Ana SayfaDonanım & YazılımYale Linus Akıllı Kilidi Ayrıntılı İnceledik!

Yale Linus Akıllı Kilidi Ayrıntılı İnceledik!

Gittikçe hızlanan dijitalleşme sürecinde çok sayıda teknolojik cihaz birbiriyle iletişime geçerek veri alışverişinde bulunuyor. Bu iletişimi sağlayan IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojilerinin yakın gelecekte yaşam tarzımızın ve ekonomimizin ayrılmaz bir parçası haline dönüşmesi bekleniyor. Kısaca IoT olarak da adlandırılan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok alanda etkisini genişletmeye devam ediyor. 

Son dönemde ilgi gören elektrikli robot süpürgelerden tutun da alarm sistemlerine kadar pek çok ürün de nesnelerin interneti teknolojisiyle donatılmış durumda. Bununla alakalı dünyada ürün geliştiren şirketlerin başında da Yale geliyor. Kilit endüstrisinde dünyanın önde gelen markalarından olan Yale, 1942 yılında Türkiye’ye ilk adımını attı. Bir ayrılık sürecinden sonra 2007 yılında tekrar Türkiye pazarına giren Yale, geniş ürün gruplarına sahip durumda. Bunlardan bir tanesi de Yale Linus Akıllı Kilit.

Yale Linus Akıllı Kilit, August kurucu ortağı ve ünlü İsviçreli tasarımcı Yves Béhar tarafından tasarlandı. Şık tasarımı ile dikkat çeken kilit, telefonunuza yüklenen mobil uygulama üzerinden evinizin güvenliğini kontrol etme imkânı veriyor. Lokasyonunuz neresi olursa olsun kapınızı kilitlemenizi ve açmanızı sağlayan güvenli bir kapı kilidi olan Linus Akıllı Kilit. ile kapıya anahtarsız erişerek kimin, ne zaman geldiğini görebilir, konuklar için sanal anahtar verebilirsiniz.

Özellikler

Akıllı Kilitleme

Akıllı telefonunuzu veya Apple Watch saatinizi anahtara dönüştürün. Linus® Akıllı Kilit, Yale Access Uygulaması ile nerede olursanız olun kapınızı kilitlemenizi ve açmanızı sağlar.*
* Uzaktan erişim özelliği için Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsü gerekmektedir.

Otomatik Kilitleme ve Açma

Evinize döndüğünüzde ve kapınıza doğru yürüdüğünüzde, Otomatik kilit açma özelliği, geo-fencing sayesinde kapınızın kilidini açar. (siz ve telefonunuz kapıya yakın olduğunda) Böylece anahtarlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Kapı kapandığında otomatik kilitleme için de özelliği etkinleştirebilirsiniz.

Güvenlik

Yale Access hesabı, 2 faktörlü kimlik doğrulama ile korunur, yani kullanıcıların kimliklerini bir e-posta veya telefon numarasıyla doğrulaması gerekir. Bluetooth tarafından sunulan güvenliğin yanı sıra, genellikle banka düzeyinde güvenlik olarak adlandırılan AES ve TLS şifrelemesini de kullanıyoruz.
Telefonunuzu kaybederseniz, Yale Access uygulamasını ve tüm sanal anahtarları istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

Erişim İzni

Yale Access uygulamasından anında arkadaşlarınıza, ailenize veya güvendiğiniz kişilere güvenli anahtarlar gönderin. Erişimi istediğiniz zaman yönetin ve planlayın.

Sorunsuz Kurulum

Linus® Akıllı Kilidin ön kapınızın iç tarafındaki mevcut silindir kilidinin üzerine takılması kolaydır, böylece orijinal anahtarlarınızı saklayabilir ve kullanabilirsiniz. Silindiriniz uyumlu olduğunda kurulum süresi 3 dakikadan azdır. Linus’u mevcut silindir kilidinize takıp takamayacağınızı görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Anında Uyarılar

Kapınızın durumunda bir değişiklik olursa, bunu ilk öğrenen siz olun.

Doorsense™ Teknolojisi

Kapınızın güvenli bir şekilde kapanıp kapanmadığını size bildirir. Ve kapının aralık bırakılması gibi beklenmedik bir durum olursa ilk öğrenen siz olacaksınız.

Birlikte Çalışması

Zahmetsiz kilit kontrolü ve erişim yönetimi için önde gelen akıllı ev sistemleri, Sesli Asistanlar ve tatil kiralama platformlarıyla birlikte çalışır.
* Uzaktan işlevsellik ve Sesli Asistan gibi entegrasyonlar için Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsü gereklidir.

Pil Ömrü

Piliniz azaldığında bildirim alırsınız, böylece hemen değiştirebilirsiniz. Pil ömrü, kilitleme başına dönüş sayısına, kapı açıklığının düzgünlüğüne ve günlük açıklık sayısına bağlıdır. Normal kullanıma bağlı olarak piller 6 ila 9 ay dayanır.

Spesifikasyonlar

 • Kilit uyumluluğu: Çeşitli kapılara uyar – Kilidiniz uyumlu mu? Sizin için mevcut olan silindir seçenekleriyle ilgili öneriler için lütfen Uyumluluk Denetleyicisi sayfasını ziyaret edin..
 • Gereksinimler: iOS veya Android akıllı telefonlar için ücretsiz Yale Access Uygulaması..
 • Linus® ve aksesuarlar arasındaki iletişim frekansı: Bluetooth sürümü: 4.2 – 2.4GHz
 • Linus® Kilidi ve akıllı telefon arasındaki teknoloji: Doğrudan Bluetooth veya bir Yale Connect Wi Bağlantı Köprüsü eşleştirilmişse Bluetooth ve Wi-Fi aracılığıyla.
 • İki faktörlü güvenlik: Yale Access hesabınız, 2 faktörlü kimlik doğrulama ile korunmaktadır.
  Şifrenizin yanı sıra sistemin kimliğinizi de bir e-posta veya telefon numarasıyla  kontrol edeceği anlamına gelir.
 • Şifreleme:  Linus® Akıllı Kilit, Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisi şifrelemesinin yanı sıra, genellikle banka düzeyinde güvenlik olarak adlandırılan AES ve TLS şifrelemelerini kullanır.
 • Ürün boyutları: 58 mm genişlik, 58 mm derinlik ve 150 mm uzunluk.
 • Ürün Ağırlığı:  623g (piller dahil)
 • Pil tipi:  4xAA (Alkalin önerilir). Piller kutu içeriğine dahildir.

Kutunun İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

 • Linus Akıllı Kilit x1
 • Montaj Plakası x1
 • DoorSense(TM) mıknatısx1
 • Allen anahtarı x 1 
 • AA pil x 4 
 • Hızlı başlangıç kılavuzu x 1

Yale Linus Akıllı Kilit Kullanıcı Deneyimi

Evleri akıllandırdığımız bu dönemde özellikle kapıları ve giriş sistemlerini akıllandırmak bizim için çok önemli. Hele ki arabalarımızda da anahtarsız giriş özelliği varsa, “ya bu neden evde de yok” diyorsanız bu haberimiz tam size göre.

Daha önceden haberini ve video ön incelemesini yapmış olduğumuz Yale Linus Akıllı Kilidin geçtiğimiz günlerde detaylı incelemesini ve kurulumunu gerçekleştirdik. Aşağıdaki videoda bu süreci videolu olarak da takip edebilirsiniz.

Kurulum süreci yaklaşık 15 dakika sürdü. Aslında biz daha kısa bekliyorduk, abi bu kadar zor olmamalıydı diye düşünürken yapmış olduğumuz büyük bir hatayı fark ettik. Yani evet çok kısa sürede Yale Linus Akıllı Kilidin kurulumu gerçekleştirilebiliyor ancak siz de bizim düştüğümüz hataya düşmeyin diye bu haberimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Hangi Ürünlere Sahipsiniz?

Öncelikle kuruluma başlamadan elinizden neler var ve hangi sırada nasıl kurmanız gerekiyor ona bakmalısınız. Bizde Yale Linus Akıllı Kilit, Yale Linus Silindir (anahtar göbeği) ve Yale Linus WiFi Bridge (Köprüsü) mevcuttu.

Yale Linus Akıllı Kilit Kurulumu

Kurulumda dikkat edilmesi gereken nokta, kapının iç tarafında 3mm’lik bir çıkıntı olması. Bu bizdeki kapıda olmadığı ve zaten elimizde mevcut olduğu için Yale Linus Silindir ile kuruluma başladık.

Mevcut anahtar göbeği olarak da adlandırılan silindiri kapıdan söktük ve elimizdeki Yale Linus Silindir’i kapıya taktık. Bunu yaparken silindir size o kadar çok opsiyon sunuyor ki, sloganlarından çoğu kapıya uyma hedefini çok rahatlıkla gerçekleştiriyorlar. Silindir sanırım 900 parçadan falan oluşuyor 🙂 Şaka bir yana 3 adet dış tarafa, 3 adet iç tarafa, 3 adet dış tarafın içine gelen aparat mevcut. Yani kale kapısı kadar kalın kapılardan çok ince göbeğe sahip kapılara dahi uymaması imkansız.

