Ana SayfaDonanım & YazılımWindows 10X Şimdi de Laptoplara Gelecek

Windows 10X Şimdi de Laptoplara Gelecek

Daha önce çift ekrana sahip cihazlar için dağıtılan Windows 10X şimdi de tek ekrana sahip dizüstü bilgisayarlar için yayınlanacak.

Microsoft’un Ürün Baş Sorumlusu Panos Panay, bugün Windows’un geleceği hakkındaki düşüncelerini anlatan bir blog yazısı yayınlandı. Yazıda Microsoft’un Windows 10X ile nasıl yenilikler yapabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Kısa bir süre önce Panay, Microsoft’un sunduğu donanım ve yazılımlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayan donanım sorumluluklarına ek olarak Windows işletim sisteminden de sorumlu pozisyonuna getirilmişti.

Blog yayınında Panay, Windows 10X‘i katlanabilir PC’lere özel bir işletim sistemi olarak başlayıp, dizüstü bilgisayarlar ve 2’si 1 arada bilgisayarlar gibi geleneksel formdaki bilgisayarlara döndüğünü. Bu aslında Microsoft kullanıcılarının da istediği bir sonuçtu.

“Dünya, geçtiğimiz Ekim ayında yeni bir çift ekranlı Windows vizyonumuzu paylaştığımızdan çok farklı bir yer. Müşterilerin ihtiyaçlarını ön plana çıktıkça onları karşılamaya odaklanmalıyız. Müşterilerimiz bulutun gücünü her zamankinden daha fazla kullanıyor.

Windows 10X’i esneklik için tasarladık. Bu esneklik, müşterilerimizin çalışmalarına, öğrenmelerine ve yeni oyun oynamanın yollarını keşfetmeye yardımcı olmak için bulutun gücünden yararlanan, tek ekranlı Windows 10X cihazlarına odaklanmamızı sağladı. Bu tek ekranlı cihazlar, müşterilerimize sunduğumuz ilk Windows 10X olacak ve çift ekranlı cihazları pazara sunmak için OEM ortaklarımızla birlikte doğru anı aramaya devam edeceğiz.”

Microsoft ayrıca Windows ile çalışma, öğrenme ve oyun oynama için en iyi işletim sistemi olmasını sağlayacak yenilikler vaat ediyor. Önümüzdeki iki tatil boyunca Microsoft, Windows 10’daki yeniliği hızlandıracağını söylüyor. Ancak bununla ilgili daha fazla detay mevcut değil.

Geleneksel bilgisayarlarda Windows 10X’i yayınlamak, daha fazla kişinin Windows 10X’e daha erken erişmesini sağlayacaktır. Özellikle katlanabilir bilgisayarlar fikrinde alışmamış olan kullanıcılar, yaklaşan Windows 10X trendini kaçırmak zorunda kalmayacaklar.

Panay blog yazısında, Windows 10X’in ne zaman yayınlanacağına dair bir ayrıntı paylaşmadı. Ancak sızıntılar ve coronavirüs pandemisi bize sürecin önümüzdeki yıla erteleneceğini söylüyor.

Kaynak: Windows Central

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER