Ana SayfaBilimYapay Zeka Aslında Bilinçli Olabilir Mi?

Yapay Zeka Aslında Bilinçli Olabilir Mi?

Günümüz teknolojisine yerleşmeye başlayan yapay zekanın gelecekte hangi konumda olacağını bilemiyoruz. Ancak yapay zeka (AI) ile ilgili araştırmalar beklenenden hızlı gidiyor gibi görünüyor. Yapay zeka (AI) araştırmalarının bir çoğunun nihai hedefi yapay genel zekanın (AGI) geliştirilmesi. Yani açmak gerekirse, fiziksel bir kaba yerleştirildiğinde, biz insanlarla aynı işlevi görebilecek benzer kabiliyete sahip bir zihin oluşturma çabası olarak da düşünülebilir.

Yapay zeka konusunda araştırma yapan birçok insan on yıllardır böyle bir düşünceden uzak olduğumuzu düşünmekte. Yapay genel zekanın gerçekte nasıl göründüğünü henüz kimse anlamazken inanılmaz derecede de karmaşık sorunlara sahip olabiliyor.

Bazı araştırmacılar derin öğrenme (deep learning)’nin insanlar gibi düşünen makinelere giden yol olduğunu düşünürken, bazı araştırmacılar da gerekli ana algoritmayı oluşturmak için yeni bir hesaba ihtiyacımız olacağını düşünüyor. Tabi bunların yanında genel yapay zeka imkansız olduğunu düşünen araştırmacılar da mevcut.

Aslında yapay zeka bilinçli olabilir

Matematikçi Johannes Kleiner ve fizikçi Sean Tull kısa bir süre önce, evrenin ve içindeki her şeyin fiziksel bilinçle dolu olduğunu gösteren bilincin doğası üzerine bir araştırma makalesi yayınladı .

Temel olarak ikilinin makalesi, Entegre Bilinç Teorisi (ITT) adı verilen popüler bir teoriden yola çıkarak, evrendeki her şeyin bir dereceye kadar bilincin özelliklerini sergilediğini söylüyor. Teori, bilincin fiziksel durumların bir sonucu olarak ortaya çıktığı fikri tarafından destekleniyor. Teoriye göre, bir şeyleri “deneyimleme” yeteneğiniz nedeniyle bilinçli olunabilir. Örneğin bir ağaç bilinçlidir, çünkü güneşin ışığını “algılayabilir” ve ona doğru eğilebilir. Bir karınca bilinçlidir, çünkü karınca bir şeyleri yaşar ve devam eder.

Yapay zeka gerçekten var olmak için bilinçli mi olmalıdır?

Peki bu yapay zeka ile nasıl ilişkilidir? Evrensel bilinç, çevresel uyaranlara göre bağımsız hareket etme ve tepki verme yeteneğini ifade eden hem makro hem de mikroskopik düzeyde bireysel sistemler olarak tanımlanabilir. Eğer bilinç, paylaşılan gerçekliğin bir göstergesiyse, o zaman zeka gerektirmez, sadece varoluşu deneyimleme yeteneği gerektirir. Bu –eğer matematiğin de evrensel bilinci desteklediği varsayılırsa- yapay zekanın her şeye yüksek düzeyde bilinç gösterdiği anlamına da gelebilir.

Peki bu ne anlama geliyor diye düşünürsek? Muhtemelen hiçbir anlama gelmiyor. Çünkü matematik ve algoritmalar kendi başına bilince sahip olamamalıdır (Sayılar gerçekliği deneyimleyebilir mi? Bu da başka bir varsayımdır). Ancak, bir yapay zeka (AI) sisteminin üzerinde bulunduğu fiziksel bir bilgisayara, biyolojik bir sistemde olduğu gibi, bilinçli olup olmadığını belirlemek için aynı titizliği uygularsak yapay zekanın zaten bilinçli olabileceği heyecan verici sonucuna varabiliriz.

Bu düşünülen çıkarımlar gelecek için akıl almaz boyutlara ulaşmış gibi görünüyor. Entegre Bilinç Teorisi (ITT)‘ne dahil olan her şeyin doğru bir şekilde tahmin edileceğini ve AGI (Yapay Genel Zeka)‘yi çözeceğimizi varsayarsak, bir gün cansız bir nesne olarak varlığını deneyimlemenin nasıl bir şey olduğunu açıklayacak kadar zeki bilinçli robotlarımız olur.

Kaynak: The Next Web

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER