Ana SayfaMobilUygulamaUber, Coronavirüs Sebebiyle 3000 Kişiyi Daha İşten Çıkarıyor

Uber, Coronavirüs Sebebiyle 3000 Kişiyi Daha İşten Çıkarıyor

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, personele e-postayla yaptığı açıklamada, Uber’in COVID-19 nedeniyle en son maliyet azaltma turunda 3.000 çalışanı işten çıkardığını söyledi. The Wall Street Journal tarafından hafta sonu ilk kez yayınlanan haberler ile, şirketin coronavirus pandemisi dolayısıyla işlerinde yüzde 80’lik bir düşüş olduğunu öğrenmiştik.

Khosrowshahi e-postada “Bu iki adımı kendi ayaklarımız üzerinde güçlü durmak, geleceğimizi güvence altına almak ve misyonumuza devam etmek için yapmak zorundayız” dedi.

Uber iki haftadan kısa bir süre önce 3.700 çalışanını daha işten çıkarmıştı. Toplamda, şirket bir aydan daha az bir sürede personelinin dörtte birini işten çıkarmış oldu. Bu hareket bize küresel pandemi krizinin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Binlerce çalışanı işten çıkarmanın yanı sıra, Uber dünya çapında bulunan 45 ofisi de kapatacak. Khosrowshahi, “insanların hareket etmesine yardımcı olmak ve bir şeyler teslim etmek” olarak tanımladığı “çabalarımızı özümüze yeniden odaklamak” için bazı departmanları yeniden düzenleyeceğini söyledi.

Bu nedenle, Uber geçen Eylül’de piyasaya sürdüğü teknoloji inkübatörünü ve AI laboratuvarlarını kapatıyor. Şirket ayrıca, vardiya bulucu uygulaması “Uber Works” için stratejik alternatifler arayacak. Khosrowshahi, şirketin müşteri katılımı ve iş stratejisi başkan yardımcısı Zhenya Lindgardt‘un da şirketten ayrılacağını söyledi.

Şirketin gıda dağıtımının yapıldığı Uber Eats, dünyanın çoğu yerinde yükselişe geçti. Geçen hafta, şirket Uber Eats bölümündeki rezervasyonların geçen yıldan tam yüzde 54’ten fazla arttığını bildirdi. Ancak Khosrowshahi, bu artışın, Uber’in ana işi olan sürüş paylaşımındaki ciddi zararı karşılamadığını belirtiyor.

COVID-19’un etkisi tüm paylaşımlı araç endüstrisinde hissediliyor. Uber’in baş rakibi Lyft, yakın zamanda çalışanlarının %17’sini (1000’e yakın çalışanı) çıkaracağını duyurmuştu. Uber’in Orta Doğu yan kuruluşu Careem, çalışan sayısını yüzde 30’dan fazla düşürdü ve otobüs taşımacılığı uygulamasını askıya aldı.

Kaynak: TheVerge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER