Ana Sayfa Donanım & Yazılım Windows DNS'de Güvenlik Açığı Bulundu !

Windows DNS’de Güvenlik Açığı Bulundu !

Siber güvenlik firması Check Point’ten araştırmacılar, Microsoft’un Windows işletim sistemlerinde DNS hizmetlerinin uygulanması olan Windows DNS’de kritik bir güvenlik açığı buldular. Microsoft bu açıkla ilgili bir yama yayınladı.

Check Point araştırmacıları, güvenlik açığının 17 yıldan fazla bir süredir Microsoft kodunda olduğunu söyledi. Salı günü Microsoft , tüm müşterileri bu güvenlik açığını en kısa sürede gidermek için Windows güncelleştirmeleri uygulama konusunda uyardı.

Bunun nedeni, Windows DNS Sunucusu’ndaki güvenlik açığının, kullanıcı etkileşimi olmadan güvenlik açığı bulunan bilgisayarlar arasında kötü amaçlı yazılım yoluyla yayılma potansiyeli olan bir “geçirgen” güvenlik açığı olarak sınıflandırılmasıdır.

“Windows DNS Sunucusu bir çekirdek ağ bileşenidir. Bu güvenlik açığının şu anda etkin saldırılarda kullanıldığı bilinmemekle birlikte, müşterilerin bu güvenlik açığını en kısa sürede gidermek için Windows güncelleştirmelerini uygulaması önemlidir” açıklaması yapıldı.

Microsoft Güvenlik Yanıt Merkezinden Gruhn, “Bugün, Windows DNS Sunucusunda Kritik Uzaktan Kod Yürütme (RCE) güvenlik açığı olan CVE-2020-1350 güvenlik açığı olarak sınıflandırılabilen ve CVSS taban puanı 10.0 olan bir güncelleştirme yayımladık” açıklamasında bulundu. Microsoft dışı DNS Sunucuları bu durumdan etkilenmiyor.

Check Point’teki bir güvenlik açığı araştırmacısı olan Sagi Tzaik, bir bilgisayar korsanının Windows DNS sunucusuna kötü amaçlı DNS sorguları oluşturmasına ve tüm altyapının ihlal edilmesine neden olabilecek rastgele kod yürütmesine olanak tanıyan bir güvenlik açığı keşfetti. Check Point araştırmacıları tarafından SigRed olarak adlandırılan kritik güvenlik açığı, 2003-2019 arasındaki Windows sunucu sürümlerini etkiliyor.

Genellikle “İnternet’in telefon defteri” olarak adlandırılan DNS, hepimizin kullandığı bilindik web sitesi adlarını, bilgisayarların bu web sitesini bulmak veya bir web sitesi göndermek için ihtiyaç duydukları sayı dizelerine çeviren küresel İnternet altyapısının bir parçasıdır.

Check Point’in Güvenlik Açığı Araştırması Takım Lideri Omri Herscovici , yaptığı açıklamada. “Bir DNS sunucusu ihlali çok ciddi bir şey. Çoğu zaman, saldırganı tüm kuruluşu ihlal etmekten sadece bir inç uzakta bırakır. Şimdiye kadar piyasaya sürülen bu güvenlik açığı türlerinden yalnızca birkaçı var.”

Herscovici, “Microsoft altyapısını kullanan büyük ya da küçük her kuruluş, büyük güvenlik riski altındadır. Risk, tüm şirket ağının tamamen ihlali anlamına gelir.” dedi.

Herscovici, “Bu güvenlik açığı 17 yıldan uzun süredir Microsoft kodundadır; bu nedenle biz bulduysak , başka birinin de bulduğunu varsaymak imkansız değildir.” açıklamalarında bulundu.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Kendimi İnternetten Nasıl Kaldıracağım? Google’dan Silinmek

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama motorlarındaki kayıtlardan sildirebilir miyiz? Bu...

WhatsApp’tan Türkiye’deki Kullancılara Özel Bilgilendirme

WhatsApp bu sabah Türkiye’deki kullanıcılarının uygulama ekranlarında özel bir duyuru yayınlayarak, Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları ile ilgili doğruları tekrar hatırlattı. Şirket...

İşimiz Gücümüz Whatsapp! Herkes Whatsapp’ı Konuşuyor

Son birkaç yıldır kişisel verilerin korunması, regülasyonlarla birlikte iş dünyasının gündemini meşgul eden önemli konular arasındaydı. Konu, tüketicinin gündemine ise mesajlaşma uygulamasının...

Xiaomi Türkiye’den Trump Yasaklarına İlişkin Açıklama

Xiaomi ile birlikte 10 şirket daha Huawei’nin yasaklandığı gibi ABD’de yasaklı konuma getirilmişti. Bu yasak dolayısıyla Xiaomi Türkiye’den basın açıklaması yapıldı.

Öğrencilerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Okul Müdürü 27 Milyon Tl Para Cezasına Çarptırıldı

ABD’de öğrencilerin telefonlarına el koyarak çıplak fotoğrafları indiren ve internette satışa çıkaran okul müdürü, 3,6 milyon dolar (26 milyon TL) para cezasına...