Ana Sayfa Bilim We Are Social “Digital 2020” Raporunu Açıkladı: 4.57 Milyar İnsan…

We Are Social “Digital 2020” Raporunu Açıkladı: 4.57 Milyar İnsan…

2020 yılının ilk aylarında dünya koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük değişiklikler gösterdi. Hayatımız her yönden etkilenirken, milyarlarca insan büyük bir mücadele ile baş başa kalarak baş dijital dünyaya daha fazla yöneldiği görülmüştür.

We Are Social insanların interneti, sosyal medyayı, mobil cihazları ve e-ticareti nasıl kullandığı “Digital 2020” raporunu yayımladı. Rapora göre, internet kullanan kişi sayısı geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 7’nin üzerinde artarak 4.57 milyara yükseldi. Sosyal medya kullanıcı sayısı ise geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 8’den fazla artarak 3.81 milyara yükseldi.

Raporda yer alan Global Web Index tarafından yapılan araştırmaya göre ise insanlar koronavirüs pandemisi zamanı dijital cihazlarıyla vakit harcaması fazlasıyla yükseldi. Veriler, 16 ila 64 yaşları arasındaki internet kullanıcılarının dörtte üçünden fazlasının (yüzde 76), son haftalarda akıllı telefonlarını kullanarak koronavirüs pandemisi öncesine kıyasla daha fazla zaman harcadıklarını gösteriyor.

Koronavirüs pandemisi sonrası küresel olarak sosyal medyada geçirilen vakit yüzde 47 arttı. Sosyal medyada geçirilen vaktin en fazla arttığı ülkelerden biri Filipinler oldu. Filipinler’de koronavirüs pandemisi sonrası sosyal medyada harcanan süre yüzde 64 arttı. Filipinler’i yüzde 58 ile Brezilya, yüzde 55 ile Hindistan, yüzde 50 ile Güney Afrika ve yüzde 49 ile Çin takip ederek dünya ortalamasının üzerinde yer aldılar.

Sosyal medya kullanımındaki yükselen olağanüstü artışların hangi platformlarda olduğu da önemli bir konu. Facebook 2.5 milyar aylık kullanıcı sayısı ile zirvede yer alırken, Youtube 2 milyar aylık kullanıcı, WhatsApp 2 milyar aylık kullanıcı ve Facebook Messenger ise 1.3 milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Twitter her ne kadar bu listede aşağıda yer alsa da en büyük sıçramayı yapan sosyal medya platformu oldu. Twitter‘ın kullanıcı sayısı 2020 yılı Ocak ayına göre 47 milyon yani yüzde 14 artırarak 386 milyona yükseldi.

Koronavirüs pandemisi döneminde insanların evlerde en fazla tercih ettiği zaman geçirme yöntemlerinden bir tanesinin de oyun oynamak olduğu görülüyor. Pandemi öncesinde bile internet kullanılıcılarından 5 kişiden 4’ü video oyunlarını tercih ediyordu. Bununla birlikte 2020 yılının Mart ayında 2019’un son çeyreğine göre haftalık oyun indirme sayısı yüzde 30 yükseldi. Bu da insanların her hafta bir milyardan fazla oyun indirdiğini gösteriyor. Kullanıcılar 2020 yılının ilk üç ayında 13 milyardan fazla oyun indirerek, oyun ve oyun içi satın almalar da dahil olmak üzere 17 milyar dolar harcama yaptı.

Her ne kadar mobil cihaz kullanım oranları yükselse de insanların dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanım oranları da hala çok yüksek. 16-64 yaş arasındaki internet kullanıcıları, yüzde 76 oranla akıllı telefonlarını, yüzde 45 oranla laptop bilgisayarlarını, yüzde 32 ile masaüstü bilgisayarlarını ve yüzde 22 oranla da tabletlerini kullandılar.

İnternet ve sosyal medya kullanımı bu kadar artarken en önemli meselelerden bir tanesi de internet hızları oldu. Birçok ülkede koronavirüs pandemisi nedeniyle internet kullanımının artması, 2020 yılı Şubat ve Mart ayında hem mobil internet hızı hem de sabit internet hızlarında ortalama indirme hızlarında gözle görülür düşüşe neden oldu. Rapora göre ortalama internet hızları Hong Kong‘ta yüzde 11, Kenya‘da yüzde 8, Japonya‘da yüzde 6.2 ile yüzde 3.7 ile dünya ortalamasının üzerinde yükselmiştir. Aynı zamanda ortalama internet hızları Gana‘da yüzde 21, Çin‘de yüzde 16, İtalya‘da yüzde 16 ve Filipinlar‘de yüzde 15 azalmıştır.

Raporda son olarak dikkat çekici olan bir husus ise gazetecilerin “unprecedented” yani “eşi görülmemiş” kelimesinin kullanılması “unprecedented” yani “eşi görülmemiş” kelimesinin Google’da aranmasında eşi görülmemiş bir artışa neden olması.

Gelecekte ne olacak?

Rapor için genel bir değerlendirme yapıldığında insanların artık teknoloji ile eskisinden çok daha fazla iç içe olduğu ve bunun artmaya devam edeceği de görülmektedir. Koronavirüs pandemisi sonrası hayatımızda -başta teknoloji olmak üzere- yeni bir dönem başlayacakmış gibi görünüyor…

We Are Social tarafından yayınlanan Digital 2020 raporunu ayrıntılı olarak incelemek için tıklayınız.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,948TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Ferrari, Portofino M Modelini Tanıttı

Efsane İtalyan spor otomobil markası Ferrari, yeni Portofino M modelini tanıttı. Ferrari Portofino’nun bir anlamda makyajlı versiyonu olarak da dikkat çeken Portofino...

Atommash Akkuyu NGS’nin İlk Ünitesi İçin Üretilen Reaktör Basınç Kabını Türkiye’ye Gönderdi

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atommash, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesi için ürettiği reaktör...

Türkiye’nin En Büyük ‘1v1’ League of Legends Turnuvası Red Bull Solo Q’da Elemeler Devam Ediyor

Türkiye'nin en iyi oyuncularını bir araya getirerek binlerce düellocunun mücadele ettiği '1v1' League of Legends turnuvası Red Bull...

UNICEF Türkiye, Türkiye’de İlk Kez Kripto Para İle Bağış Kabulüne Başladı

Kripto para işlem platformu Paribu, UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Türkiye Milli Komitesi ile çocukların geleceği için iş birliğine gittiğini duyurdu.

Huawei Türkiye’den Açıklama

Onuncu yılını kutlayan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri ekosistemini yeni yatırımlarla büyütmeye kararlı olduğunu bildirdi. 620 mühendis, araştırmacı...