Ana SayfaDonanım & YazılımWindows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu Otomatik Olarak Nasıl Boşaltılır?

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Otomatik Olarak Nasıl Boşaltılır?

Bu yazımızda Windows 10 Storage Sense özelliğinin geri dönüşüm kutusundaki çöpleri periyodik olarak silmek için nasıl kullanılacağı göstereceğiz. Bu aşamaları uygularsanız yalnızca uygulamalar ve oyunlar için ek depolama alanı kazanmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızı dağınıklıktan arındırmış olursunuz. Ayrıca Windows 10 bilgisayarınızı, silinen içeriği önce Geri Dönüşüm Kutusu’na taşımak yerine doğrudan kaldıracak şekilde nasıl yapılandıracağınızı da sizlere aktaracağız. Öyleyse hemen başlayalım…

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Taşımadan Doğrudan Silin

Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve Özellikler’e basın.

Dosyaları Doğrudan Silin

Özellikler penceresinde, ayarını değiştirmek istediğiniz sürücüyü seçin. Ardından, ” Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşımayın. Dosyaları silindiğinde hemen kaldırın” seçeneğini seçin. Son olarak,  ayarınızı kaydetmek için Uygula’ya basın.

Dosyaları Doğrudan Silin

Windows 10 PC’nizdeki diğer sürücüler için işlemi tekrarlayın. İşiniz bittiğinde, yeni yapılandırmanızı kaydetmek ve pencereyi kapatmak için Tamam’a basın.

Bu ayarı değiştirdikten sonra, kalıcı olarak kaldırıldıkları ve geri yükleyemeyeceğiniz için dosyaları silerken dikkatli olmalısınız.

Windows 10’da Zamanlamaya Göre Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltın

Geri Dönüşüm Kutusu’nu bir zamanlamaya göre otomatik olarak boşaltmanın en kolay yolu, Storage Sense adlı bir Windows özelliğidir. İşte bu özelliği nasıl etkinleştirdiğiniz:

  • Ayarlar’ı açın (Windows Tuşu + I) ve Sistem’e tıklayın.
Windows Ayarları

Sol bölmede, Depolama’yı seçin ve ardından Akıllı Depolama’yı açın. Şimdi ” Storage Sense’i Yapılandırın veya şimdi çalıştırın” ı tıklayın. Burada, Windows 10’un Geri Dönüşüm Kutusu’nu otomatik olarak ne sıklıkta boşaltmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Windows Depolama Algılama

Ardından, Geçici Dosyalar altındaki “Geri dönüşüm kutumdaki dosyaları uzun süredir orada bulunmuşlarsa sil” altındaki açılır menüye gidin . Burada, Windows 10’un PC’nizdeki Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını otomatik olarak ne sıklıkla silmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltın

Gördüğünüz gibi seçenekler 1 gün ile 60 gün arasında değişiyor. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçin. Silinen herhangi bir dosyayı herhangi bir zamanda Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yüklemek istiyorsanız ‘Asla’ seçeneğini de seçebilirsiniz.

Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Olarak Boşaltın

Bu kadar! Windows 10 bilgisayarınızdaki tüm Geri Dönüşüm Kutusu dosyaları ve klasörleri artık seçtiğiniz zaman dilimine bağlı olarak otomatik olarak silinecektir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER