Ana Sayfa Motorlu Taşıt Volvo'dan 2022 Atılımı: LİDAR Tarayıcı

Volvo’dan 2022 Atılımı: LİDAR Tarayıcı

Dünyanın en güvenilir araçları sıralamasının başını çeken Volvo, bir ilke imza atacak. Araçlarını 2022’den itibaren yerleşik LiDAR ile donatmayı planlıyor.

Bahsettiğimiz bu teknolojiyi basit bir örnekle anlatacak olursak; bir futbol topunu sizden 30 metre uzakta ki bir duvara yere paralel olarak attığınızı varsayalım topun size geri dönme süresi de 6 saniye olsun, sonra bu topu duvar yönüne random metre yaklaşarak aynı kuvvetle tekrar atalım, bu sefer süre 2 saniye kısalarak 4 saniyede size gelsin, bu değişimden çıkan sonuç sizin 10 metre duvara yaklaştığınızdır.

Peki bu teknoloji otomobil sektörüne ne kazandıracak?

Gündelik yaşamda insansız kara araçlarının ayak sesleri diyebiliriz. Elbette arabalar tamamen kendi kendine sürülmeyecek, ancak bu yönde bir adım.

Araç özel coğrafi konumlar ve koşullar için güvenli olduğunu sisteminde doğruladıktan sonra, tamamen özerk otoyol sürüşü sağlayan “Uzun Yol Otopilotu” özelliğini sunacak. Uzun Yol Otopilotu özelliği; direksiyon, fren ve akü gücü için kamera, radar ve yedekleme sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanarak hareket edecek.

İki şirket 2018’de yaya aktivitesini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için birlikte çalıştığından şimdiki ortaklık şaşırtıcı değil. Ayrıca LiDAR’ın gelecekteki gelişmiş sürücü destek sistemlerini (ADAS) nasıl geliştirebileceğini de araştırdıkları bir gerçek. Bu çıkarımı da Volvo’nun yaptığı basın açıklamasında “SPA2 tabanlı tüm otomobillerin bir LiDAR sensörü ile donatılabileceklerinin” altını çizmesinden yapıyoruz.

Volvo, LiDAR atılımının yanı sıra NVIDIA teknolojisinde çalışan kendi kendine giden otobüs ve kamyonlarla da ilerliyor. Gelecekteki filolar için de ek mesai için hazır olduklarını belirterek de beklentiyi yükseltti.

Biz de merakla bekliyoruz. Her şeyden önce sanırım karantinanın bitişini dört gözle bekliyoruz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.