini alternatif bir yatırım aracı olarak görmeye başladılar.

Türkiye 2019 yılında yerli kripto para projesinin duyurusunu yapıp birçok kişiyi umutlandırdı. Çin, ABD, İngiltere gibi ülkeler kripto paralarla ilgili araştırmalar yapmaya devam ederken Türkiye de kendi kripto parası için harekete geçmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları aramaya başlamıştı. Yakın zamanda da BTK tarafından kripto para raporu yayınlanmıştı. Yayınlanan araştırma raporunda dikkat çeken ilk unsur “dijital para” ve “kripto para” olarak iki ayrı bölümün bulunması oluyor. Kripto paraların özelliklerini tanımlayan BTK, buna ek olarak Türkiye’de kripto paraların durumunu de ele almıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığının 2019 yılında hazırladığı 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türkiye’nin finansal teknoloji planları paylaşıldı. Bu programın Mali Piyasalar bölümünde Türkiye’nin “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştireceği” bilgisi verilmişti. Türkiye’nin bu plan doğrultusunda blockchain tabanlı bir dijital para geliştireceği açıklanmıştı. Ancak henüz kayda değer bir gelişme yaşanmamıştı.

Chainalysis’in dünyanın farklı bölgelerinde kripto para birimlerinin kullanım durumunu araştırdığı raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER