Ana SayfaGündemTwitter Hacklendi Mi? Hackerlar Ne Kadar Topladılar?

Twitter Hacklendi Mi? Hackerlar Ne Kadar Topladılar?

Twitter, şu ana kadarki en büyük hack saldırılarından birini yaşadı. Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden, Mike Bloomberg, Barack Obama gibi birçok ünlü ismin ve Apple, Uber şirketlerin hesabı ele geçirildi. Bilgisayar korsanları ele geçirilen hesaplardan Bitcoin üzerinden dolandırıcılık gerçekleştirmeyi denediler.

Ünlü isimlerden Binance ve Coinbase gibi şirketlere kadar birçok kişisel ve kurumsal hesap saldırıdan etkilendi. Bu hesapları ele geçirmeyi başaran hackerlar insanları kandırarak Bitcoin toplamaya çalıştılar.

Peki Bu Hesaplar Nasıl Ele Geçirildi?

Twitter’da yüksek takipçili mavi tikli hesapların hacklenmiş olması da paniğe yol açtı. Twitter, kısa bir süre içerisinde olaya müdahale etmeye çalıştı.

Durumu araştıran Twitter çalışanları, ilk olarak durumu kontrol altına alabilmek için özellikle mavi tikli hesapların “tweet atma yetkilerini” kısıtlamaya başladılar. Bunun ardından araştırmalarına devam eden yetkililer bu saldırıların kaynağını bulmaya çalıştılar… Twitter ekibi, bu saldırının arkasında “tertipli bir sosyal mühendisliğin” yattığını söylerken bilgisayar korsanlarının Twitter’ın “dahili sistemlerine sızdıklarını” duyurdu.

Twitter Ekibinin Rüşvet Aldığı İddiası!

Twitter, saldırıların nasıl gerçekleştiğiyle alakalı ayrıntılı bir açıklama henüz yapmadı. Motherboard ekibinin iddiasına göre, bilgisayar korsanları Twitter çalışanlarına rüşvet vererek dahili sistemlere sızmayı başardılar.

Bunu destekler nitelikte bir paylaşım yapan Haseeb Awan da bu saldırıyı düzenleyen hackerlardan birinin bir Twitter çalışanıyla Discord üzerinden tanıştığını ve kendisinin hesap bilgilerini belli bir miktar para karşılığında satın aldığını söylüyor.

Ne Kadar Bitcoin Toplandı?

Twitter’da benzer saldırılar daha önce görüldü ancak bu çapta bir saldırı geçmişte yaşanmamıştı. Bilgisayar korsanları, ele geçirilen bütün hesaplardan şu ana kadar 118 bin dolar toplamayı başardılar!

Grafiğe göre ele geçirilen hesaplar ve toplanan paralar net bir şekilde görülüyor.

Saldırının ayrıntılarının yakın zamanda belli olacağı düşünülürken Twitter’ın da konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER