Ana Sayfa Motorlu Taşıt Volvo'dan 2022 Atılımı: LİDAR Tarayıcı

Volvo’dan 2022 Atılımı: LİDAR Tarayıcı

Dünyanın en güvenilir araçları sıralamasının başını çeken Volvo, bir ilke imza atacak. Araçlarını 2022’den itibaren yerleşik LiDAR ile donatmayı planlıyor.

Bahsettiğimiz bu teknolojiyi basit bir örnekle anlatacak olursak; bir futbol topunu sizden 30 metre uzakta ki bir duvara yere paralel olarak attığınızı varsayalım topun size geri dönme süresi de 6 saniye olsun, sonra bu topu duvar yönüne random metre yaklaşarak aynı kuvvetle tekrar atalım, bu sefer süre 2 saniye kısalarak 4 saniyede size gelsin, bu değişimden çıkan sonuç sizin 10 metre duvara yaklaştığınızdır.

Peki bu teknoloji otomobil sektörüne ne kazandıracak?

Gündelik yaşamda insansız kara araçlarının ayak sesleri diyebiliriz. Elbette arabalar tamamen kendi kendine sürülmeyecek, ancak bu yönde bir adım.

Araç özel coğrafi konumlar ve koşullar için güvenli olduğunu sisteminde doğruladıktan sonra, tamamen özerk otoyol sürüşü sağlayan “Uzun Yol Otopilotu” özelliğini sunacak. Uzun Yol Otopilotu özelliği; direksiyon, fren ve akü gücü için kamera, radar ve yedekleme sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanarak hareket edecek.

İki şirket 2018’de yaya aktivitesini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için birlikte çalıştığından şimdiki ortaklık şaşırtıcı değil. Ayrıca LiDAR’ın gelecekteki gelişmiş sürücü destek sistemlerini (ADAS) nasıl geliştirebileceğini de araştırdıkları bir gerçek. Bu çıkarımı da Volvo’nun yaptığı basın açıklamasında “SPA2 tabanlı tüm otomobillerin bir LiDAR sensörü ile donatılabileceklerinin” altını çizmesinden yapıyoruz.

Volvo, LiDAR atılımının yanı sıra NVIDIA teknolojisinde çalışan kendi kendine giden otobüs ve kamyonlarla da ilerliyor. Gelecekteki filolar için de ek mesai için hazır olduklarını belirterek de beklentiyi yükseltti.

Biz de merakla bekliyoruz. Her şeyden önce sanırım karantinanın bitişini dört gözle bekliyoruz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...

Samsung’dan PC Olmadan Çalışabilen Akıllı Monitör!

Çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken Samsung Akıllı Monitör, "her şeyi yapabilen" ekranı sayesinde evde çalışma, öğrenme ve eğlence konusunda kullanıcılara büyük kolaylık...