Ana SayfaGündemUlaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İlk Yerli ve Milli TÜRKSAT 6A Uydusunun...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İlk Yerli ve Milli TÜRKSAT 6A Uydusunun 2022 Yılında Uzaya Gönderileceğini Açıkladı!

Uzun süredir çalışmaları devam eden ve ilk yerli ve milli uydu olan TÜRKSAT 6A‘nın 2022 yılında uzaya gönderileceği açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, TÜRKSAT 5A uydusunun 2020’nin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5B uydusunun 2021 ikinci çeyreğinde uzaya gönderilmesinin planlandığını söyledi. Ayrıca Karaismailoğlu, ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A‘nın da 2022 yılında uzaya gönderileceğini açıkladı. TÜRKSAT 6A uydusunun daha önce uzaya gönderilmesi beklenirken projenin yetiştirilememesi gibi sebeplerden dolayı ertelenmişti.

Türkiye’nin yerli olarak geliştirilecek ve bu alandaki yeteneklerimizi daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydusu projesi olan TÜRKSAT 6A projesinde ise TÜBİTAK UZAY, RASAT ve GÖKTÜRK-2 projelerinde kazanılan uzay alanındaki tecrübelerinden de faydalanarak, proje ortakları TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH firmaları ile birlikte milli haberleşme uydu platformunu geliştirmektedir.

TÜRKSAT 6A Projesi 15 Aralık 2014 tarihinde başlayan projede yörüngede görev yapacak olan uçuş modelinin yanı sıra yer testlerinde kullanılmak üzere sistem seviyesinde ilave modeller de geliştirilmektedir.

TÜRKSAT 6A projesine, TÜBİTAK ve “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” tarafından fon sağlanmaktadır. TÜRKSAT A.Ş., yörüngede devreye alma işlemlerin başarı ile tamamlanmasından sonra uydunun işleticisi ve sahibi olacaktır.

Yörünge42° Doğu
Faydalı Yük20 Ku-Bant Aktarıcı 
Hizmet Ömrü> 15 yıl
Kuru Kütle~1700 kg
Toplam Kütle ~4200 kg
Güç Üretimi~7 kW (Ömür Sonu)

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER