Ana Sayfa Gündem İngiliz Uzmanlar Hidroksiklorokin Denemesini Durdurdu!

İngiliz Uzmanlar Hidroksiklorokin Denemesini Durdurdu!

Londra : İngiliz bilim adamları, ABD Başkanı Donald Trump tarafından pandemide potansiyel bir “oyun değiştirici” olarak lanse edilen anti-sıtma hidroksiklorokinin COVID-19 hastalarının tedavisinde “yararsız” olduğunu bulduktan sonra Cuma günü büyük bir uyuşturucu denemesini durdurdu.

“Bu COVID-19 için bir tedavi değildir. İşe yaramıyor ”dedi. RECOVERY davasına liderlik eden Oxford Üniversitesi profesörü Martin Landray gazetecilere verdiği demeçte. “Bu sonuç dünya çapında tıbbi uygulamaları değiştirmelidir. Artık işe yaramaz bir ilacı kullanmayı bırakabiliriz. ”

Trump’ın vokal desteği, uzmanların işe yaradığı kanıtlanırsa, 6.4 milyondan fazla insanı enfekte eden ve dünya çapında yaklaşık 400.000 kişiyi öldüren salgınla mücadelede ucuz ve yaygın olarak kullanılabilen bir araç olabileceğini söyledi.

Tıbbi dergide yayınlanan bir araştırmadan sonra ilacın etrafındaki tartışmalar arttı.

Lancet geçen ay güvenlik endişelerini artırdı ve birkaç COVID-19 çalışmasının durdurulmasına yol açtı. Lancet çalışması, yazarlarının verileri hakkında emin olmadıklarını söyledikten sonra Perşembe günü geri çekildi.

Oxford Üniversitesi’nde tıp ve epidemiyoloji profesörü olan Landray, COVID-19 için bir tedavi olarak ilaç hakkında “büyük spekülasyonlar” olduğunu kaydetti, ancak şimdiye kadar “büyük randomize çalışmalardan güvenilir bilgi bulunmadığını” söyledi.

Rastgele bir çalışma olan RECOVERY’nin ön sonuçlarının artık oldukça açık olduğunu söyledi: hidroksiklorokin, COVID-19’lu hastanede yatan hastalar arasında ölüm riskini azaltmıyor. “Hastaneye kabul edildiyseniz, hidroksiklorokin almayın” dedi.

Hidroksiklorokin’in RECOVERY çalışması rastgele 1.542 COVID-19 hastasını hidroksiklorokin’e atamış ve bunları ilaçsız standart bakıma rastgele atanmış 3132 COVID-19 hastasıyla karşılaştırmıştır.

Araştırmacılar, sonuçların 28 gün sonra ölüm oranlarında, hastanede kalış süresinde veya diğer sonuçlarda anlamlı bir fark olmadığını gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çarşamba günü, ‘Dayanışma’ denemelerinin bir parçası olarak hidroksiklorokin testlerine devam edeceğini, çalışmayı yürütenlerin Lancet gazetesi ışığında yeni hastalara vermeyi kısaca durdurduklarını söyledi.

Landray ile KURTARMA davasına liderlik eden Oxford Üniversitesi profesörü Peter Horby, ekibinin DSÖ’ye İngiltere çalışmasını durdurma kararını bildirdiğini söyledi. “Bu sabah DSÖ ile sonuçlara dikkat çekmek için bir çağrı yapıldı … Onlar … komitelerini Dayanışma davasıyla ilgili kararlarına tekrar bakmak için toplayacaklarını söylediler.”

*Hidroksiklorokin: Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ),belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Madde özellikle klorokine cevap veren sıtma için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,988TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Microsoft Teams’de “Birlikte” Modu Nasıl Kullanılır? – Nereden Etkinleştirilir?

1. Her şeyden önce, tüm yeni özelliklere sahip olabilmeniz için Microsoft Teams'i en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Bunun için son güncellemeye buradan ulaşabilirsiniz.2....

Google Files, Dosyaları Gizlemek için Bir “Güvenli Klasör” Geliştirdi!

Haziran ayında Google'ın Dosyalar uygulaması için bir 'Güvenli Klasör' geliştirdiği tespit edildi. Özellik kullanıcılara sunulmadan önce, Güvenli klasörün artık...

Steve Jobs Tarafından İmzalanan Dergi Kapağı 16.000 Dolardan Fazla Satıldı

Apple'ın kuruluş yılı olan 1976’dan bu yana ikonik bir elektronik şirketi olduğunu hepimiz biliyoruz . Popülerliği çoğunlukla şirketin eksantrik ve devrimci kurucusu...

Snapchat, Videolara Müzik Eklemek için TikTok Tarzı Bir Özellik Başlatıyor

Snapchat, Çin'in menşeili TikTok ile rekabet etmek istiyor gibi görünüyor ve bu sonbaharda TikTok tarzı bir müzik özelliğini piyasaya sürmek için çalışıyor. Snap'e...

Yeniden Tasarlanan Xbox Mağazası, Xbox Series X Lansmanından Önce Geldi

Xbox Mağazası, bu yılın ilerleyen günlerinde Xbox Series X duyurusu öncesinde önemli bir tasarım revizyonu aldı. Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında şirket,...