Ana SayfaDonanım & YazılımWindows 10'da Dosyaları ve Klasörleri Parola ile Nasıl Koruruz?

Windows 10’da Dosyaları ve Klasörleri Parola ile Nasıl Koruruz?

Akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar sıklıkla kaybolma eğilimindedir, bu nedenle tüm gizli dosyalarınızın ve klasörlerinizin iyi korunduğundan emin olmak çok önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, MacBook ve Windows 10 PC’nizdeki gizli verilerinizi parolayla korumaktır. Bugün, Windows 10 PC’nizdeki dosya ve klasörleri nasıl kilitleyeceğinizi ve parola ile koruyacağınızı anlatacağız.

Windows 10’da Dosyaları ve Klasörleri Korumak için Parola Kullanın

Veri sızıntıları ve saldırıların her geçen gün daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, çevrimiçi veri güvenliği ve gizlilik her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu nedenle, Windows 10’da gizli dosyalarınızı ve klasörlerinizi parola ile korumak için aşağıdaki öğreticimizi izleyin. Bu iki yöntem, yetkisi olmayan kişiler dizüstü bilgisayarınıza erişse bile gizliliğinizin tehlikeye atılmamasını sağlayacaktır.

1. BitLocker Şifrelemesi: Windows 10’da En İyi Şifre Koruması Seçeneği

BitLocker, Windows Vista’dan başlayarak Windows’un daha yeni sürümlerinden bazılarında yerleşik olarak bulunan bir birim şifreleme özelliğidir. Windows 10’da herhangi bir sistem dışı ve kurtarma dışı bölümü şifrelemek ve parola ile korumak için kullanabilirsiniz. Bir sürücüyü şifrelemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Not : BitLocker yalnızca Windows 10’un Pro, Enterprise ve Education sürümlerinde mevcuttur, bu nedenle Windows 10 Home çalıştırıyorsanız bu seçenek sizin için çalışmayacaktır.

  • BitLocker’ı açmak için önce Windows arama çubuğuna ‘BitLocker’ yazmanız ve BitLocker Sürücü Şifreleme ayarları sayfasını açmak için ‘Enter’ tuşuna basmanız gerekir. Burada, Windows 10 PC’nizde parola ile korumak istediğiniz sürücü için ‘BitLocker’ı Aç’ı tıklayın.
bit kilitleyici 1

Şifreleme uygulandığında, sürücüye erişmek için her yeniden başlatmanın ardından seçtiğiniz parolayı girmeniz gerekecektir. Ek koruma için bir USB flash sürücü de kullanabilirsiniz.

bit kilitleyici 2

2. Yerleşik Şifreleme Seçeneği

Windows 10, klasörlerinizi şifrelemek ve güvence altına almak için başka bir yerel seçenek daha sunuyor. Bu yöntem bir klasöre parola koruması eklemeyecek, ancak diğer kullanıcı hesaplarının klasöre erişememesini sağlayacaktır. Bir klasörü şifreledikten sonra, sadece kullanıcı hesabınız ve şifreniz aracılığıyla erişilebilir olacaktır. İşleyiş şekli şöyledir:

  • Hedef klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Genel sekmesine tıklayın ‘Gelişmiş’ düğmesini ve ‘Verilerin güvenliğini sağlamak için içeriği şifreleyin’ seçeneğini aktif hale getirin. Ardından, şifreleme özniteliklerini klasöre uygulamak için ‘Tamam’ı tıklayın. Tamamlandığında, klasörünüzün simgesinin üzerinde bir kilit simgesi göreceksiniz.
Yeni klasörün içeriğini şifrele

Not : Bu özellik donanıma bağlıdır ve tüm cihazlarda mevcut değildir. Bilgisayarınızda mevcut değilse, ‘Verileri korumak için içeriği şifrele’ seçeneği grileşir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER