Ana SayfaGündemUlaştırma Bakanı Duyurdu! Scooter'lara Düzenleme Yolda: "Sonuçta Yolcu Taşıyorlar"

Ulaştırma Bakanı Duyurdu! Scooter’lara Düzenleme Yolda: “Sonuçta Yolcu Taşıyorlar”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’lar (martılar) için düzenleme yapılacağını belirterek “Sonuçta yolcu taşıyorlar. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde düzenleme şart oluyor” dedi. 

Son dönemde kullanımı yaygınlaşan martılarla ilgili (elektrikli scooter) açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu konuda bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Hürriyet’ten Emre Eser’e konuşan Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Son dönemde scooter (martı) kullanımı çok arttı. Dikkatimizi çekiyor. Bu güzel bir şey. Ancak onlarla ilgili beyin jimnastiği yapıyoruz. Ama nasıl olacağı netleşmedi. Mutlaka bir düzenleme gelecek. Sonuçta yolcu taşıyorlar. ‘Ben vergi veriyorum’ demekle olmuyor. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde, trafiğe çıkma girdiğinde yapılması gereken bazı şeyler var”

“TRAFİĞE ÇIKMALARI AÇIKÇA RİSK”

Elektrik scooter’ların bir düzenleme yapılmadan trafiğe çıkmasının risk olduğunu ifade eden Mustafa Ilıcalı, “Trafiğe çıkmaları açıkça risk. Katkısı çok fazla. Riski minimize etmek için gerekli düzenlemeleri mutlaka yapmak lazım. Bisiklet ve elektrikli scooter çok güzel bir ulaşım aracı. Anketlerde vatandaş tercihini belirtiyor. Bunun için acil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu düzenleme yapılmalı. Okulların açılmasından önce yapılmalı. Çünkü çok katkısı olabilir. Bu düzenlemeyi bir an önce yapmak lazım” diye konuştu. 

“İKİ KİŞİ ASLA BİNEMEZ” 

Elektrikli scooter’larda en çok yapılan hatalı kullanımlara da değinen Ilıcalı, “İki kişi asla binemez. Binme yeri olsa bile binilmemeli. Buradaki denetimi çok güçlendirip insanlarda da bilinç oluşturulabilir. 18 yaşın altında bir kişi otomobil kullanabilir mi? Trafiğin içinde başka araçlarla beraber hareket ediyor. Özel bir yolu da yok. Bu nedenle kanun burada bir yaş sınırı belirliyor. Burada ehliyet alma yaşı olan 18 yaş esas alınmış” şeklinde konuştu. 

“GEREKLİ İZİNLERİMİZİ ALIYORUZ”

İstanbul’un yanısıra birçok ilde faaliyet gösteren elektrikli scooter firmasının kurucusu Alper Öktem, sistemle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Öktem, “Martı’yı ben 2018 senesinin Eylül, Ekim aylarında kurdum. Los Angeles’ta bir iş seyahatim sırasında bu scooterları görmüştüm. Fikir olarak çok hoşuma gitti. Martı bu alanda faaliyet gösteren dünyadaki ilk beş firmadan bir tanesi. Çok hızlı harekete geçtik. Bizim yapmaya çalıştığımız ulaşımda bazı tıkanmış noktalarda faydalı olabilmek. Şu an çok konuşulan yerli teknoloji hamlesinin bir parçası olabilmek, istihdam yaratmak, teknolojide yeni bir soluk getirmek” diye konuştu. 

İstanbul’da her bölgede martı olmadığını belirten Öktem, “Biz düzenli olarak talebi ölçüyoruz. İstanbul’u yakından tanıyoruz. İstanbul’da martının ihtiyaç olduğu yerlere elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Biz de bir Türk firmasıyız. Bu ülkede izin almadan hiçbir şey yapamazsınız. Biz devletimizle çok yakından çalışıyoruz. Gerekli izinlerimizi alıyoruz. Tüm vergilerimizi ödüyoruz. Bu şekilde de büyümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

“KİMLİK DOĞRULAMAMIZI YAPIYORUZ”

Firma tarafından belirlenen yaş sınırı 18. Ancak 18 yaşından küçük çok sayıda kişi martıyla seyahat ediyor. “Martıdaki talep sokaktaki insan sayısına bağlı” diyen Öktem, “Pandemi döneminde çok ciddi talep kaybı yaşadık. Sosyal mesafenin korunabildiği bir araç olduğu için insanlar talep ediyorlar. Öncelikle martıya kayıt olabilmek için TC kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Kimlik numarası ve doğum tarihi doğrulaması zaten yapılıyor. Bu bizim alabileceğimiz en önemli önlem. Buna çok hassasiyet gösteriyoruz ve bizim için çok kritik. Kanunen bu taşıtların yaş sınırı 11. Bu yaştan büyüklere kanun müsaade ediyor. Biz firma olarak aldığımız inisiyatif burada 18 yaştan küçüklere kullandırmamak. Bununla alakalı kimlik doğrulamamızı yapıyoruz. Martıda ortalama yolculuk 800 metre. Diğer taşıtların mesafesinin çok altında. 800 metrelik bir yolculuk hiçbir şeye rakip veya alternatif değil” şeklinde konuştu. 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER