Ana SayfaDonanım & YazılımVertiv Veri Merkezleri’nde Düşük Karbonlu Yakıt Aküsü Geliştirmek için Teknoloji Konsorsiyumu ile...

Vertiv Veri Merkezleri’nde Düşük Karbonlu Yakıt Aküsü Geliştirmek için Teknoloji Konsorsiyumu ile İş Ortaklığı Yapıyor

Kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümlerinin küresel sağlayıcısı  Vertiv (NYSE: VRT), bugün Temiz Hidrojen Ortaklığı’nın veri merkezlerine güç sağlamak için düşük karbonlu yakıt hücreleri geliştirmeye yönelik projenin finanse edilmesine yardımcı olmak için 2,5 milyon Euro sağlayacağını duyurdu. Bu projeyle veri merkezi operasyonlarından kaynaklanan karbon emisyonlarının yüzde 100’e kadar azaltılabileceği tahmin ediliyor.  EcoEdge PrimePower (E2P2) projesi, veri merkezi ortamı için ekonomik ve esnek ana güç çözümleri sağlayan düşük çevresel etkiye sahip yakıt hücreleri geliştirmeyi ve göstermeyi amaçlayan yeni bir kavram kanıtı girişimi.

Equinix, IfraPrime, RI.SE, Snam, SolidPower, TEC4FUELS ve Vertiv olmak üzere yedi şirketten oluşan konsorsiyum, veri merkezi dağıtımlarına ve diğer kritik altyapıya esnek ve temiz birincil güç sağlamak için katı oksit yakıt hücrelerinin kesintisiz güç kaynağı (UPS) teknolojisi ve lityum iyon akülerle yenilikçi bir entegrasyonunu keşfedecek. Doğal gaz katı oksit yakıt hücrelerinin (SOFC) birincil güç uygulaması olarak uygulanması, hem yedek hem ana güç sistemleri için yakıt aküsü uygulamalarında yeşil hidrojen kullanımının önünü açmada etkili olacak.

“Dijitalleşme ve veri merkezi endüstrisi artan bir hızla büyüyor ve bu nedenle çevresel açıdan sürdürülebilir bir geleceğe doğru yolculuğumuzu hızlandırmak daha da hayati önem taşıyor” diyen Vertiv’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika başkanı Giordano Albertazzi, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu ancak dijital dünya için sürdürülebilir güç sağlamak için yakıt hücresi çözümleri gibi temiz, yenilikçi teknolojileri geliştirerek mümkün olabilir. Vertiv, E2P2 kavram kanıtı girişimine aktif olarak katkıda bulunmaktan gurur duyuyor ve küresel müşterilerine yeni nesil güç çözümleri sunmayı sabırsızlıkla bekliyor.”

E2P2 projesi, Vertiv’in sürdürülebilirlik ve daha geniş Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) alanında yürüttüğü bir dizi girişimin sonuncusu. Vertiv ayrıca Sürdürülebilir Dijital Altyapı İttifakı (SDIA) ve Avrupa Veri Merkezi Birliği’nin (EUDCA) bir parçası. Avrupa Komisyonu’nun 2030 yılına kadar iklim açısından nötr veri merkezleri hedeflerine ulaşmak amacıyla İklim Nötr Veri Merkezi Paktı’na da katkıda bulunuyor.

E2P2 Projesi, şirketin veri merkezi endüstrisinde uygulama için temiz, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji çözümlerinin geliştirilmesine öncelik verme ve destekleme çabasının bir parçası.

Sektör için daha yeşil bir gelecek

Yakıt hücreleri, kentsel elektrik şebekelerine olan talebi azaltabilecek daha temiz ve daha sessiz bir güç çözümü olarak kabul ediliyor. Bir veri merkezi kampüsünde konuşlandırılabilirler ve mevcut gaz ağları üzerinden taşınabilen ve dağıtılabilen doğal gaz, biyogaz, LPG veya yeşil hidrojen kullanarak çalışabilirler.

E2P2 Projesi, veri merkezlerine son derece esnek bir kritik güç kaynağı için gereksinimleri karşılamaya devam ederken önemli ölçüde karbon azaltımına yönelik heyecan verici bir gelişme de ortaya koyuyor. Bu vizyonun merkezinde diğer endüstriyel ölçekli uygulamalar için güvenilir, verimli ve merkezi olmayan güç kaynakları olarak; sabit yakıt hücrelerinin kabul ve alım fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için inovasyonu ve paydaş katılımını birleştiren pazar odaklı bir yaklaşım yer alıyor.

Konsorsiyum, yakıt hücresi enerjisinin Avrupa’daki veri merkezleri için ticarileştirilmesine giden yolu açmak için yakıt hücresi uygulamaları için yetkili açık standart geliştirmeyi umuyor ve endüstrinin AB karbon azaltma hedeflerine ulaşmadaki potansiyel rolünü ortaya koyuyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER