Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiTürkiye, Kripto Paraları Vergilendirecek Mi?

Türkiye, Kripto Paraları Vergilendirecek Mi?

Son dönemde yükselmesiyle gündeme gelen Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili yakın zamanda bir haber paylaşmıştık. Statista‘nın kripto paralar ile ilgili yayınladığı araştırma raporunda Avrupa’nın en fazla kripto para kullanan ülkesi Türkiye olarak açıklanmıştı. Bununla beraber sektördeki diğer gelişmeler de kripto paraların vergilendirileceği tartışmalarını başlattı.

Kripto para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Türkiye 2019 yılında yerli kripto para projesinin duyurusunu yapıp birçok kişiyi umutlandırmıştı. Çin, ABD, İngiltere gibi ülkeler kripto paralarla ilgili araştırmalar yapmaya devam ederken Türkiye de kendi kripto parası için harekete geçmişti. Hatta yakın zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları aramaya da başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Naci Ağbal, 2021 yılının ikinci yarısında dijital para pilot testlerine başlamayı hedeflediklerini açıklamıştı. Bu gelişmeye ek olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da bunu yineleyerek çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Türkiye, bu konuda çalışmalarını devam ettirirken kripto para işlemlerinin vergilendirilip vergilendirilmeyeceği tartışmaları da başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde kripto paralar ile ilgili açıklama yaparak gelişmeleri takip ettiğini söylemişti. Bakanlık, Twitter hesabı üzerinden: “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 3 milyon kişinin yatırım yaptığı tahmin edilen kripto paraların henüz kanunen bir geçerliliği bulunmuyor. Bakanlığın açıklaması sonrası kripto paraların vergilendirilme ihtimalinin de bulunduğu düşünülüyor ancak bununla ilgili henüz net bir gelişme yaşanmadı. Öte yandan A Para tarafından yapılan özel habere göre ise kripto paralara regülasyon gelebilir. Bunların içinde kripto para şirketlerine lisans ve asgari sermaye şartı getirilmesi, şirketin teknik yeterliliği ve kurum çalışanlarının SPK lisansına sahip olması şartının getirilmesi gibi regülasyonlar mevcut. Habere göre, aynı zamanda Bitcoin ve kripto para alım satımlarına da vergi getirilmesi planlanıyor.

Ancak Türkiye’de kripto paralara getirilecek vergi ile ilgili net bir gelişme henüz yok. İddialara göre kripto paralarla kısa vadeli bir şekilde alım satım işlemi yaparak kazanç elde eden yatırımcılardan yüzde 10 stopaj alınabilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER