Ana Sayfa Oyun Bilgisayar Oyunu Valorant, Rakiplerden Yayıncı ve Oyuncu Topluyor

Valorant, Rakiplerden Yayıncı ve Oyuncu Topluyor

‘Fortnite’ ve ‘Overwatch’ daki en büyük isimlerden bazıları Valorant’a geçiş yapıyor.

Geçtiğimiz gün Overwatch E-Spor MVP’si Jay “sinatraa” Won, San Francisco Shock ile yapmış olduğu yıllık 150.000$‘lık sözleşmesini, Riot Games’in FPS oyunu Valorant için sona erdirdiği söylentilerini doğruladı. Bu anlaşma ile Riot, Overwatch geliştiricisi Blizzard’a büyük bir darbe vurdu.

Bir oyun stüdyosunun ne kadar büyük olduğu önemli değil. Asıl önemli olan sektöre ne kadar güçlü girip nasıl bir ivme kazandığı. Riot games Valorant için yaptığı hamlelerle bunu başarmış gibi görünüyor.

Riot coronavirüs ile zamanlamayı da çok güzel tutturdu. Çünkü COVID-19 salgını bazı A++ oyunların bile battle royale güncellemeleri getirmesine neden oldu.

Aslında açık beta başlamadan önce bile Valorant, Fortnite oyuncusu Jake “Poach” Brumleve ve CS:GO yıldızı Braxton “swag” Pierce‘ı bünyesine katarak kadrosunu güçlendirmişti. Açık beta sürümünün başladığı 3 Nisan’dan sonra ise işler hızlandı. Sadece iki gün sonra, Harrison “Psalm” Chang, Fortnite’dan ayrıldığını açıkladı. Chang ciddi E-Spor başarılarına sahip: 2019 Fortnite Dünya Kupası Finalleri’nde solo yarışmayı ikincilikle bitirdi ve bu süreçte 1.8 milyon dolar kazandı.

Oyuncuların bir beta anahtarı kazanma amacıyla yayıncıların Twitch kanallarını izlemesi, Jay “sinatraa” Won’un geçiş sürecini hızlandırdı. Çünkü bütün yayıncılar bu pastadan pay almak istiyordu.

Oyuncuların uzun süredir büyük miktarlar kazanmalarını sağlayan oyun kariyerlerini bırakıp, daha geleceği bile belli olmayan farklı oyunlara geçmesi için yüklü miktarda teşvik alıyor olmaları gerekiyor. Ancak açıklamalar bunun tam tersi yönünde:

Valorant pazarlama müdürü Nikki Lewis, Engadget’e “Kapalı beta sırasında Valorant’ı yayınlaması için herhangi bir yayıncıya ücret ödemedik. Hedefimiz bu topluluğu yıllarca, hatta on yıllarca sürdürmek. Böylece yayıncılar ile uzun süreli bir ilişki kurabileceğiz. Amacımız çalıştıkları işleri destekleyebileceğimiz değerli şeyler inşa etmek için çabalamak” dedi.

Yani bu demek oluyor ki Epic Games, ilk etapta yayıncılara herhangi bir ücret ödenmemiş ancak ilerleyen zamanlarda topluluğu geliştirmek adına ne varsa elimizden gelen yapacağız diyor.

Valorant e-spora konusunda Riot Games, oyuncular, turnuva organizatörleri, içerik yaratıcıları ve geliştiricilerle “ortaklıklar” üzerine çalışmalara odaklandığını doğruladı.

Orta ölçekli turnuvalarda 50.000-200.000 dolar arasında olan ödüller, küçük ölçekli turnuvalarda 10.000 dolar olacak. Bunun yanı sıra Riot kendi E-spor turnuva programını da düzenleyecek.

Anlaşılan Riot Games, Valorant’ı çığ gibi büyütmek istiyor. Şu aşamada zaten çok büyük bir kitleye ulaşmış durumda.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Schneider Electric’ten Türk Girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” Sertifikasyon Programına Başvuru Çağrısı!

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk...

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...