Ana SayfaGündemXiaomi, Açık Kaynaklı Robot CyberDog'u Tanıttı

Xiaomi, Açık Kaynaklı Robot CyberDog’u Tanıttı

Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alınarak geliştirilen yeni dört bacaklı robotu CyberDog ile geleceğin teknolojisini keşfetme konusunda cesur bir adım daha attı. CyberDog, Xiaomi’nin mühendislik becerisinin doruk noktasını temsil ediyor ve açık kaynak olmasıyla var olan geliştiricilerin üzerinde geliştirmeler yapabilmesini sağlamaya odaklanıyor. CyberDog, Xiaomi’nin açık kaynak topluluğu ve dünya genelindeki geliştiriciler için dört bacaklı robotik alanındaki ilk girişimi olma özelliğini taşıyor. CyberDog ile ilgilenen robotik meraklıları, benzer düşünen diğer Xiaomi Fanları ile rekabet edebilecek, birlikte oluşturabilecek ve dört bacaklı robotların gelişimini sağlayabilecek ve potansiyelini açığa çıkarabilecek.

Güçlü, Hassas ve Çevik

CyberDog, Xiaomi’nin kendi bünyesinde geliştirilen yüksek hız, çeviklik ve geniş hareket imkanı tanıyan servo motorlarla donatıldı ve kalibre edildi. 32N·m/220Rpm’ye varan maksimum tork gücü ve dönüş hızıyla CyberDog, 3,2 m/sn’ye kadar yüksek hızda hareket etme ve ters takla gibi karmaşık eylemler gerçekleştirebiliyor.

CyberDog’ın beynini NVIDIA® Jetson Xavier™ NX platformu üzerine kurulan yerleşik ve uç nokta sistemlerine yönelik yapay zeka destekli bir süper bilgisayar oluşturuyor. Süper bilgisayar, 384 CUDA® Çekirdeği, 48 Tensor Çekirdeği, 6 Carmel ARM İşlemci ve 2 derin öğrenme hızlandırma motorundan oluşuyor.

CyberDog, biyolojik organizmaları tam olarak modelleyebilmek için hareketlerini yönlendiren ve anında geri bildirim sağlayan 11 yüksek hassasiyetli sensörle donatıldı. Dokunma sensörleri, kameralar, ultrasonik sensörler, GPS modülleri ve daha fazlasını içeren bu sistem, CyberDog’a çevresini algılama, analiz etme ve çevreyle etkileşim kurma gibi gelişmiş yetenekler sağlıyor.

Etkileşimleri Kişiselleştiren Bilgisayar Görüşü

Xiaomi’nin akıllı telefon görüntüleme teknolojisi sayesinde CyberDog’ın gelişmiş bir çevre algılama yeteneği bulunuyor. Yapay zeka etkileşimli kameralar, binoküler ultra geniş açılı balık gözü kameralar ve Intel ® RealSense™ D450 derinlik modülünden oluşan bu kamera sistemi, bilgisayar görüşü algoritmasıyla eğitilebiliyor.

Bu görüntü sensörü sistemi, CyberDog’a otonom nesne takibi, SLAM ve santimetre ölçeğinde engellerden kaçınma ve navigasyon yetenekleri sağlıyor. Bu, CyberDog’ın çevresini gerçek zamanlı olarak analiz edebilmesi, navigasyon haritaları oluşturabilmesi, hedefini çizebilmesi ve engellerden kaçınabilmesi anlamına geliyor. Tüm bunlar insan duruşunu tanıma, yüz tanıma ve takibi gibi özelliklerle birleştiğinde CyberDog, sahibini takip edebilme ve engellerin etrafından dolanabilme yeteneğine sahip oluyor.

Kullanıcılar evcil hayvan benzeri doğal özellikler için CyberDog’a özel bir uyandırma sözcüğü ayarlayabiliyor ve robotu kontrol etmek için sesli asistanları ya da beraberinde gelen uzaktan kumandayı veya akıllı telefon uygulamasını kullanabiliyor. Kullanıcılar, CyberDog’u benzersiz görevlerde kullanabiliyor ve etkileşime girebiliyor.

CyberDog’un aynı zamanda 3 adet Type-C ve 1 adet HDMI bağlantı noktası içeren kapsamlı bir arayüzü bulunuyor. Bu, geliştiricilere arayüzleri kullanarak robota arama ışığı ya da farklı yaratıcı yetenekler veya yenilikler eklemek için panoramik kamera, hareketli kamera, LiDAR veya diğer donanımları eklemek ya da yazılım sistemlerini keşfetmek konusunda tam bir özgürlük sağlıyor.

Yeni Yetenekler için Ölçeklenebilir Açık Kaynak Platformu

Robotik ilerlemeler şu anda çeşitli alanlarda öncü olmayı içeriyor ve küresel anlamda birlikte geliştirme aşamasında bulunuyor. Xiaomi, açık kaynak aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki geliştiricileri bu alana katkıda bulunmaya, birbirleriyle iletişim kurmaya ve birlikte ilerlemeye teşvik ediyor.

CyberDog, şirket içinde geliştirilen çekirdek modüller yeniden yapılandırılarak ve optimize edilerek açık kaynak algoritmaları üzerine oluşturuldu. Xiaomi, CyberDog’un muazzam olasılıklarının ortaklaşa keşfedilmesini sağlamak adına Xiaomi Fanları, mühendisler ve robotik meraklıları için 1.000 adet CyberDog robotunu piyasaya sunuyor. Ayrıca, ilerlemeyi ve sonuçları dünya genelindeki tüm geliştiricilerle sürekli olarak paylaşmak üzere Xiaomi Açık Kaynak Topluluğu’nu hayat geçiriyor ve mühendislerin gelecekteki yenilikleri yakından takip edebilmelerine olanak tanıyan bir platform sağlamak üzere bir robotik laboratuvarı kurmayı hedefliyor.

Xiaomi Corporation Hakkında

Nisan 2010’da kurulan Xiaomi Corporation, 9 Temmuz 2018’de (1810.HK) koduyla Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası Ana Listesinde işlem görmeye başladı. Xiaomi, merkezinde akıllı telefonla, akıllı donanımlar ve nesnelerin interneti (IoT) platformu bulunan bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketidir. Yenilik ve kaliteye eşit derecede önem veren Xiaomi, kullanıcılara üst düzey deneyim sağlarken operasyon verimliliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlıyor. Şirket, dünya genelinde herkesin yenilikçi teknolojilerle tanışması ve yaşam sürmesini sağlamak için en uygun fiyatlarla durmaksızın en mükemmel ürünleri üretiyor. 2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla Xiaomi, küresel akıllı telefon pazarının 2 numaralı akıllı telefon markası olmuştur. Şirket ayrıca, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç, platformuna bağlı 351,1 milyondan fazla akıllı cihazla dünyanın önde gelen tüketici AIoT (AI+IoT) platformunu hayata geçirdi. Xiaomi ürünleri dünya genelinde 100’den fazla ülkede satılmaktadır. Şirket 2021 yılının ağustos ayında Fortune Global 500 listesine üçüncü kez girmeyi başardı ve bir önceki seneye göre 84 sıra yükselerek 338. sıraya yükseldi. Xiaomi, Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index ve Hang Seng China 50 Index listelerinde yer almaktadır.

Xiaomi hakkında daha fazla bilgi için https://blog.mi.com/en/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER