Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriY ve Z Kuşakları Dijital Bankacılığa Yön Veriyor

Y ve Z Kuşakları Dijital Bankacılığa Yön Veriyor

İhtiyaçların, isteklerin ve çözümlerin hızla değiştiği günümüzde, trendleri takip etmek ve zamana ayak uydurmak başarılı olmanın olmazsa olmazı. Son yıllardaki veriler dikkate alındığında da dijital bankacılıktaki yükselişte ve dolayısıyla dünya çapındaki banka şube sayısının düşüşünde Y ve Z kuşaklarının önemli bir rolü olduğu ortaya çıkıyor. Deyim yerindeyse, teknoloji çağının çocuklarının finansal tercihleri sektöre yön veriyor. Araştırmalara göre, internet bankacılığı müşterilerinin yüzde 90’ının yaş aralığı 18 ila 55 arasında değişiyor. Yani dijital bankacılıkta başarılı olmanın yolu aslında zaten mevcut olan yaş aralığına olabilecek en iyi şekilde hitap etmekten ve aynı zamanda yeni müşterilerin de ilgisini çekmekten geçiyor.

Juniper Research araştırması, dijital bankacılıktaki mevcut kullanıcı sayısının yüzde 54 büyüme göstererek 2024’te 3,6 milyarı geçeceğini öngörüyor. J.D. Power ise mobil bankacılık kullanımında %20, çevrimiçi bankacılık kullanımında %17 oranlarında artış meydana gelirken şube kullanımında %10’luk düşüş yaşanmasının bankacılık alanında gerçekleşecek en büyük değişimlerden olacağını vurguluyor.

Dijital bankacılık trendlerinin tüm yönleriyle, 9-13 Kasım tarihleri arasında online olarak düzenlenecek ve fintech sektörünün kalbinin atacağı İstanbul Fintech Week’te ele alınacağını ifade eden Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FINTR) Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu: “Dijital bankacılıktaki yükseliş pandemi dolayısıyla çok hızlandı ancak aslında böyle bir hızlanmanın beklendiği uzun zamandır pek çok sektör paydaşı tarafından dile getiriliyordu. Dijital bankacılık kullanımının tercih edilmesi müşteri ve çalışanlara zamandan tasarruf ettirirken, geleneksel bankacılıkta meydana gelen insan hatalarını da en aza indiriyor. Bankacılığın yakın gelecekte gelenekselden ziyade dijital anlamda ilerleme kaydedeceği son derece açık. Yaygın bir görüş de aslında bankacılık işlemlerine her zaman ihtiyaç duyulacağı ancak fiziksel bankalara bir süre sonra ihtiyacın ortadan kalkacağı yönünde. Nitekim regülasyonlar da bu görüşü destekliyor. Pek çok işlemin dijital kanallarla yapılmasına imkân tanıyan son düzenlemeler dijital bankacılığın yükselişini tetikliyor” diyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER