Ana SayfaİnternetTwitter'ın Hacklenmesi ile İlgili Tutuklanan Gencin 3 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Olduğu Ortaya...

Twitter’ın Hacklenmesi ile İlgili Tutuklanan Gencin 3 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Olduğu Ortaya Çıktı

Twitter, yakın zamanda şu ana kadarki en büyük hack saldırılarından birini yaşamıştı. Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden, Mike Bloomberg, Barack Obama gibi birçok ünlü ismin ve Apple, Uber şirketlerin hesabı ele geçirildi. Bilgisayar korsanları ele geçirilen hesaplardan Bitcoin üzerinden dolandırıcılık gerçekleştirmeyi denediler. Ünlü isimlerden Binance ve Coinbase gibi şirketlere kadar birçok kişisel ve kurumsal hesap saldırıdan etkilendi. Bu hesapları ele geçirmeyi başaran hackerlar insanları kandırarak Bitcoin toplamaya çalıştılar. Konuyla ilgili Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, bilgisayar korsanları 130 profili hedeflenmişti. FBI, Twitter tarihinin en büyük hack’inin arkasındaki hacker’ı buldu. Hacker henüz 18 yaşında bile değil. Tampa Bay Times’ın bildirdiğine göre, 17 yaşındaki Graham Ivan Clark, Twitter’daki büyük Bitcoin hack’inin beyni olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Mahkemenin tespitine göre Clark‘ın yaklaşık 3.3 milyon dolar değerinde 300 BTC’si olduğu ortaya çıktı.

17 yaşındaki genç, FBI, ABD DOJ, IRS tarafından yürütülen ortak soruşturmanın ardından tutuklandı. Avukat Andrew Warren, konuyla alakalı: “Federal kanun uygulayıcı ortaklarımızı tebrik ediyorum. Çok yönlü ve kapsamlı bir sahtekarlığın failini araştırmak ve tanımlamak için hızlıca çalıştılar.” diye açıklama yaptı. İddialara göre Clark, Twitter yönetici paneline sızmak için iki şirket çalışanına rüşvet verdi. Bu şekilde sızmayı başaran Clark, 30’dan fazla kişinin hesabını hackleyerek insanları kandırmaya çalıştı. İşlediği suç yüzünden mahkemeye çıkarılan Clark’ın kefalet ücreti 750 bin dolar olarak belirlenirken, bu miktar ise Clark’ın Twitter saldırısından kazandığı paranın 6 katı.

Mahkeme Clark’ın geçmişte yaptığı işlemleri de incelendiğinde ise Clark’ın yüklü miktarda Bitcoin’e sahip olduğu ortaya çıktı. Tampa Bay Times’ın haberine göre davacı taraf bu Bitcoinler hakkında şu iddiada bulunarak: “İşlediği suçu da göz önünde bulundurarak; davalı tarafın sahip olduğu paranın tamamının yasa dışı yollardan elde edildiğine inanıyorum. Burada milyonlarca dolar para söz konusu.” diye konuştu.

Clark‘ın avukatı David Weisbrod bu iddialara karşı çıkarken müvekkilinin sahip olduğu Bitcoinlerin tamamen yasal yollardan elde edildiğini iddia etti. Avukat, geçen yıl Clark için bir arama emri çıkarıldığını ve bu soruşturma kapsamında kendisine ait 15 bin dolar nakit paraya ve 400’den fazla Bitcoin’e el konduğunu söyledi. Savcılık ise inceleme ve soruşturma sonrasında el koyulan nakit parayı ve 300 Bitcoin’i (3.3 milyon dolar civarı) Clark’a iade etti. Clark‘ın avukatı David Weisbrod, savcılığın bu Bitcoinleri Clark’a iade etmiş olmasının bu Bitcoinlerin yasa dışı yollardan elde edilmediğinin kanıtı niteliğinde olacağını düşünüyor.

17 yaşındaki Graham Ivan Clark, aynı zamanda kimlik hırsızlığı ve diğer birçok suçu içeren 30’dan fazla ayrı suçtan ağır suçlamalarla karşı karşıya. Twitter’da benzer saldırılar daha önce görüldü ancak bu çapta bir saldırı geçmişte yaşanmamıştı. Clark’ın başında olduğu düşünüldüğü bilgisayar korsanları, ele geçirilen bütün hesaplardan şu ana kadar 118 bin dolar toplamayı başardılar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER