Ana Sayfa Donanım & Yazılım Xiaomi, 2020 Fortune Global 500 Listesinde 422. Sıraya Yükseldi

Xiaomi, 2020 Fortune Global 500 Listesinde 422. Sıraya Yükseldi

Xiaomi Corporation, kuruluşunun 10’uncu yılında Fortune Global 500 Listesi’nin 422’inci sırasına yükseldi. Listeye ikinci yıldır üstüste girmeyi başaran Xiaomi, 2019 yılında 468’inci sıradan giriş yaptığı listede, en genç şirket olarak yer almıştı. Bu yıl 422’inci sıraya yükselen şirketin gelirleri bir önceki seneye göre yüzde 34,8 artarak 29 milyar 795 milyon dolara (205,84 milyar RMB) ulaşırken net kârı ise 1 milyar 453 milyon dolar (34,8 milyar RMB) olarak hesaplandı. Şirket, İnternet Hizmetleri ve Perakende kategorisinde 7’inci sıradaki yerini korumayı da başardı.

Xiaomi CEO’su, Başkanı ve Kurucusu Lei Jun, “Bu yıl Xiaomi’nin 10. Kuruluş yıldönümü. Geriye dönüp geçtiğimiz on yıla baktığımızda dünya genelindeki 19 bin çalışanımız, Mi Fanları, kullanıcılar, iş ortaklarımız ve dostlarımız olmasaydı bu başarıyı elde etmemiz mümkün değildi. 2020 yılı çeşitli radikal değişikliklerle derinden etkilendiğimiz, hepimiz açısından olağandışı bir yıl oldu. Bu zor dönemde bize destek olan herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Dünyanın her köşesindeki Mi Fanlarına ve kullanıcılara en erişilebilir ve dürüst fiyatlarla sürekli olarak en yenilikçi ürünleri üretme ve sunma taahhüdümüzü sürdürdüğümüzü vurgulamak için bunu bir fırsat biliyorum” dedi.

2010 yılının Nisan ayında akıllı telefonlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformuyla birbirine bağlanan akıllı donanımlar üretmek amacıyla kurulan Xiaomi, geçtiğimiz Temmuz ayında Fortune 500 Çin listesine bu yıl üç basamak yükselerek 50’inci sıradan girmeyi başardı. Şirket ayrıca, Boston Consulting Group tarafından 2020 yılında dünyanın en yenilikçi 50 şirketi arasında 24’üncü, 2020 Forbes Global 2000 listesinde ise 384’üncü sırada yer aldı.

Dünyadaki büyümesine yaklaşık 6 yıl önce başlayan Xiaomi, uluslararası pazar araştırma şirketi Canalys’e göre Haziran 2020 itibariyle faaliyet gösterdiği toplamda 90 küresel pazarın neredeyse yarısından fazlasına tekabül eden 50 pazarda en çok satış yapan ilk beş şirket arasında yer almayı başardı.

Xiaomi Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Başkanı Chew Shou Zi konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Küresel pazarlarda yılın başından şu ana kadar çok iyi sonuçlar elde ettik. 2020 yılının ilk çeyreğinde ilk kez küresel pazarlardan elde ettiğimiz yurtdışı gelirlerin şirket gelirlerinin yarısını oluşturduğuna şahitlik ettik. Kaynaklarımızı ve yeteneklerimizi altı yıl önce başladığımız bu küresel genişleme yolculuğumuza odaklıyor ve dünyadaki herkesin mümkün olan en yenilikçi ürünlerden faydalanmasına olanak tanıma misyonumuzu yerine getiriyoruz. Salgının etkilerini bu yılın ilk birkaç ayında hissettik. Ancak tecrit önlemlerinin kademeli olarak kaldırılması, üretim ve tedarik zincirimizi güvence altına almak için gösterdiğimiz çabalar, küresel iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımız ve çok kanallı çevrimiçi ve çevrimdışı perakende sistemimizi hayata geçirme potansiyelimiz sayesinde hızla toparlandık” dedi.

2020 yılının başında “Akıllı Telefon + AIoT” stratejisini “5G+AI+IoT” ve yeni nesil süper internet olarak değiştiren şirket önümüzdeki beş yıl içerisinde 50 milyar RMB yatırım yaparak “5G+AIoT” alanındaki liderliğini ikiye katlamayı hedefliyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,931TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...