Ana Sayfa Gündem İngiliz Uzmanlar Hidroksiklorokin Denemesini Durdurdu!

İngiliz Uzmanlar Hidroksiklorokin Denemesini Durdurdu!

Londra : İngiliz bilim adamları, ABD Başkanı Donald Trump tarafından pandemide potansiyel bir “oyun değiştirici” olarak lanse edilen anti-sıtma hidroksiklorokinin COVID-19 hastalarının tedavisinde “yararsız” olduğunu bulduktan sonra Cuma günü büyük bir uyuşturucu denemesini durdurdu.

“Bu COVID-19 için bir tedavi değildir. İşe yaramıyor ”dedi. RECOVERY davasına liderlik eden Oxford Üniversitesi profesörü Martin Landray gazetecilere verdiği demeçte. “Bu sonuç dünya çapında tıbbi uygulamaları değiştirmelidir. Artık işe yaramaz bir ilacı kullanmayı bırakabiliriz. ”

Trump’ın vokal desteği, uzmanların işe yaradığı kanıtlanırsa, 6.4 milyondan fazla insanı enfekte eden ve dünya çapında yaklaşık 400.000 kişiyi öldüren salgınla mücadelede ucuz ve yaygın olarak kullanılabilen bir araç olabileceğini söyledi.

Tıbbi dergide yayınlanan bir araştırmadan sonra ilacın etrafındaki tartışmalar arttı.

Lancet geçen ay güvenlik endişelerini artırdı ve birkaç COVID-19 çalışmasının durdurulmasına yol açtı. Lancet çalışması, yazarlarının verileri hakkında emin olmadıklarını söyledikten sonra Perşembe günü geri çekildi.

Oxford Üniversitesi’nde tıp ve epidemiyoloji profesörü olan Landray, COVID-19 için bir tedavi olarak ilaç hakkında “büyük spekülasyonlar” olduğunu kaydetti, ancak şimdiye kadar “büyük randomize çalışmalardan güvenilir bilgi bulunmadığını” söyledi.

Rastgele bir çalışma olan RECOVERY’nin ön sonuçlarının artık oldukça açık olduğunu söyledi: hidroksiklorokin, COVID-19’lu hastanede yatan hastalar arasında ölüm riskini azaltmıyor. “Hastaneye kabul edildiyseniz, hidroksiklorokin almayın” dedi.

Hidroksiklorokin’in RECOVERY çalışması rastgele 1.542 COVID-19 hastasını hidroksiklorokin’e atamış ve bunları ilaçsız standart bakıma rastgele atanmış 3132 COVID-19 hastasıyla karşılaştırmıştır.

Araştırmacılar, sonuçların 28 gün sonra ölüm oranlarında, hastanede kalış süresinde veya diğer sonuçlarda anlamlı bir fark olmadığını gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çarşamba günü, ‘Dayanışma’ denemelerinin bir parçası olarak hidroksiklorokin testlerine devam edeceğini, çalışmayı yürütenlerin Lancet gazetesi ışığında yeni hastalara vermeyi kısaca durdurduklarını söyledi.

Landray ile KURTARMA davasına liderlik eden Oxford Üniversitesi profesörü Peter Horby, ekibinin DSÖ’ye İngiltere çalışmasını durdurma kararını bildirdiğini söyledi. “Bu sabah DSÖ ile sonuçlara dikkat çekmek için bir çağrı yapıldı … Onlar … komitelerini Dayanışma davasıyla ilgili kararlarına tekrar bakmak için toplayacaklarını söylediler.”

*Hidroksiklorokin: Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ),belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Madde özellikle klorokine cevap veren sıtma için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Sömestr Keyfi LG XBOOM İle Çıkar

Mükemmel ses kalitesini evlere taşıyan LG XBOOM ve taşınabilir bluetooth hoparlör serisi XBOOM Go, sömestr tatilinde başta öğrenciler olmak üzere tüm aile...

Netflix’le 6 Adımda Yabancı Dil Öğrenme Rehberi

Dünyanın dört bir yanında pek çok kişi, Netflix izleyerek keyifli ve kolay bir şekilde yabancı dil becerilerini geliştiriyor. Bunun sebebi, Netflix’in pek...

Mi 10T Pro, Anıl Piyancı ile Düş için Aynı Sahnede!

Yeni şarkısı Düş'ün klibi için kamera karşısına geçen Anıl Piyancı, klibin backstage video kaydı için Xiaomi Mi 10T Pro'nun eşsiz özelliklerinden faydalandı....

Yerli İHA’larda Yeni Bir Çağ Açılıyor

Otomotiv, teknoloji, savunma ve havacılık gibi önemli sektörlerde, yüksek katma değerli ürünler üreterek, Türkiye’nin kritik teknolojilere sahip ülkeler arasına girmesine katkı sağlayan...

LG, Akdeniz Bölgesi’nin En Büyük LG Mağazasını Antalya’da Açtı

Teknoloji Lideri LG, 2021 yılını yeni bir yatırımla karşılayarak Akdeniz Bölgesi’nin en büyük LG mağazası olan Antalya Dapa LG Brand Shop’u, Muratpaşa’da...