Göbeği yerleştirdiler sonra Yale Linus Akıllı Kilit kontrolü için cep telefonu uygulamasını kurduk ama herhangi bir işlem yapmadık. Öncesinde kapının iç tarafına Akıllı Kilit aparatını yerleştirmeye başlamamız gerekiyor.

Yale Linus Akıllı Kilit’in arka kapağını döner mekanizma aşağı gelecek şekilde kapının iç tarafına oturtuyoruz. Sonrasında da ana aparatı kapağa yerleştirerek Akıllı Kilit’i kapıya sabitliyoruz. Kutunun içinden çıkan 3M yapışkanlı matı da kapı ile Akıllı Kilit cihazı arasına yerleştirmeyi unutmayın.

Yale Uygulamasını Yükleme ve Yale Linus Akıllı Kilit Eşleştirme

Madem Yale Linus Akıllı Kilit’i yerleştirdik hadi uygulamadan devam edip kurulumu tamamlayalım ve çalıştıralım dedik. Uygulamaya girdik ve basit bir şekilde telefon ve mail doğrulaması güvenlik adımlarıyla hesabımızı oluşturduk. Sonrasında uygulama, kilidi eşleştirmeye çalıştığımızda bize pil kapağının altındaki QR kodu okutarak bu işlemi hızlıca yapabileceğimizi söyledi.

Bunu gören ekip durur mu? Çıkardık geri kilidi ve vidalı gördüğümüz iç taraftaki kapağı sökmeye başladık ama bir yandan da diyoruz ki bu iş bu kadar çetrefilli olmamalı. Neyse kapağı söktük bir baktık ki biz çok yanlış gelmişiz. Meğerse ters kalpağı söküp mekanizmanın komple içine girmişiz, nereden mi anladık? Dişliler, kablolar ve çarklar ile karşılaşınca 🙂 Bayağı erken anlamış olmamıza sevindiniz sanırım siz de.

Neyse geri taktık arka kapağı ve Akıllı kilidi yerleştirdik yerine. Meğer kilidin hemen ön kısmında üstünde YALE yazan yuvarlak kısım bir kapakmış ve içinde piller varmış. Kapağı açıp içindeki QR kodu taratarak cihazı eşleştirdik. Sonrasında pil kısmındaki şeffaf bantları da çıkararak son kullanıma hazır hale getirdik.

Kapı ve Yale Linus Akıllı Kilit Kalibrasyonu

Sonrasında uygulama bize direktifler vererek kapının kalibrasyonunu yapmamızı sağladı. Kapıyı tam kapat, kilitle, aç, sonuna kadar aç, azıcık aralık bırak derken 1-2 dakikada kalibrasyon da tamamlanmış oldu.

Kalibrasyon sonrasında Apple Home Kit’i devreye almak ister misiniz diye sordu uygulama ama bizim asıl istediğimiz Yale Linus WiFi Bridge ile eşleşmek ve tam kapasite uzaktan kontrol sağlamaktı.

Wi-Fi Bridge dediğimiz Wi-Fi köprüsünü de prize takarak mevcut ağa bağladık ve üzerindeki tuş ile kilidi uygulama aracılığıyla eşleştirdik. Tüm işlemler tamamlanınca derin bir oh çektik ve aslında tüm bu sürecin 5 dakikada hallolabileceğini görmüş olduk.

Bizleri sosyal medya hesaplarımız FacebookTwitterInstagramLinkedin ve YouTube ile birlikte aynı zamanda haber mecralarından da takip edebilirsiniz. Teknorex’i Google HaberlerFlipboard ve Bundle’da da artık takip edebilir güncel teknoloji haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Teknorex’i Google Haberler‘de takip edebilmek için tıklayınız.

Teknorex’i Flipboard uygulamasında arama çubuğundan arayarak takip edebilirsiniz. Flipboard uygulamasını Google Play Store’dan ve Apple Store’dan indirebilirsiniz.

Güncel teknolojik gelişmeleri en hızlı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışan yeni nesil teknoloji haber sitesi Teknorex artık Bundle’da da yer aldı. Bundle’ı indirdikten sonra teknoloji kategorisinde yer alan Teknorex’i takip listenize ekleyerek bizleri takip edebilirsiniz. Bundle’ı indirmek için tıklayınız.

Teknorex, podcast yayınlarıyla haftalık teknoloji gündemini değerlendirmeye devam ediyor! Bizleri Spotify üzerinden de takip edebilirsiniz!

Teknorex, sizle birlikte güçlenerek büyüyecek. Bizi takip edin!

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER