Ana SayfaVolkswagen Elektrikli Araçlara 15 Milyar Euro Yatırım Yapıyor

Volkswagen Elektrikli Araçlara 15 Milyar Euro Yatırım Yapıyor

Elektrikli araçlara ilgi ve geçiş bütün dünyada devam ediyor. 2019 yılında dünyada 8 ülkede satılan araçların yüzde 5 veya daha fazlası elektrikli araç oldu. Norveç ise bu alanda lider. Norveç’te 2019 yılında satılan araçların yüzde 55,93’ü elektrikli araçtı. Bu gelişmeler ile birlikte Volkswagen de Çin’deki ortak girişimleri ile 2025 yılına kadar 15 farklı elektrikli araç modeli üretmek için 15 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. Volkswagen Group China tarafından yapılan açıklamada, Alman şirketin Çin’deki ortak girişimleri SAIC Volkswagen, FAW-Volkswagen ve JAC Volkswagen’in, 2020-2024 yılları arasında 15 milyar euro yatırım yapacağı belirtildi.

E-mobilitede dünya lideri olma hedefi olan Volkswagen Grubu, 2025 yılında 1,5 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Volkswagen Group China tarafından yapılan açıklamada da, Alman şirketin Çin’deki ortak girişimleri SAIC Volkswagen, FAW-Volkswagen ve JAC Volkswagen’in, 2020-2024 yılları arasında 15 milyar euro yatırım yapacağı belirtildi.

Açıklamada, Çin’de 2025’e kadar Volkswagen’in 15 farklı elektrikli modelinin üretileceği ve şirketin ürettiği modellerin yüzde 35’inin elektrikli olmasının planlandığı belirtildi. Elektrikli araçların üretiminin gelecek ay başlayacağı duyurulan açıklamada, Volkswagen’in Çin’de gelecek yıl elektrikli araç satışlarını ikiye katlamayı hedeflediği belirtildi.

Dünyanın en hızlı büyüyen segmenti olan kompakt SUV sınıfındaki model yelpazesine tamamen elektrikli bir model ekleyen Volkswagen, önümüzdeki dönemde ID.4’ü Avrupa’da, Çin’de ve daha sonra ABD’de pazara sunmayı da planlıyor. Çin-Zwickau, büyük bir otomobil üretim tesisinin tamamen elektrikli model üretimine geçtiği ilk fabrika olarak Volkswagen markasının e-mobilite atağında önemli bir rol oynuyor. Bu yıl tamamlanacak tüm dönüşüm çalışmaları sonrasında 2021 yılında MEB teknolojisine sahip yaklaşık 300 bin elektrikli aracın Zwickau fabrikasında banttan indirilmesi hedefleniyor. 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER